Přepychové bydlení jako na francouzském venkově. V Praze vyrostou hyperluxusní vily za více než miliardu korun

viz-vily

Foto: Masák & Partner

Malá Francie. I takové jméno by mohl nést nový projekt pětice luxusních vil

0Zobrazit komentáře

Hyperluxusní, extrémně drahé a architektonicky unikátní. Taková bude šestice nových vil, které vzniknou v rámci dvou rezidenčních projektů na Praze 6. Jejich výstavba započne v průběhu příštího roku a realizace všech šesti objektů si vyžádá částku převyšující jednu miliardu korun.

Segment hyperluxusních nemovitostí je v České republice na vzestupu, což je výsledkem celospolečenského ekonomického růstu a úspěchů tuzemských podnikatelů. Aby bylo možné nemovitost označit za hyperluxusní, musí její cena začínat na částce okolo 150 milionů korun. Takových soukromých obydlí u nás prozatím moc nenajdete, zájem o ně však je, což je také důvodem, proč na Praze 6 vyroste hned šest takovýchto objektů.

vizu_01-min

Foto: Masák & Partner

Projekt Zahrada snů

Projekt šesti unikátních vil, které budou potěchou pro oko majitelů i všech kolemjdoucích, má na starosti architektonický ateliér Masák & Partner. Ten patří v České republice mezi přední studia renovující významné historické památky a podílel se například na rekonstrukci budovy Státní opery nebo chaty Libušín na Pustevnách.

Mimo renovací se studio věnuje také projekci developerských projektů a nízkoenergetických budov. Celkově má za sebou již přes 400 úspěšně dokončených projektů v hodnotě přes 500 milionů korun. Nyní se však studio rozhodlo pustit do realizace vlastních developerských projektů, které vzniknou právě na Praze 6.

vizu_02-min

Foto: Masák & Partner

Levandule, sady a bezbřehý luxus

První projekt nese označení Zahrada snů. Jedná se o pět vysoce designových třípodlažních vil, které svým majitelům nabídnou exteriéry ve stylu francouzského venkova i luxusní interiéry o celkové výměře 430 až 530 metrů čtverečních. V těch bude možné nalézt například historické kamenné krby z francouzských panství, ručně tesané trámy dřevěných konstrukcí domů a chybět nebudou ani výhledy do bohatých květinových zahrad.

Právě podle nich dostal projekt i své jméno. Jejich součástí nebudou však jen květiny, ale i koupací bio jezírka a také vzrostlé, více jak 60 let staré stromy importované z Belgie, Holandska a Německa. Venkovský vzhled podpoří i přilehlé sady a pole s levandulí. Domy bude navíc kromě samotné zahrady obklopovat ještě dalších 4 300 metrů čtverečních společných ploch, kde bude možnost ustájení vlastních koní a také venkovní jízdárna.

„Inspirací pro podobu jednotlivých vil nám bylo konkrétní místo. Každý projekt má proto zcela odlišný charakter, který respektuje prostor, do kterého je zasazený,“ říká zakladatel a majitel ateliéru Jakub Masák.

vizu_04-min

Foto: Masák & Partner

Starodávné krby a ručně tesané trámy

Jednotlivé domy nesou názvy jako Tajemství, Touha, Noblesa, Svoboda a Čistota. Všechny mají bezbariérový přístup, jsou energeticky úsporné a při jejich stavbě bude využíván jen ten nejkvalitnější materiál, jako je kámen a velkoformátové dlaždice na podlahy, a to nejlepší vybavení, které je například v kuchyni zastoupeno výrobci Eggersmann, Guttmann, Miele či SieMatic.

Druhý projekt nese název Nad Šáreckým údolím. Jedná se o volně stojící loftový dům pojmenovaný Solitaire. Třípodlažní vila o velikosti 7+kk nabízí prostor k životu na více než 750 metrech čtverečních. Budova se vyznačuje prosklenými fasádami, které umožní 360° výhled do okolní krajiny na park s landartovými prvky, jenž taktéž pohostí dovezené stromy z Belgie, Holandska a Německa.

vily-praha-62-min

Foto: Masák & Partner

Vila Solitaire

Skleněné je taktéž schodiště a místo střechy je na vrcholku domu vodní hladina s velkou terasou a plachtovým stíněním. Stejně jako u předchozích domů jsou i v případě Solitairu všechna poschodí bezbariérová díky výtahové plošině.

vizu_08-min

Foto: Masák & Partner

Prostorná společenská místnost

vizu_05-min

Foto: Masák & Partner

Interiér jedné z vil

vizu_06-min

Foto: Masák & Partner

Výhled do zahrady

vizu_07-min

Foto: Masák & Partner

Interiéry jsou plné luxusních přírodních materiálů

vily-praha-61-min

Foto: Masák & Partner

Vizualizace pohledu na Solitaire z ptačí perspektivy

Dříve pro hlídače mostů, dnes pro turisty. V Amsterdamu mění budky u vodních kanálů na originální apartmány

Filip HouskaFilip Houska

sweets-hotel-amsterdam-x

Foto: SWEETS Hotel

Dříve místo pro hlídače mostů, dnes lákavé ubytování

0Zobrazit komentáře

Amsterdam je známý nejen pro svou bohatou historii, ikonickou barevnou architekturu a slavné coffee shopy. Jednou z hlavních charakteristik jsou i vodní kanály, protékající v délce okolo 100 kilometrů napříč celým městem, kde vytváří až 90 malých ostrovů, které propojuje na 1 500 mostů. Ne nadarmo se tak Amsterdam nazývá Benátkami severu.

První vodní kanály se v metropoli Nizozemska začaly stavět už v 17. století, kdy sloužily hlavně jako ochrana města a zajišťovaly snadnou možnost pro přepravu zboží. Dnes už jsou spíše turistickou atrakcí, která jen vloni přilákala okolo 18 milionů lidí, a většinu činností, jež před desítkami a stovkami let museli zajišťovat lidé, nahrazují centralizované systémy.

Řeč je především o otevírání závor a mostů vedoucích přes kanály pro případ proplouvání lodí, což měli kdysi na starosti výhradně mostní hlídači. Ti museli být přítomni 24 hodin denně a jako své zázemí využívali malé cihlové budky nacházející se v těsné blízkosti vody. Takové, které dnes čelí proměně v nevšední ubytování pro turisty.

amsterdam

Foto: Adrien Olichon / Unsplash

Vodní kanál v Amsterdamu

S tímto originálním nápadem přišlo holandské architektonické studio Space&Matter, které nevyužívané domečky u mostů přetváří v síť hotelových apartmánů pod názvem SWEETS Hotel. Cílem je pak vedle autentické příležitosti k přespání také záchrana těchto historických skvostů, které by jinak byly srovnány se zemí.

„Tyto mostové domy se stavěly v letech 1673 až 2009 a podílí se tak na rozsáhlé historii. Jejich návštěva v chronologickém pořadí působí jako cesta časem, která poodhaluje různorodé architektonické styly a ukazuje, jak se město rozvíjelo a rostlo,“ sděluje Space&Matter pro magazín Dezeen.

sweets-hotel-amsterdam

Foto: SWEETS Hotel

Amstelschutsluis (1673), jeden z nejstarších mostových domů v Amsterdamu

Pár nocí ve vrcholových dílech architektů

Byť se mostové domy mohou jevit jako příklady nutných staveb, které zkrátka musely existovat, pro řadu renomovaných nizozemských architektů šlo o vrcholová díla jejich práce. Zatímco navrhování mostů bylo zaštítěno přísnými technickými kritérii, u těchto ikonických budek mohli architekti popustit uzdu své fantazie a navrhnout dost možná jejich životní stavbu.

O to víc je tato hotelová iniciativa silnější a Space&Matter si to uvědomuje v každém směru. Pracují s původní stavbou, kterou po stránce exteriéru nijak zásadně nemění, a spoléhají na nefalšovanou práci stavitelů z minulých století. Interiér je však zcela jiná kapitola – hosté vyžadují modernější zázemí, v němž budou mít vše potřebné. Od ložnice přes sprchu a toaletu po internetové připojení.

sweets-hotel-amsterdam-x1

Foto: SWEETS Hotel

Interiér mostového apartmánu Amstelschutsluis

Největší výzvou je pro architekty práce s velice malými prostory. Základní půdorysy některých mostových domečků měří i pět metrů čtverečních (například Nieuwe Amstelbrug), do nichž je nereálné vměstnat manželskou postel, koupelnu, obývací pokoj i skříně na oblečení. Proto se uchylují k částečnému „narušení“ staveb tím, že je prohlubují pod zem a tvoří jakýsi malý sklep spojený schody s hlavní místností i prvním patrem (střešní půdou).

Většina amsterdamských budek však disponuje většími prostory a práce je tak z tohoto pohledu o něco jednodušší. I tak ale Space&Matter zdůrazňuje, že nejde o typický proces: vždy se totiž snaží ponechat onen autentický zážitek z interiéru, a proto promýšlí ideální synergie moderního nábytku s původním vybavením.

north-pole-igloos-1

Přečtěte si takéKrásy arktické krajiny z malých prosklených domečků. Finové budují nejsevernější ubytování na světěKrásy arktické krajiny z malých prosklených domečků. Finové budují nejsevernější ubytování na světě

Zájemci si mohou aktuálně vybírat z 15 dostupných apartmánů napříč celým městem. Jejich ceny se liší podle toho, kde přesně se nachází. Mostový domeček ve vzdálenějším okolí od centra lze sehnat i za 150 eur za noc (zhruba 3 800 korun), ovšem dvoudenní pobyt přímo v srdci Amsterdamu může přijít až na 950 eur, tedy přibližně 24 tisíc korun. Výhledově má být těchto hotelů otevřených 28.

sweets-hotel-amsterdam-x2

Foto: SWEETS Hotel

Zeilstraatbrug v inovovaném pojetí

sweets-hotel-amsterdam-x6

Foto: SWEETS Hotel

Westerdoksbrug do růžova

sweets-hotel-amsterdam-x5

Foto: SWEETS Hotel

I takový výhled ubytovací budky slibují

sweets-hotel-amsterdam-x7

Foto: SWEETS Hotel

Interiéry u mostových domků se výrazně liší

sweets-hotel-amsterdam-x4

Foto: SWEETS Hotel

Modernizovaný Meeuwenpleinbrug

sweets-hotel-amsterdam-x3

Foto: SWEETS Hotel

Ikonický Overtoomsesluis poblíž centra