Přežije Wunderlist? Populární to-do aplikaci plánuje Microsoft zavřít a původní tvůrce ji chce odkoupit zpět

Michal PtáčekMichal Ptáček

wunderlist-m

Foto: Christian Reber

Zakladatel Wunderlistu Christian Reber by rád svoji aplikaci od Microsoftu odkoupil zpět

0Zobrazit komentáře

Když před čtyřmi lety zamířila populární aplikace na správu úkolů Wunderlist do rukou technologického giganta Microsoft, její dlouholetí a spokojení uživatelé měli důvod k obavám. Aplikace, které se stanou součástí podobných akvizic, totiž ve většině případů čeká nejasná budoucnost a v momentě, kdy nový kupující dostatečně využije technologického talentu původního týmu, často dojde i k jejich kompletnímu zavření, nebo integrace do jiného nástroje.

A Microsoft, který Wunderlist koupil za zhruba 100 až 200 milionů dolarů (2,3 až 4,7 miliardy korun), měl právě takový plán pro oblíbený úkolovník narýsovaný. V dubnu 2017 totiž představil vlastní aplikaci pro správu úkolů, kterou pojmenoval Microsoft To-Do.

To potvrdilo, že s Wunderlistem jako takovým, který v době prodeje používalo okolo 10 milionů uživatelů, už nepočítá. Bylo rozhodnuto, že pod křídly technologického giganta z Redmondu již nebude dále rozvíjen a časem dojde k jeho plné integraci právě do Microsoft To-Do.

wunderlist-apps

Foto: Wunderlist

Populární úkolovník Wunderlist zatím stále funguje na všech platformách

K finální integraci však i kvůli technickým problémům ani po čtyřech letech od akvizice stále nedošlo, což Wunderlist dočasně zachránilo. I dnes se tak nástroj těší obrovské popularitě a díky občasným aktualizacím, které pro něj vývojáři i přes původní tvrzení stále vydávají, je lidmi bezproblémově používán.

Dříve či později však k jeho ukončení provozu podle všeho opravdu dojde, což je situace, které se kromě fanoušků po celém světě snaží zabránit i jeden z původních zakladatelů aplikace Christian Reber. Ten nyní Microsoftu, respektive jeho šéfovi Satyu Nadelovi na Twitteru se vší vážností – alespoň tak tvrdí – navrhl, že Wunderlist odkoupí zpět a nadále ho bude plně rozvíjet.

„Mrzí mě, že se Microsoft rozhodl provoz Wunderlistu ukončit, a to i přesto, že lidé aplikaci stále milují a používají ji. Myslím to naprosto vážně, ale nechte si tým, soustřeďte se na Microsoft To-Do a dovolte mi od vás Wunderlist koupit zpět,“ uvedl Reber na Twitteru a označil vedle šéfa Microsoftu také Marcuse Ashe, který ve firmě řídí právě úkolovníky v čele s To-Do a stále ještě i Wunderlistem.

wunderlist-app-store

Wunderlist se i čtyři roky po prodeji těší obrovské popularitě a vysokému hodnocení

Reber zároveň sestavil seznam věcí, které by v případě, že by Wunderlist opět získal do svých rukou, udělal. Aplikace by pod jeho vedením byla 100% open-source a zdarma a obsahovala novinky jako sdílené adresáře, kolaborativní psaní poznámek nebo uživatelské role. Zároveň by se dočkala radikálního zrychlení a po vzoru e-mailového klienta Superhuman využívala pokročilý systém klávesových zkratek.

pavel-siska-deloitte

Přečtěte si takéPavel Šiška z Deloitte: Co dělají „digitálně vyspělé“ firmy jinak? Recept na to, jak se stát jednou z nichPavel Šiška z Deloitte: Co dělají „digitálně vyspělé“ firmy jinak? Recept na to, jak se stát jednou z nich

Reberovi by tyto kroky dávaly smysl. Už nějaký čas totiž se svým týmem vyvíjí nový kolaborační nástroj Pitch, který popisuje jako unikátní prezentační a komunikační nástroj pro „slackovou generaci“, která využívá pro komunikaci v týmech aplikaci Slack. Na rozvoj Pitche získal Reber už 22,7 milionu dolarů a minimálně široká uživatelská báze Wunderlistu by se mu v tomto případě nesmírně hodila.

Microsoft reaguje novou aktualizací

Ze stejného důvodu však Wunderlist zůstává i v portfoliu Microsoftu a nedá se předpokládat, že by se na tomto stavu mělo něco v dohledné době měnit. Ostatně Microsoft na veřejnou pobídkou vůbec nereagoval. Samotný Reber pak na Twitteru ještě upřesnil, že prodeje v žádném případě nelituje a že to byla v roce 2015 nejlepší věc, jaká mohla Wunderlist potkat. Nicméně ho nyní mrzí akorát to, že by měla aplikace kompletně skončit.

microsoft-to-do

Foto: Microsoft

Nová podoba aplikace Microsoft To-Do

Že se konec zřejmě opravdu blíží, naznačil Microsoft dnes, kdy představil zbrusu novou verzi svého úkolovníku To-Do. Těžko soudit, zda jde jen o shodu náhod, protože novinka přichází jen pár dní po Reberově výzvě, ale Microsoft novým designem To-Do jednoznačně sází na to, že se mu díky němu podaří z Wunderlistu přetáhnout další uživatele.

Microsoft To-Do tak nově nabízí větší možnosti přizpůsobení, což znamená například různé obrázky na pozadí a barevná témata – i to byla oblíbená funkce Wunderlistu. Vývojáři zkrátka chtějí definitivně spojit to nejlepší z obou světů – na Androidu, Windows i Macu je k dispozici také tmavý režim. Jakmile dorazí iOS 13, bude i na iPhonech a iPadech.

skinners-5-min

Přečtěte si takéAni bota, ani ponožka. Čeští Skinners prodali 200 tisíc unikátních ponožkobot a nově se zaměří i na dětiAni bota, ani ponožka. Čeští Skinners prodali 200 tisíc unikátních ponožkobot a nově se zaměří i na děti

Microsoft zároveň uživatelům připomíná, co všechno v To-Do nabízí, včetně denního plánovače, který umí navrhnout, co byste v daný den měli dělat, a imituje možnosti chytrých seznamů ve Wunderlistu. Přesný termín, kdy Microsoft s Wunderlistem definitivně skoncuje, zatím není stanoven, ale zdá se, že se tento den nevyhnutelně blíží.

Níže si můžete prohlédnout video, v němž Microsoft ukazuje cestu od Wunderlistu až k To-Do.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym