Přes čtyři sta artefaktů za 270 milionů korun. Portu Gallery upisuje sbírku děl Alfonse Muchy

Široká veřejnost bude moci od 28. října investovat do díla velikána na poli české secese. Investiční galerie Portu totiž nově vlastní Lendlovu sbírku.

mucha-nahled

Foto: Wood & Company

Novým majitelem Lendlovy sbírky děl Alfonse Muchy je Portu Gallery

0Zobrazit komentáře

Z iniciativy Ivana Lendla, úspěšného českého tenisty a nadšence do Muchova díla, vznikla jedna z nejkomplexnějších sbírek tohoto významného secesního malíře. V roce 2013 ji koupil soukromý sběratel Richard Fuxa, který ji v průběhu dekády rozšířil na současných 422 děl. Tu vidělo už na 750 milionů lidí po celém světě a její hodnota se odhaduje na 250 až 300 milionů korun. Nyní ji získala online platforma Portu Gallery Investments, která do ní umožní investovat široké veřejnosti.

Portu lidem nabídne investiční certifikáty a úpis děl Alfonse Muchy jejich prostřednictvím bude otevřen 28. října, v den oslav české státnosti, a potrvá do 28. listopadu nebo do upsání cílové částky 270 milionů korun. Pro investiční galerii jde o dosud největší úpis v její historii. Případní zájemci budou moci investovat už od jedné koruny. Plánovaný časový horizont prodeje sbírky se aktuálně odhaduje na tři až pět let.

„Myšlenka toho, že sbírka může být vlastněna širokou veřejností, mě zaujala natolik, že jsem se rozhodl vstoupit do jednání o prodeji. Přesvědčily mě i plány Portu Gallery na další rozšiřování a zhodnocování sbírky a jsem také rád, že noví majitelé chtějí pokračovat v realizaci výstav pro veřejnost napříč kontinenty,“ komentuje poslední majitel sbírky Richard Fuxa.

fuxa

Foto: Wood & Company

Podnikatel Richard Fuxa

Do transakce nepatří audiovizuální aktivity, které byly se sbírkou v minulosti spojeny a jsou součástí výstavy v Obecním domě. „Ceníme si jedinečnosti Muchy jako umělce a věříme v investiční potenciál jeho děl. Plánujeme pořádat výstavy a podporovat tak šíření Muchova věhlasu celosvětově, což se může pozitivně projevit i na hodnotě sbírky,“ vysvětluje Martin Jaroš, ředitel Portu Gallery.

A dodává, že chtějí v budoucnu do sbírky získat další Muchova díla, jako je například kolekce bankovek podle jeho návrhu, soubor plakátů drahých kamenů, československé poštovní známky či užité umění, které významný český umělec také tvořil. Co se výstavní aktivity týče, Portu Gallery ji zahájí přímo v Obecním domě, kde bude část sbírky do března příštího roku k vidění.

Podle Michala Čejky, člena investiční komise Portu Gallery pro segment umění, je o díla Alfonse Muchy celosvětově zájem, díky čemuž jejich hodnota roste. V roce 2022 se dostal do první pětistovky žebříčku hodnocení umělců na serveru Artprice a cenový index umělcova díla vzrostl za poslední dekádu podle stejného zdroje o 130 procent. Vzhledem k tomu osciluje potenciál zhodnocení sbírky mezi desítkami až stovkou procent v průběhu tří až pěti let.

„Je to jediná sbírka na světě, která je celistvá a zároveň prodejná, protože snahou Ivana Lendla bylo mít všech 121 evidovaných plakátů, které Mucha vytvořil. Ve sbírce jich je 119, protože jeden se nedohledal a druhý je neprodejný. Následovalo jedenáctileté úsilí Richarda Fuxy, jenž sbírku významně doplnil. Tím se její investiční potenciál zvyšuje, protože jedinou podobně komplexní sbírku vlastní Mucha Foundation, a ta je neprodejná,“ vysvětluje Čejka.

Legendární tenista Ivan Lendl během třiceti let střádal díla Alfonse Muchy, s čímž mu pomáhal kurátor Jack Rennert. Postupně tak vytvořil sbírku čítající na stovku plakátů a dekorativních panelů, které mimo jiné vystavil také v Obecním domě. Právě na jeho výzdobě se totiž Mucha významně podílel.

Před deseti lety Lendl sbírku prodal za 70 milionů korun podnikateli Richardu Fuxovi. Ten měl v rámci pětileté smlouvy povinnost sbírku dále rozšiřovat a vystavovat nejen v Česku, ale i ve světě, jak informoval server iDnes. A Fuxa tak činil. Sbírku rozšířil na 422 artefaktů, její součástí jsou i oleje a skici. A zasloužil se i o její propagaci ve světě. Nyní se rozhodl k jejímu prodeji Portu Gallery, která patří do investiční skupiny WOOD & Company.

Portu Gallery založila jako první online investiční galerii česká digitální platforma Portu. Za čtyři roky existence svým klientům umožnila podílet se formou úpisů na investicích do 130 sběratelských a uměleckých předmětů v celkové hodnotě 258,1 milionu korun. Aktuálně se stará o finance více než 200 tisíc klientů v Česku, Slovensku i Polsku a pod správou má přes 23 miliard korun.

Rubriku Investice podporujíxtb-retinafingood-retinaczechfund-retinajt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym