Česká Expobank mění majitele. S odchodem Igora Kima nebude mít ruské akcionáře

Peter BrejčákPeter Brejčák

expobank

Foto: Expobank

Pobočka Expobank

0Zobrazit komentáře

Zprávy o tom, že ruský finanční ústav Expobank, který působí v Česku, Lotyšsku a Srbsku, jedná o prodeji svého podnikání v Evropě, komunikoval její ruský šéf a hlavní akcionář Igor Kim už v říjnu loňského roku. Teď došlo k dokončení dohody, novým majitelem české Expobank se stane konsorcium složené z lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů.

tiskové zprávě o tom dnes informovala banka. Provedení transakce podléhá souhlasu České národní banky, která byla o dohodě již informována. Jakmile ČNB transakci odsouhlasí a dojde k jejímu naplnění, Expobank CZ přestane mít ruské akcionáře, uvedla banka.

Hlavním důvodem hledání nového majitele podle vyjádření není aktuální dění spojené s invazí Ruska na Ukrajinu a související ekonomické sankce. Kvůli nim už své aktivity u nás zastavila například ruská Sberbank a koncem února Česká národní banka zahájila kroky k odebrání její bankovní licence. Oznámená dohoda o prodeji Expobank CZ je výsledkem dlouhodobého plánu.

„O transakci s výše uvedeným konsorciem jednali akcionáři Expobank CZ od roku 2021. Jejím hlavním důvodem je, že se akcionáři Expobank CZ již dříve rozhodli do budoucna soustředit na své podnikatelské aktivity jinde než v České republice,“ popisuje mluvčí Expobank CZ Jakub Švestka.

„Akvizice Expobank CZ bude představovat vynikající zprávu pro klienty, zaměstnance a další partnery. Přinese nové příležitosti pro dlouhodobý, strategický rozvoj banky v České republice,“ doplňuje Roberts Idelsons, předseda představenstva Signet Bank. Ta sídlí v lotyšské Rize a je držitelem tamní bankovní licence.

Expobank na tuzemském trhu působí od roku 1991 a patří mezi menší banky se zaměřením na domácí a zahraniční korporátní klientelu, privátní bankovnictví a na finanční služby pro občany. Její většinový vlastník Igor Kim působí jako investor v ruském i v evropském bankovním sektoru.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym