Přešel Nový Zéland i USA. Pacifická hřebenovka je jako Big Mac menu, má všechno, říká dálkový chodec

Že se dají po oficiálních cestách od severu k jihu přejít USA, se ví. Obdobná stezka vede i Novým Zélandem a Tim Voors o ní napsal knihu.

voors-1Rozhovor

Foto: Archiv Tima Voorse

Nizozemský chodec Tim Voors na Novém Zélandě

0Zobrazit komentáře

Tim Voors má v nohách rozhodně už víc než tisíc mil. A i když jeho fyzické stopy déšť a vítr dávno smyl, všechny ostatní si s sebou tento dvaapadesátiletý dálkový chodec z Nizozemska nese dál. „Samozřejmě, že to bolí, ale neustále cítíte, že chcete víc. Váš život se smrskne na velice jednoduchou rutinu, která vám dá neuvěřitelnou svobodu. A to je velice návykové,“ říká pro CzechCrunch muž, který se velkým trailům věnuje posledních zhruba deset let a pomalu se jimi prý už začíná i živit – mimo jiné díky poutavým knihám, které o nich píše. Jedna z těch posledních nedávno vyšla i v češtině a je o jeho pouti po jedné z nejmladších cest světa, stezce Te Araroa napříč Novým Zélandem.

Doma je v Amsterdamu, kdykoliv to ale jde, rád vyrazí na túru aspoň po okolí. To ostatně doporučuje každému, kdo by s velkými trasami rád začal – prostě si sbalte batoh, vezměte si pár dní volna a jděte. V rodině Tima Voorse, který dlouhá léta pracoval v reklamě a s manželkou vedou ještě dva penziony, to tak dělají už dlouho, s „drobnou“ výjimkou toho, že on i jeho žena si občas vezmou volno o něco delší a vyrazí i na delší trail. Ovšem zatímco Timova žena prý opakovaně chodí do galicijské Compostely – však také správná svatojakubská cesta začíná na každém prahu –, její muž se vydává ještě dál.

Přešel tak už Pacifickou hřebenovku i Stezku kontinentálního rozvodí, buddhistickou cestu po japonském ostrově Šikoku, ale i mnoho kratších cest, jako třeba portugalskou Rybářskou stezku a další. O svých zážitcích píše, na kontě má už pět knih a na šesté právě pracuje. S čtivou lehkostí v nich popisuje nejen to, co vidí a koho potká, ale třeba i to, jak moc smrdí, kde všude narazil na krysy nebo jak vypadají puchýře na jeho nohou. Celosvětově se jich mělo prodat přes 100 tisíc a kromě psaní vede třeba i kurzy kreslení.

„Je to, jako když se poprvé rozjedete na kole. Najednou máte pocit, že zvládnete všechno,“ říká Voors o zdolávání velkých délek v rozhovoru o jeho knize Nesamota, která vyšla před létem v češtině a v níž zachycuje svou pouť novozélandskou stezkou Te Araroa. To v maorštině znamená dlouhá cesta a jde o trasu, která oficiálně vznikla teprve v roce 2011, měří lehce přes tři tisíce kilometrů a ročně ji podle organizace, která ji spravuje, projdou zhruba dvě tisícovky lidí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co právě teď děláte, chystáte se někam?
Teď ne, momentálně píšu knihu o treku v Japonsku.

Vaše kniha o Pacifické hřebenovce je jednoduše o chození, takový sympatický deník se spoustou fotek a vašich kreseb, a Nesamota je stejná. Bude i ta nová?
Bude, vždycky vlastně píšu o tom, že jdu z bodu A do bodu B. O věcech, které mi při tom běží hlavou, a o lidech, které tam potkávám.

Pojďme si popovídat o treku, který v Nesamotě popisujete, tedy o Novém Zélandu. Vyrazil jste rok poté, co jste se vrátil z hřebenovky. Co vás tam táhlo?
Popravdě jsem nevydržel doma, cítil jsem, že potřebuju ještě na další cestu, že ten zážitek není kompletní. Na hřebenovce jsem totiž úplně propadl životnímu stylu, který k trekům patří… Je to zvláštní, ale tyhle pochody vůbec nejsou o chůzi. A nejde ani o přírodu. Jde o lidi, které potkáváte a kteří jsou stejně naladění jako vy. Tvoříte s nimi něco jako kmen a to mi hrozně chybělo.

