Přicházejí Kryptočeši. Dvacítka nejvlivnějších a nejzajímavějších postav české kryptoscény

Od Marka „Slush“ Palatina po NFT umělce Hoodasse. Česká kryptokomunita je silná a globálně úspěšná. Pomůžeme vám ji lépe poznat.

Luboš KrečLuboš Kreč

kryptocesitopSpeciál

Foto: CzechCrunch

Tohle jsou Kryptočeši, dvacet inspirativních osobností z kryptosvěta

0Zobrazit komentáře

Je jich dvacet. Jsou to ženy i muži, starší i mladší, žijí v Česku i v zahraničí… Spojuje je ovšem víra, že budoucnost je v kryptu. Někteří na něm postavili svůj byznys, jiní o něm přednáší a popularizují ho, další v něm tvoří. V tom, co dělají, ale všichni patří mezi ty nejvlivnější a nejúspěšnější. Seznamte se, tohle jsou Kryptočeši.

Finančních tabulek, v nichž Česko drží krok se Švýcarskem, zase tolik není. Vlastně je asi jen jedna – žebříček zemí s nejvyššími výnosy z obchodování s kryptoměnami. Tam se ovšem Češi se Švýcary rovnou přetahují o vedení, alespoň podle dat společností Chainalysis a Invezz. V loňském roce tu investoři v průměru na bitcoinu vydělali 1 259 dolarů, zatímco ve Švýcarsku to bylo 1 268 dolarů. Tedy přibližně třicet tisíc korun. Třetí v pořadí bylo Nizozemsko se 767 dolary.

Komplexnější pohled na to, jací jsou Češi investoři do bitcoinu, pak ukazuje, že jsou druzí nejlepší za Francouzi. Nejde o metriku, která by posuzovala jen to, jak vysoký výnos na prodeji největší kryptoměny realizovali, ale zohledňuje třeba i to, kolik lidí v zemi vlastně do bitcoinu dává peníze. A kdyby mezi Čechy bylo těch, co do virtuálních měn investují víc, asi bychom jako země byli první.

„Švýcarsko a Česko jsou na chvostu 24 zemí co do množství lidí v rámci celé populace, kteří do krypta investují. Jsou na 23., respektive 21. místě s 1,8 a 2,2 procenta populace. Možná by ti, kteří tam investují a jde jim to, měli trochu víc šířit svou lásku ke kryptu,“ píše Dan Ashmore z analytické firmy Invezz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Že Češi patří ke světové kryptošpičce, dokládá i to, že v Praze působí několik projektů s globálním přesahem: ať už jde o tvůrce jedné z nejúspěšnějších kryptopeněženek Trezor ze skupiny SatoshiLabs, vývojáře operačního systému pro těžicí zařízení z Braiins, nebo investory z Rockaway Blockchain Fund. Anebo mladého profesora Ladislava Krištoufka, který je autorem dost možná první vědecké ekonomické práce o bitcoinu na světě.

Zároveň ale platí, že kryptokomunita je tak trochu uzavřeným světem a o jejích úspěších a ambicích se dostatečně neví a nemluví. Proto jsme dali dohromady Kryptočechy. Výběr dvaceti nejzajímavějších a nejdůležitějších lidí, kteří zdejší kryptoscénu zásadně ovlivnili, kteří jí hýbou a kteří mají potenciál k ní přitáhnout tolik potřebnou pozornost. Už třeba jen proto, že se chystá nová evropská regulace, která se bude finalizovat během českého předsednictví Evropské unie ve druhé polovině letošního roku.

Dvacítka Kryptočechů je mimořádně pestrá: jsou v ní bitcoinoví maximalisté jako Jan Čapek z Braiins nebo Marek „Slush“ Palatinus, ale také přívrženci ethereového univerza jako Vavřinec „Larry“ Čermák, Petr Mára nebo Artur Sychov. Jsou mezi nimi podnikatelé, influenceři, umělci i publicisté. Spojuje je vize, že kryptoměny (ale nejen ty) mají potenciál změnit svět. Nebo změnu aspoň přiblížit.

kryptocesi-top1

Foto: CzechCrunch

Tohle jsou Kryptočeši

Marek „Slush“ Palatinus, guru zdejší kryptokomunity, říká: „Za mě je bitcoin něco jako dlouho hledaná a očekávaná evoluce peněz. Bitcoin je systém, který je naprosto decentralizovaný (na rozdíl od jiných kryptoprojektů, které jsou často kontrolované třetí stranou), a tedy otázkou životního přesvědčení o tom, že každý člověk má právo na nezávislost a svobodu.“

Roman Týc, zakladatel Paralelní polis a vůdčí osobnost uměleckého spolku Ztohoven, pak nabízí originální pohled na to, jak přemýšlí a především jak používá se svými kolegy kryptoměny v praktickém životě: „Bitcoin používám jako úložiště, ale neplatím jím ani formou lightningu, protože mi to nedovoluje sentiment a víra v bitcoin jako dlouhodobý uchovatel hodnoty. Na běžné placení používám litecoin, protože má prakticky stejně rozšířenou platební síť, ale nemám problém ho utrácet.“

Tím ovšem Týcův výčet nekončí: „Monero je v core týmu Paralelní polis povinnost. Pokud jde o větší přesuny hodnoty, vždy to probíhá prostřednictvím monera, protože jedině tak máte jistotu, že vaše pohyby budou i zpětně nevysledovatelné. Je to ochrana především do budoucna. No a samozřejmě ethereum, které aktuálně používám kvůli DeFi a kolaterálním půjčkám.“

krypto-offlajn-boxed

Přečtěte si takéJak vydělat miliony v kryptu a NFT? To prozradí Mára, Kiska a StránskýJak vydělat miliony v kryptu a NFT? Přijďte na CzechCrunch Offlajn, kde napoví Mára, Kiska a Stránský

Jiří Kobelka, šéf a zakladatel blockchainového startupu Tatum.io, který má našlápnuto stát se dalším dolarovým jednorožcem zrozeným v Česku, zároveň upozorňuje, že by byla chyba vnímat možnosti, které nabízí kryptotechnologie, jen přes bitcoin a jiné virtuální mince. Možností užití je podle něj mnohem víc a situace je v mnohém podobná 90. létům, kdy se začínal šířit internet a lidé teprve zjišťovali, co všechno dovede. „To nejlepší nás ještě stále čeká,“ říká.

A něco takového lze slíbit i čtenářům CzechCrunche, protože novinek a zajímavého obsahu vztaženého ke světu krypta je čeká ještě spousta. Venku už máme kromě Kryptočechů také obsahový speciál Průvodce světem krypta a můžete se těšit i na nový podcast, který pro vás už chystáme.

Navíc ve čtvrtek 26. května pořádáme od 18.30 v karlínské Spojce konferenci o investování do krypta, kde vystoupí rovnou i dva členové našeho výběru, a to youtuber Petr Mára a podnikatel Martin Stránský z WBTCB. Pár lístků je ještě k mání

SatoshiLabs

SatoshiLabs jsou v kryptosvětě pojem. Začínali jako malá skupina kryptografických…

Klíčoví lidé

marek-palatinus

Marek Palatinus

Co-founder

CzechCrunch Jobs