Pražská Pařížská ulice je nejdražší v Česku. Nájem v ní stojí nejvíc i v rámci bývalého východního bloku

Pařížská za sebou co do nejdražších ulic nechává také kolegyně ze Španělska a Nizozemska. Všem pak vládne horní část Páté Avenue v New Yorku.

Eliška NováEliška Nová

Pařížská ulice

0Zobrazit komentáře

Sedm tisíc korun za metr čtvereční rozhodlo o nové nejdražší ulici v Česku. Desítky let jí byla pražská promenáda Na Příkopě. Letos je to ale nedaleká Pařížská. Byť právě v ní dlouhodobě sídlí ty nejlukrativnější módní značky, v tomto ohledu skromnější ulice Na Příkopě byla dlouho co do nájmu maloobchodních provozů nákladnější.

Žebříček nejdražších ulic světa každoročně sestavuje poradenská společnost Cushman & Wakefield. Podle ní dělá letošní nájemné Na Příkopě 2 460 eur, tady asi 59 900 korun. V Pařížské je to 2 719 eur, což je okolo 66 200 korun. To dělá z třídy vedoucí ze Staroměstského náměstí k Vltavě sedmnáctou nejdražší ulici světa.

Není to ale tak jednoduché, v žebříčku se vždy objevuje jen jedna ulice z dané země. Pokud by se započetly i další, znamenalo by to, že Pařížská by byla třicátou nejdražší ulici v Evropě a Na Příkopě by obsadila 33. příčku. To z obou činí nejdražší ulice bývalého východního bloku. Za nimi je až ulice Váci v Budapešti, která obsazuje v Evropě čtyřicátou příčku. V pořadí, kde se počítá jen jedna ulice ze země, zaujímá 29. místo.

Zajímavostí je, že v roce 2019 byl nájem Na Příkopě vyšší, než je v současnosti v Pařížské. Tehdy činil 2 820 eur za metr čtvereční. V letech 2020 a 2021 se žebříček nesestavoval.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Centrum Prahy se dlouhodobě řadí k nejatraktivnějším a špičkovým světovým nákupním destinacím,“ míní Jan Kotrbáček, který je v Cushman & Wakefield partnerem a vedoucím týmu pronájmu maloobchodních prostorů pro střední a východní Evropu.

Současné sedmnácté místo je nejlepší pozicí české ulice od roku 2005. Tehdy byla Na Příkopě rovněž sedmnáctá. Nejníž bylo Česko v roce 2011, tehdy zastávalo 29. pozici.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je důvodem sesazení ulice Na Příkopě covid. Ve srovnání s dobou před pandemií na ní klesly nájmy o osm procent. Zato v Pařížské jsou stejné jako před covidem. „Ceny nájmů se v prvně jmenované ulici více odvozují od intenzity turistického ruchu a od obecného zájmu o kancelářské prostory. A oboje během covidu citelně utrpělo, neboť zahraniční turisté přestali ve velkém Česko navštěvovat a trendem se stala práce z domova,“ vysvětluje Kovanda.

Nejdražší ulicí světa je horní číst newyorské Páté Avenue

To neplatí v případě nové české jedničky. Pařížská je podle ekonoma více podřízená tomu, jak se daří prémiovým rezidenčním nemovitostem a také segmentu luxusního maloobchodu, které v ní sídlí. „Rezidenční nemovitosti prožily během pandemie nebývalý boom a luxusní značky nakonec nebyly covidem tak poškozeny,“ doplňuje Kovanda. Pražská ulice Na Příkopě byla z českých ulic v žebříčku nejvýše minimálně dvě desítky let.

Jedničkou žebříčku je horní část Páté Avenue v New Yorku. Nájemné tu je 21 076 eur za čtvereční metr. A zvýšilo se také ve srovnání s dobou před pandemií, a to až o čtrnáct procent. Před covidem byla mimochodem na druhé příčce. „Její vzestup je spíše dílem odolnosti globálního trhu a silného amerického dolaru, který oslabil místní měny na konkurenčních trzích,“ uvádí analýza k žebříčku.

Druhá je letos ulice Tsim Sha Tsui v Hongkongu, sesazená z trůnu právě New Yorkem. Třetí je Via Montenapoleone v Miláně, která o dvě příčky poskočila. Pětku doplňuje londýnská New Bond Street a pařížská Champs Elysées.

V desítce jsou pak zastoupeny Japonsko, Švýcarsko, Austrálie, Jižní Korea a Čína. Například Rakousko zastává jedenáctou pozici, Německo třináctou. Až za Českem jsou pak Španělsko i Nizozemí nebo také Norsko a Švédsko.

