Nemovitost za půl miliardy. Křetínský koupil od ruského oligarchy dům vedle Elysejského paláce

Francouzský prezident Macron má už přes dva roky nového souseda. Je jím jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský.

kretinsky-pariz

Foto: Depositphotos / EPH / CzechCrunch

Daniel Křetínský je na investiční vlně

0Zobrazit komentáře

Holdingová společnost Paris Real Estate českého miliardáře Daniela Křetínského koupila v roce 2020 dům od ruského miliardáře Dmitrije Rybolovleva a jeho bývalé manželky Jeleny. Nejde ale jen tak o ledajakou nemovitost. Nachází se v sousedství Elysejského paláce, sídla francouzského prezidenta, a Křetínského vyšla na 21,5 milionu eur (přes 516 milionů korun). S odvoláním na firemní dokumenty to dnes uvedla agentura Bloomberg. Transakce se uskutečnila v listopadu 2020 a podle Bloombergu o ní dosud nikdo neinformoval.

Křetínský zbohatl díky podnikání v energetice prostřednictvím své firmy EPH. Nyní je na investiční vlně a snaží se diverzifikovat majetek. Vlastní mimo jiné podíly v britské poště Royal Mail, anglickém fotbalovém klubu West Ham United či ve francouzských maloobchodních skupinách Casino Guichard-Perrachon a Fnac Darty.

Podle žebříčku tuzemského magazínu Forbes je aktuálně čtvrtým nejbohatším Čechem se jměním 118 miliard korun. Dlouho se o něm ví, že má rád Francii, kde má i spoustu podnikatelských zájmů včetně těch mediálních. Loni v září finančně pomohl deníku Libération, když nakoupil jeho dluhopisy za 14 milionů eur, tedy zhruba 340 milionů korun, aby ho podpořil při vyrovnávání hospodaření. Silné postavení má tak díky tomu i v tamní politice a společnosti jako takové.

Od roku 2020 navíc vlastní nemovitost, kterou prodávali manželé Rybolovlevovi v rámci několikaletého rozvodového řízení, které se odehrávalo v šesti jurisdikcích. Rybolovlev a jeho bývalá manželka Jelena koupili budovu za 18,2 milionu eur v roce 2008, krátce před oznámením rozvodu. Každý z nich vlastnil polovinu sídla, jak vyplývá z dokumentů holdingu.

Dům v Paříži se nachází v privátní ulici, má rozlohu 700 metrů čtverečních a významnou historickou hodnotu. Kdysi patřil císařovně Evženii provdané za Napoleona III., vystřídal však řadu šlechtických majitelů. V 19. století měl dokonce tunel, který ho spojoval s Elysejským palácem, uvádí průvodce pařížskými ulicemi, jehož autorem je Félix de Rochegude.

Mluvčí Křetínského a Rybolovleva odmítli transakci komentovat. Rybolovlevův právník ale transakci potvrdil. Pro Křetínského to navíc nebyla jediná realitní akvizice ve Francii. Loni společně se současným šéfem investiční skupiny PPF Jiřím Šmejcem koupil za stovky milionů korun zámek jihozápadně od Paříže. Společně z něj plánují vybudovat luxusní hotelový komplex.

Rybolovlev je podle žebříčku agentury Bloomberg nyní 11. nejbohatším člověkem v Rusku. Nepatří však mezi podnikatele, na které Spojené státy, Británie a Evropská unie uvalily sankce kvůli válce na Ukrajině. Zbohatl na těžbě uhličitanu draselného. V letech 2010 a 2011 prodal dva výrobce hnojiv za více než sedm miliard dolarů (155,7 miliardy korun). Vlastní většinový podíl ve fotbalovém klubu AS Monaco a posledních deset let žije v Monaku.

S přispěním ČTK.