Jak to myslíte, kmen?
Nejsou to vaši přátelé ani známí, a přesto to jsou lidi, se kterými máte hodně společného. Vzniká mezi vámi zvláštní důvěra. Díky tomu vím, že pokud pojedu na Nový Zéland nebo kamkoliv jinam, potkám na trailu pořád stejně smýšlející lidi. Je to o sounáležitosti, prostě kmen.

tim-voors-vodka

Foto: Archiv Tima Voorse

Tim Voors o svém putování Novým Zélandem napsal knihu Nesamota

A dokážete ho – ten kmen – nějak definovat? Co máte společného?
Prvně to, že jde o úplně obyčejné lidi, jako jsem já nebo vy. Nemají patent na rozum, často ani kdovíjakou fyzičku, ale rozhodli se něco udělat a jdou si za tím. Jsou pozitivní a připraveni na dobrodružství, má to ohromný náboj. Proto jsem jel, ne pro chůzi jako takovou, ta samozřejmě bolí a zažíváte nejrůznější nepohodlí.

Takže vlastně proto, že vás to vytrhne z vašeho běžného života…
Je to tak. Život na treku je velice jednoduchý, což je velké lákadlo. Tady v Evropě je naopak dost roztříštěný, máte práci, rodinu, přátele, sport a všechno ostatní, nevíte, na co myslet dřív… Jsem samozřejmě velice rád za to, že žiju, kde žiju, někdy je to ale vysilující a treky mě dokážou nabít. Jen chodíte a spíte, chodíte a spíte… Pamatujete si na své první kolo?

Pamatuji, bylo žluté a říkala jsem mu Kitt, podle auta z Knight Ridera.
Vidíte, o to mi jde. Když se naučíte jezdit na kole, tak je to velmi silný zážitek, který ve vás zůstane. Najednou můžete jet, kamkoli chcete, máte rychlost, sílu, jste svobodná. A ve mně podobný pocit vyvolávají dlouhé treky. Je to návykové, neustále chcete víc.

Váš život se extrémně zjednoduší, prostě jen vstanete a jdete, sledujete cestu před sebou, nepotřebujete vědět, co je za den. To miluju.

Byl trek po Novém Zélandu výrazně jiný než vaše jiné cesty?
Nikdy předtím jsem tam nebyl, takže už jen proto byl pro mě velice exotický. V hlavě jsem měl neustále Pána prstenů, rozlehlost a divokost a zároveň jsem si připadal jako v Anglii těsně před válkou, přišlo mi totiž, jako by se tam mimo velká města zastavil čas. Lidé nikam nespěchali, klidně mi jen tak nabídli kafe. Vypadali jako Evropané, jezdili ve stejných autech, ale všechno se to odehrávalo mezi palmami a jinými tropickými rostlinami, celkově to byla velmi zvláštní kombinace.

Prvních pár týdnů jsem byl ale trochu zmatený, protože země, kterou jsme procházeli, byla sice velmi různorodá, ale bylo to hlavně pole, pak les, pole, les. Říkal jsem si, kde je ta nekonečná divočina? Myslím, že jsem měl v hlavě stále Ameriku, která je tak velká a krásná… a tohle bylo jiné. Musel jsem se trochu přeprogramovat, abych to nesrovnával a přijímal tak, jak to bylo. A nakonec mě spíš překvapila laskavost lidí než příroda.

Takže hřebenovka byla podle vás lepší?
Pacifická hřebenovka je jako Big Mac menu, má prostě všechno – poušť, hory, sníh, vodu. Ale není to tak, že by byl jeden trail lepší. Každý je jiný. A vnímat to tak se naučíte, právě když hodně chodíte. Nejprve porovnáváte, pak si ale uvědomíte, že s tím musíte přestat, protože jinak se zblázníte. Jinak se život stane jedním velkým zklamáním a nic není tak dobré jako poprvé. Myslím, že by to bylo velice zdravé pro každého z nás, abychom se to naučili aplikovat na všechno, dnes a denně. Mně s tím traily hodně pomáhají.

A co byl tedy váš nejsilnější zážitek?
Jednoznačně skutečnost, že jsem velkou část cesty absolvoval se dvěma ženami, o kterých píšu v knize. Seznámili jsme se až tam, na ničem jsme se nedomlouvali, a přesto jsme se neustále potkávali a byli i nebyli skupina. Rozuměli jsme si a bylo nám spolu dobře, ale nepotřebovali jsme na sebe čekat. Přitom jsme velkou část stezky ušli spolu. Bylo to velice zvláštní a jinde než na trailu bych to, myslím, nezažil. To je ten kmen.

A pak taky samozřejmě flow, do kterého se dostanete, když jdete tak dlouho, až se ztratíte v prázdnotě. Někde na Jižním ostrově – šel jsem ze severu – jsem se tam konečně dostal. Váš život se extrémně zjednoduší, prostě jen vstanete a jdete, sledujete cestu před sebou, nepotřebujete vědět, co je za den. To miluju.

Co vám naopak nejvíc vadilo?
Silnice. Te Araroa je mladá, vznikla teprve v roce 2011, i když snahy o její ustavení tehdy trvaly už asi dvacet let. A část vede přes soukromé pozemky, kde s tím musí majitelé souhlasit. Hodně jich souhlasí, zdaleka ale ne všichni, a tak někdy musíte jít třeba po silnici, dokonce i po dálnici, abyste obešli něčí pole. To je hodně nepříjemné, ale správci prohlašují, že neustále pracují na tom, aby bylo úseků po silnici méně a méně, tak snad se jim to povede.

cestovatelska-hackerka5

Přečtěte si takéCestovatelská hackerka radí, jak levně objevovat cizí zeměNa dva měsíce ve Francii jí stačilo 10 tisíc. Cestovatelská hackerka radí, jak levně objevovat cizí země

O hřebenovce jste říkal, že na ni není podle vás potřeba se nějak zvlášť fyzicky připravovat, platí to i o stezce Te Araroa? 
Platí. Jsem přesvědčen, že většina lidí, pokud jste tedy relativně fit, to zvládne. Stačí, když to ze začátku vezmete pomalu, dost tréninku pak uděláte po cestě.

Na kolik vás cesta vyšla?
Už je to šest let, co jsem se z Nového Zélandu vrátil. Ale myslím, že tehdy to bylo něco mezi 8 a 10 tisíci eur, včetně letenek a pojištění. Ale vybavení jsem už doma měl, takže jsem ušetřil na něm. Nejdražší asi bylo to, že jsem v té době nepracoval a nevydělával.

Jak jste říkal, z Nového Zélandu jste se vrátil už před lety, co jste absolvoval od té doby?
V roce 2022 jsem přešel Kontinentální rozvodí, což je zase cesta od jihu na sever USA a je to vůbec nejdelší cesta napříč jednou zemí, má pět tisíc kilometrů. Předtím byl covid, takže to nebylo tak jednoduché, ale chodil jsem hodně po Holandsku, kde jsou taky pěkné cesty. A relativně nedávno jsem objevil Rybářskou stezku v Portugalsku. To je skvělý trek, který můžu doporučit asi všem. Není dlouhý ani příliš náročný, ale krásný a hotový ho máte za pár dní. Ideální na dovolenou, řekl bych.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Tak bude pršet, nebo nebude? Řada lidí neví, co znamenají procenta u předpovědí srážek v mobilu

Mobilní aplikace u předpovědi srážek nabízejí i procenta. Co ovšem tato čísla znamenají? Interpretace je o něco složitější, než by se mohlo zdát.

mrkapwing_generate_a_landscape_just_before_the_rain_-ar_169__d9780228-b5ed-429c-8d19-2c64a6d98f43_0-min

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Bude pršet? Procenta v předpovědi ukazují, že nejspíš ano

0Zobrazit komentáře

Ať už se chystáte na dovolenou na chalupě, rodinnou zahradní oslavu, či výlet do hor, v každém případě vás bude zajímat, jak bude. Pro odpověď stačí jen sáhnout do kapsy pro mobil a zkontrolovat některou z aplikací nabízejících předpověď počasí. Interpretace piktogramu sluníčka, mráčku či dešťových kapek je celkem jednoznačná. Jak ale rozumět procentům, která se v aplikacích objevují u obrázku mraku s dešťovými kapkami? Jde o plochu zasaženou srážkami, nebo o šanci, že promoknete na kost?

Předchozí generace se musely u předpovědi počasí spolehnout na barometr či domeček, ze kterého vycházel panáček či panenka, dnes se stačí podívat do telefonu. Kdo chce mít skutečně přesné informace o vývoji počasí v následujících hodinách, může otevřít Windy či jinou aplikaci nabízející informace z meteoradaru. Ty ovšem neposkytují dlouhodobé předpovědi.

K tomu lépe poslouží aplikace, jako je například Apple Weather či Weather app, které má implementované každé zařízení i operačním systémem iOS, respektive Android. Lze tedy předpokládat, že se jedná i o nejpoužívanější aplikace pro předpověď počasí vůbec.

Kdo si je otevře, dostane celkem jednoduchou a snadno čitelnou předpověď na několik dní dopředu, s odhady nejnižších a nejvyšších teplot, pohyby větru a také toho, zda bude slunečno, oblačno či deštivo. V případě předvídaných srážek obě aplikace uvádí i procenta, jejichž interpretace je o něco složitější, než by se mohlo na první dobrou zdát. Co znamenají? Pravděpodobnost výskytu srážek, vyjádření plochy, kterou déšť v dané oblasti zasáhne, či hustotu deště?

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Správná odpověď se skrývá v kombinaci faktoru pravděpodobnosti srážek a plochy, na kterou mohou dopadnout. Pravděpodobnost se v tomto případě násobí odhadovanou plochou, na kterou by mohly kapky spadnout. Pro příklad, pokud se u piktogramu mraku s deštěm ukáže 40 %, může toto číslo vycházet ze scénáře, kdy si je software, který predikci vytváří, na 80 % jistý, že bude pršet, ale odhaduje, že srážky pokryjí jen 50 % daného území. Popřípadě se může toto procento objevit v momentě, kdy si je software naprosto jistý, že přicházející srážky pokryjí kompletně celé sledované území, tedy 100 %, ale zároveň odhaduje, že výskyt srážek je pouhých 40 %.

Zapomeňte na složitosti

Ona procenta tak v sobě ukrývají určitou dávku nejistoty, která je navíc podtržena tím, že různé aplikace mohou využívat různé predikční modely, jak pro CzechCrunch potvrdil i meteorolog Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu. Dobrou zprávou pro běžné uživatele ovšem je, že ať je výpočet sebekomplikovanější, nakonec vyplivne jen jedno číslo, podle kterého se lze celkem snadno řídit. Pokud plánujete zahradní oslavu, je lepší ji chystat na den, kdy je odhad výskytu srážek v oblasti pouze dvacetiprocentní než osmdesátiprocentní.

Obecně totiž platí, že v případě 10 až 20 % pršet s největší pravděpodobností vůbec nebude. U 30 až 40 % očekávejte spíše menší přeháňky, které by neměly plány na víkend nijak drasticky rozmetat. U 50 až 70 % už nejspíš sprchne na většině území. A pokud předpověď hlásí 80 až 100 %, počítejte s tím, že zmoknete jako slepice, ať už se budete v dané oblasti pohybovat kdekoliv.

Vše tak nějak podtrhuje příspěvek jednoho z uživatelů Redittu, který do diskuze nad interpretací procent v aplikacích předpovídajících počasí napsal. „Můžete ignorovat všechny vědecké poznatky. Pracuji v letectví a vše se smrskává na dvě pravděpodobnosti – 30 % a 40 %. To jsou jediné dva údaje, které dostáváme z meteorologické kanceláře. V zásadě – 30 % znamená, že by mohlo pršet, ale pravděpodobně nebude, a 40 % znamená, že s největší pravděpodobností pršet bude.“

navrh-bez-nazvu-6-min

Foto: CzechCrunch

Předpověď počasí v aplikacích od Applu a Googlu, kdy každá hlásí něco trochu jiného na totožné dny

Procenta u srážek ovšem nejsou tou jedinou komplikací v předpovědi. S určitým odstupem je vždy dobré přistupovat například i k předpovědi bouřek či mlh. Jak vysvětluje Pavel Borovička, právě bouřky a mlhy patří k nejhůře predikovatelným meteorologickým jevům. „Úzce souvisejí s vlhkostí vzduchu, která patří k prostorově nejproměnlivějším meteorologickým parametrům. Zejména výskyt bouřky závisí na celé řadě podmínek, a proto lze zejména silnou bouřku doprovázenou nebezpečnými jevy považovat za nejobtížněji předpověditelný jev,“ vysvětluje meteorolog.

Zároveň ale dodává, že i přesto jsou numerické modely schopny poměrně dobře odhadnout obecné podmínky pro tvorbu bouřek. Tedy s dostatečnou jistotou vědí, že někde na území republiky se silné bouřky skutečně objeví. Podle Borovičky ovšem nelze přesně lokalizovat město nebo obec, kterou taková bouřka zasáhne. „Z toho důvodu je potřeba brát v aplikaci chytrého telefonu ikonu počasí myšlenou pro konkrétní místo s velkou rezervou, ať už ikona bouřku předpovídá, nebo naopak vylučuje,“ vysvětluje Borovička.

Samozřejmě platí, že čím vzdálenější daná předpověď počasí je, tím je vrtkavější a lze ji méně věřit, zvláště, pokud nás zajímá předpověď pro konkrétní lokalitu, a nikoliv plošně pro celou republiku. V některých scénářích ovšem lze i dlouhodobější předpověď považovat za přesnou. „Pokud se nad kontinentem nachází relativně stabilní tlaková výše, úspěšnost předpovědi numerických modelů bude vyšší i na vzdálenější období. Pokud bude přes střední Evropu přecházet zvlněná studená fronta oddělující teplý vzduch na jihovýchodě od chladnějšího na severozápadě, bude úspěšnost předpovědi nižší,“ uzavírá Borovička.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre