Proč jsem se nestal shortařem? Nestojím o burzovní adrenalin a strach, že přijdu o všechno

Sázky na krátko čili shortování akcií je legitimní investiční strategie, ale také hodně riskantní. Právě o rizicích píše Petr Žabža z Air Bank.

Petr ŽabžaPetr Žabža

zabza-1Komentář

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Archiv PŽ

Petr Žabža o shortování

0Zobrazit komentáře

Glosa Petra Žabži. Začátek ledna přinesl dvě zajímavé události z té části finančního trhu, která se zaměřuje na spekulace „na pokles“ čili takzvaný short-selling. Tou první byla zpráva, že český portfolio manažer Aleš Vávra zavřel ke konci roku 2024 svůj fond Metatron Short Equity Fund. Druhou byla informace z tohoto týdne, že firma Hindenburg Research, zaměřená na identifikaci a analýzu firem s nafouknutými cenami akcií, ukončuje svoji činnost.

Zakladatel Hindenburgu Nathan Anderson to zdůvodnil tím, že prý s kolegy dokončil všechny plánované projekty. Pravdou však je, že poslední dva roky byly hřbitovem pro mnoho investorů, kteří se rozhodli jít proti trendu a spekulovat na pokles jak celých trhů, tak jednotlivých akcií.

A i když je spekulace na pokles zcela legitimní obchodní strategie, nikdy jsem jí (dlouhodobě) nepřišel na chuť. Proč?

Nejprve je tu otázka rizika. Prodej nakrátko je ve své podstatě sázka na pokles ceny, což znamená, že potenciální ztráty mohou být neomezené. Na rozdíl od strategie „buy and hold“, kde maximální ztráta je cena, kterou jste za akcii zaplatili, u shortování může cena akcie růst neomezeně, což znamená, že byste mohli ztrácet stále víc a víc peněz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rizikový profil této strategie je prostě diametrálně odlišný od prostého nákupu akcie a spekulace na růst její ceny. Svým způsobem to je úplně jiný sport. Dalším důvodem je psychologický tlak, který s sebou prodej nakrátko přináší. Trh může být velmi nepředvídatelný a i když máte pevné přesvědčení, že určitá akcie nebo segment trhu klesne, může dojít k neočekávaným událostem, které cenu akcie naopak výrazně zvýší.

Tento tlak může být extrémně stresující, zejména pokud se trh obrátí proti vašemu očekávání. V tom okamžiku začíná mysl investora pracovat proti němu a začne mu v duchu malovat ty nejčernější scénáře. Z vlastní zkušenosti vím, jak velmi těžké je udržet si v takovém okamžiku chladnou hlavu.

Posledním, ale ne méně důležitým důvodem je časová náročnost, kterou poctivá realizace takové strategie požaduje. Zatímco „buy and hold“ vyžaduje hlavně dobrý odhad před prvním nákupem, jakmile máte „krátkou pozici“, musíte trh monitorovat v podstatě nonstop, protože jak jsem psal výše, vaše potenciální ztráta je v podstatě neomezená.

Pokud neberete investování jako plnoprávné zaměstnání a nevěnujete se mu na plný úvazek, přejímáte na sebe ještě mnohem více rizika, než byste museli. Takže chcete-li (relativně) klidně spát, investujte pravidelně, dlouhodobě a s cílem spekulovat na růst ceny vámi nakoupených aktiv. Všechno ostatní je čistý adrenalin…

Jedná se o osobní názory Petra Žabži, které neodráží postoj Air Bank a.s. Nejedná se o investiční radu ani o jiné doporučení konkrétní investice.

Rubriku Investice podporujíxtblogo_njet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

CzechCrunch Jobs