Producent Petr Jákl ve filmu Nejvyšší pocta pošle Samuela L. Jacksona do českých online kin. Výtěžek půjde na dobrou věc

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

slj

Foto: Roadside Attractions

Americké válečné drama Nejvyšší pocta se Samuelem L. Jacksonem produkoval i Petr Jákl

0Zobrazit komentáře

Nehledě na to, že to streamovací služby v posledních letech relativizují, kina jsou významnými kulturními institucemi, které poskytují nenapodobitelný filmový zážitek. Aby se v současné situaci nedostaly do velkých finančních problémů kvůli neexistujícím příjmům, vzniklo v Česku několik projektů na jejich podporu. Producent Petr Jákl prostřednictvím jednoho z nich uvede nový film Nejvyšší pocta s hereckými hvězdami jako Samuel L. Jackson a Ed Harris.

Kino není jen o tom, vidět film na velkém plátně. Jeho návštěva je stejně jako divadlo nebo koncert společenskou událostí, kdy se ke sdílenému prožitku sejdou přátelé i neznámí lidé. Pro jeho specifičnost je důležitý celý rituál, vyhrazení si nepřerušeného časového úseku, čekání na zhasnutí světel, tiché a nerozptylované sledování akce v temnotě velkého sálu.

Jakkoliv mají streamovací služby výhody spojené s vyšší pohodlností a dostupností, nejsou schopny tento rituál plně suplovat. Ve snaze divákům alespoň trochu přiblížit sociální aspekt kultury například vzniklo rozšíření Netflix Party, které do aplikace Netflixu přidá chat. Po zhlédnutí filmu či seriálu lze svoje pocity samozřejmě sdílet také na internetu, samotná atmosféra kina nicméně stále chybí.

Objevily se proto projekty s cílem ji divákům nějakým způsobem zprostředkovat a zároveň svoje oblíbené kino podpořit, aby se po uvolnění koronavirových opatření opět otevřelo. Základem u nich je kupování vstupenek na jednotlivá představení, společné sledování ve vymezeném čase a sdílení prožitku s ostatními „návštěvníky“.

O jednom z těchto projektů jsme psali už v březnu. Moje kino LIVE nabízí několik úrovní ceny vstupenky podle toho, kolik chceme přispět, a zaměřuje se spíše na náročnější filmy jako horor Slunovrat nebo polské Oscarové drama Ida. Vaše kino za jednotnou cenu 70 korun umožňuje zhlédnout odlehčené produkce typu německé komedie Bez věcí nad věcí a animovaného Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon.

V rámci akce Vaše kino bude příští týden, ve čtvrtek 16. dubna a v sobotu 18. dubna ve 20 hodin, uvedeno také americké hvězdně obsazené válečné a soudní drama Nejvyšší pocta. Film, na kterém pracoval i český producent Petr Jákl ml., se dosud v českých kinech neobjevil, oficiálními cestami ho tak zde bude možné vidět poprvé.

karel-roden-jan-zizka-michael-caine-petr-jakl_galerie-980

Foto: Bioscop

Petr Jákl

„Mrzí mě, že film nemůže být uveden v kinech, ale na druhou stranu projekt Vaše kino je natolik zajímavý, že jsme se rozhodli Nejvyšší poctu odpremiérovat takto. Je to něco úplně nového a v této době jediná možnost,“ zmínil Jákl, jenž jako režisér na příští rok chystá nejdražší film v dějinách české kinematografie, epické historické drama Jan Žižka.

V Nejvyšší poctě se objevují herci jako Samuel L. Jackson, Ed Harris, Christopher Plummer a Sebastian Stan známý například díky roli Winter Soldiera Buckyho Barnese ve filmech ze série Avengers. Výtěžek z uvedení v rámci akce Vaše kino půjde jednak na podporu kin a jednak bude věnován na dobročinné účely. „Nejvyšší pocta je o tom, že si lidé pomáhají a díky tomu to někam dotáhnou,“ dodává Jákl.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym