Přes českou kryptoburzu Coinmate už proteklo 42 miliard korun. Spouští automatické investice

Konec impulzivním nákupům a panickým prodejům. Pravidelnými nákupy bitcoinu můžete snížit dopady volatility nejpopulárnější kryptoměny.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

valihrach-hp

Foto: Lavin Nguyen/CzechCrunch

Roman Valihrach z Coinmate

0Zobrazit komentáře

Koupit si alespoň kousek bitcoinu chce stále více Čechů. Už před deseti lety začal nejžádanější kryptoměnu na světě těžit také Roman Valihrach, který dnes stojí v čele největší tuzemské kryptoburzy zvané Coinmate. Přes ní už od jejího startu v roce 2014 proteklo 42 miliard korun, přičemž jen loňský rok z této sumy udělal necelou třetinu. Zájem o kryptoměny roste, a tak teď Coinmate přichází s novinkou v podobě automatického investování třeba právě do bitcoinu.

Roman Valihrach spolu s Danielem Houškou patří k matadorům tuzemské kryptoscény. Stojí také za projektem Confirmo, který umožňuje platit v bitcoinech, a na jejich burze se už zaregistrovalo přes 90 tisíc uživatelů z Česka, Slovenska a dalších okolních zemí. Přestože musí odolávat značné konkurenci největších globálních hráčů, mají velké plány. Novým lákadlem pro potenciální uživatele jsou investiční strategie, které posílání peněz do bitcoinu a spol. ještě zjednodušují.

Coinmate se propojilo s dalším tuzemským projektem Štosuj.cz, který se specializuje právě na pravidelné a bezpečné investování do bitcoinu. Jde o strategii zvanou Dollar-Cost Averaging (DCA), při níž investor pravidelně nakupuje za stejnou částku vybrané aktivum nezávisle na jeho ceně. Hodí se jednak pro investory, kteří nemají čas na každodenní sledování dění na burze a manuální zadávání nákupů, ale také pro začátečníky. Při nákupu v pravidelných intervalech totiž neřešíte, zda zrovna cena bitcoinu letí nahoru nebo dolů, protože nakupujete za každé situace a v celkovém součtu dopady všech extrémů „vyhladíte“.

Pravidelné investování si lze nově zařídit na Coinmate právě díky Štosuj.cz, které spolupracuje i s předními burzami a směnárnami jako Coinbase nebo Binance. „Uživatel vytvoří trvalý příkaz, nastaví frekvenci automatických nákupů, například každý týden, a za jakou částku chce nakupovat. Bitcoin nebo jiné kryptoaktivum se mu pak nakupuje automaticky bez starostí – to zamezuje impulzivním nákupům či prodejům na základě emocí,“ vysvětluje Roman Valihrach, který nechybí ani v našem výběru významných Kryptočechů. Na jeho burze bylo dosud možné nakupovat pouze přímo jednotlivé coiny.

Pravidelné investování se má stát jedním ze základních stavebních kamenů pro další rozvoj Coinmate, které chce i drobné investory naučit chápat krypto jako běžnou součást každého investičního portfolia. „Chceme lidem nabídnout třeba i spoření. Podle mě by měl každý držet krypto,“ popisoval v nedávném rozhovoru Valihrach. Jen v loňském roce přes burzu proteklo necelých 15 miliard korun a zatímco loni činil měsíční průměr 1,2 miliardy, v prvním čtvrtletí letošního roku to bylo už 1,5 miliardy. V posledních měsících se čísla kvůli dění na trzích o něco propadla, ale Coinmate chce tento svět dál otevírat dalším Čechům.