Kanyeho Westa odkopla další firma. Pak kontroverzní rapper oznámil kandidaturu na prezidenta

Ostatní ho nechápou, West si ale jede po svém. Na konto si přidal další firmu, která s ním rozvázala vztahy, a oznámil, že chce být prezidentem USA.

Filip HouskaFilip Houska

ye

Reprofoto: Apple Music/YouTube

Americký rapper a módní návrhář Kanye West

0Zobrazit komentáře

Kanye West se noří hlouběji a hlouběji do bláta. Poté, co se známým rapperem a módním návrhářem rozvázaly spolupráce jeho největší partnerské firmy, dostal košem také od startupu, s nímž chtěl bojovat proti vlivu hudebních streamovacích služeb. Jedna věc mu ale v posledních týdnech přece jen vyšla – alespoň se díky Elonu Muskovi vrátil zpátky na Twitter. A také prý znovu zabojuje o úřad amerického prezidenta. Možná.

Ačkoliv má dnes Kanye West (oficiálně známý jako Ye) několik profesních roli, v první řadě je to především rapper – a to velmi úspěšný. Proto když letos v únoru vydával pokračování globálně dobře přijaté desky Donda, hudební scéna to pozorně sledovala. Ye ovšem podstatnou část z ní šokoval stylem distribuce svých nových skladeb.

Obešel s nimi hlavní streamovací služby typu Spotify a Apple Music (a také YouTube), protože podle jeho slov „přispívají k okrádání umělců“. Místo toho navázal spolupráci s britským startupem Kano, který vyvíjí malé zařízení Stem. S nadsázkou řečeno jde o walkman jednadvacátého století, který uživatelům umožňuje si písničky i remixovat.

„Donda 2 bude k dispozici pouze na mé vlastní platformě Stem Player. Ne na Applu, Amazonu, Spotify nebo YouTube. Dnes umělci dostávají jen dvanáct procent peněz, které průmysl vydělá. Je čas osvobodit hudbu od tohoto utlačovatelského systému. Je čas převzít kontrolu a vybudovat si vlastní,“ napsal tehdy Ye.

Donda 2 do dnešního dne není oficiálně dostupná jinde, plán mu tak vyšel, byť je otázkou, co to udělalo s prodeji. Budoucnost spolupráce s hudebním projektem je ale nejistá, respektive možná už definitivně ztracená – startup s Yem kvůli jeho kontroverzím spojeným s antisemitskými komentáři rozvázal vztahy. Stejně jako Balenciaga nebo Adidas.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Šéf Kana Alex Klein v rozhovoru pro deník LA Times řekl, že ačkoliv s Yem rád spolupracoval, v jistých chvílích už to hraničilo až s autoritářstvím. Ye údajně nechtěl, aby na nové platformě mohli svou hudbu vydávat i další umělci – a když to Klein tlačil kupředu, rozhodl se Ye, že Kano raději koupí, aby tomu předešel. Klein to odmítl.

Hlavním důvodem pro rozvázání vztahů ale nebyla nutně byznysová neshoda, ale především Yeho komentáře z posledních týdnů. Například když si na módní akci Fashion Week v Paříži vzal tričko, které hraničilo s neonacistickými postoji, nebo když měl netaktní narážky na Židy. Za to ho odsoudila řada jmen nejen z hudebního scény.

knihovna-karlin-michal-jokes

Přečtěte si takéNová pobočka knihovny pod Negrelliho viaduktem potěší geekyTakovou knihovnu jinde nenajdete. V karlínském viaduktu vyrostla geekovská pobočka plná her, sci-fi a fantasy

Jak to s Yem bude dál, je otázkou. Slavný rapper si nicméně jede po svém – a teď může dokonce své názory prezentovat znovu na Twitteru. Elon Musk, který nyní populární sociální síti vládne, mu vrátil zpět jeho oficiální účet, který byl kvůli kontroverzním příspěvkům zablokován. Podobně to nejbohatší člověk planety udělal také v případě Donalda Trumpa. A aby toho nebylo málo, oznámil Ye na rok 2024 kandidaturu na prezidenta Spojených států. Zase.

První semínko už v rámci chystané prezidentské kandidatury zasel, když se v minulosti postavil na stranu bývalého prezidenta Trumpa. Do kampaně chce mimo jiné přizvat i politického – a kontroverzního – provokatéra Mila Yiannopoulose. Opět je ale nutné mít na paměti, že je to Ye – a ten v průběhu své kariéry vymyslel tolik věcí, které nedotáhl, že jeho kandidatura ještě nemusí být stoprocentní. Ostatně i první pokus před prezidentskými volbami v roce 2020 skončil neslavně.