Propouštění v technologických firmách pokračuje. Ve Spotify přijde o práci zhruba pět set lidí
Důvodem je podle zakladatele Daniela Eka růst provozních nákladů. Zároveň uvedl, že přijímá odpovědnost za kroky, které k němu vedly.
Technologické firmy byly během pandemie covidu jedny z mála, které v tomto období hlásily dobré výsledky a ve velkém nabíraly nové zaměstnance. Pak ale přišel rok 2022, kdy začala růst inflace, úrokové sazby i provozní náklady. Ve snaze je snížit oznámila hromadné propouštění většina společností velké technologické pětky, tedy Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft. Teď se k nim přidal i další významný technologický hráč – hudební platforma Spotify. Jeho zakladatel Daniel Ek zaměstnancům oznámil, že jich hodlá propustit šest procent, tedy zhruba pět set.
„V poslední době jsme vynaložili značné úsilí, abychom snížili náklady, ale prostě to nestačilo,“ napsal Ek svým zaměstnancům. Podle něj provozní náklady Spotify v roce 2022 dvojnásobně překonaly růst firemních zisků. „Stejně jako ostatní byznysoví lídři jsem doufal, že si udržíme silný vítr z pandemie, a věřil jsem, že nás mimo jiné náš globální byznys ochrání. Při zpětném pohledu jsem byl příliš ambiciózní, když jsem investoval dříve, než rostly naše tržby,“ uvedl Ek.
Švédský zakladatel měl přitom ještě minulý rok s firmou velké plány. A to i přes obavy investorů, že příležitosti na trhu se streamováním hudby jsou omezené. Ek tehdy podle deníku Wall Street Journal uvedl, že Spotify agresivně investuje, aby se dostal na desetinásobek své tehdejší velikosti.
Rostoucí náklady podle Wall Street Journal Ek v průběhu minulého roku hodlal řešit zejména zmrazením náboru nových zaměstnanců, propouštění ale nepřipustil. V aktuálním prohlášení dále uvedl, že se příslušní zaměstnanci o svém konci ve firmě dozvědí během několika dní a firma jim vyplatí pět měsíců odstupného. Spotify po celém světě zaměstnává celkem asi 8 600 lidí, službu globálně používá zhruba 456 milionů uživatelů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsStreamovací platforma je další z řady významných technologických firem, které v poslední době reagují na nevalné vyhlídky globální ekonomiky a ve snaze snížit náklady mimo jiné oznamují propouštění významného počtu svých zaměstnanců. Minulý týden oznámila zrušení dvanácti tisíc pracovních míst mateřská společnost Googlu Alphabet. Jen několik dní před tím přišel s obdobným ohlášením Microsoft. Obě společnosti zároveň chtějí investovat do umělé inteligence.
Kromě Alphabetu a Microsoftu v posledních týdnech a měsících masivně propouštějí i další technologické společnosti. Internetový prodejce Amazon začátkem roku oznámil, že zruší přes osmnáct tisíc pracovních míst. Podle informací CzechCrunche se jeho krok bude týkat i Česka, kde má tři tisíce stálých zaměstnanců v distribučním centru, v korporátních kancelářích pak více než tisíc specializovaných pracovníků.
Meta, mateřská společnost Facebooku, WhatsAppu a Instagramu, už v listopadu uvedla, že propustí více než jedenáct tisíc zaměstnanců, asi 13 procent své pracovní síly. Potýká se s poklesem reklamních zakázek a rostoucími náklady. „Makroekonomický pokles, zvýšená konkurence a ztráta reklamních signálů způsobily, že máme mnohem nižší příjmy, než jsem očekával. Spletl jsem se a beru za to zodpovědnost,“ uvedl šéf firmy Mark Zuckerberg.