Pražský palác Bellevue má nové majitele. Křetínský s Tkáčem ho koupili od zkrachovalé Arca Capital

Historický palác Bellevue na pražském Smetanově nábřeží Arca plánovala přestavět na luxusní hotel. Křetínský s Tkáčem v něm chtějí rezidence.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

bellevue

Foto: Arca CApital

Novorenesanční palác Bellevue na pražském Smetanově nábřeží

0Zobrazit komentáře

Nového majitele má dům na nároží ulice Karoliny Světlé a Smetanova nábřeží v Praze. Palác Bellevue od zkrachovalé skupiny Arca Capital koupili Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Předchozí majitel chtěl objekt od architekta Konstantina Mráčka postavený ve stylu nizozemské renesance přestavět na luxusní hotel s 69 pokoji, ale k tomu – stejně jako k jiným aktivitám – se už Arca kvůli svému krachu nedostala. Historický palác z konce 19. století je dlouhodobě ve velmi špatném stavu, ze kterého by ho nyní měli dostat noví majitelé v podobě česko-slovenského dua miliardářů.

„Místo nás nadchlo, ale zároveň nás objekt znepokojil svým zanedbaným až havarijním stavem. Rádi bychom jej tak vrátili zpět do života v polyfunkční podobě – zejména vytvořením mimořádných rezidencí, ale i obnovením komerčních funkcí v parteru,“ uvedl Jiří Nováček, generální ředitel EP Real Estate. Jedná se o společnost z Energetického a průmyslového holdingu (EPH), za nímž majetkově stojí Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Za nemovitost podle Seznam Zpráv zaplatila 411 milionů korun.

Majitelem paláce Bellevue byla od roku 2017 skupina Arca Capital, respektive její dceřinná společnost Francesco. Jak informují Seznam Zprávy, z prodeje paláce bude profitovat především skupina Penta, protože nemovitost mají v zástavě dvě její firmy. Arca je od roku 2021 v úpadku, kdy téměř dvěma tisícům věřitelů dlužila zhruba 19 miliard korun. „Vzhledem k výjimečné lokalitě plánujeme využít potenciál paláce k realizaci hotelu nejvyšší kvality,“ uváděla na svém webu u projektu Palác Bellevue.

Budoucnost bohatě zdobeného domu, jehož dominantou je mohutná hranolová věž s novorenesančními prvky a vysokým arkýřem umístěným na rohu věže, má nyní v rukou Křetínský s Tkáčem. „Jak může být zřejmé již z holdingového sídla v Pařížské ulici, máme slabost pro místa s geniem loci. Palác Bellevue takovým místem bezesporu je, což je možné doložit třeba tím, že v ateliéru v tomto domě vytvořil Oskar Kokoschka unikátní obrazy Prahy. Ateliér v domě měl i Jiří Trnka,“ doplnil Jiří Nováček, generální ředitel EP Real Estate,

Společnost EP Real Estate primárně připravuje nemovitý majetek skupiny EPH k následné transformaci. Jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský je ve světě realit v poslední době velmi aktivní. Začátkem roku koupil od ruského oligarchy dům vedle Elysejského paláce a loni společně s Jiřím Šmejcem, výkonným ředitelem PPF, zase pořídil zámeček jihozápadně od Paříže.

S přispěním ČTK.