Po Microsoftu a Amazonu propouští i Alphabet. O práci v mateřské firmě Googlu přijde 12 tisíc lidí

Amazon, Microsoft, Meta, Apple – a teď i Alphabet. Velká pětka globálních technologických gigantů šetří a propouští desítky tisíc lidí.

Michal MančařMichal Mančař

Sundar Pichai, šéf Googlu a jeho mateřské firmy Alphabet

0Zobrazit komentáře

Obavy z ekonomické krize vystrašily posledního z velké technologické pětky. Propouštění tisíců pracovníků nebo významné šetření v nedávné době ohlásily Amazon, Microsoft, Meta i Apple, nyní se k nim přidává poslední z globálních gigantů Alphabet. O práci v mateřské společnosti Googlu přijde dvanáct tisíc lidí.

Plán Alphabetu představuje nejnovější hromadné propouštění v technologickém sektoru. Přichází jen dva dny poté, co konec deseti tisíc zaměstnanců oznámil Microsoft. Mateřská entita Googlu bude pracovní místa rušit napříč týmy, o práci přijdou lidé z náboru, inženýrské a produktové týmy i vedoucí pracovníci. Propouštět se bude celosvětově, dopad na domácí americké zaměstnance bude okamžitý.

Zpráva o propuštění dvanácti tisíc lidí, více než šesti procent všech zaměstnanců Alphabetu, přichází v období ekonomické nejistoty, kdy rostoucí úrokové sazby prodražují firmám úvěry. Google a Microsoft zároveň masivně investují do umělé inteligence. „Jsem přesvědčen o obrovské příležitosti, která před námi stojí díky síle našeho poslání, hodnotě našich produktů a služeb a našim počátečním investicím do umělé inteligence,“ vzkázal podle agentury Reuters zaměstnancům v interním sdělení Sundar Pichai, generální ředitel Alphabetu.

Kromě Alphabetu a Microsoftu v posledních týdnech a měsících masivně propouštějí i další technologické společnosti. Internetový prodejce Amazon začátkem roku oznámil, že zruší přes 18 tisíc pracovních míst. Podle informací CzechCrunche se jeho krok bude týkat i Česka, kde má tři tisíce stálých zaměstnanců v distribučním centru, v korporátních kancelářích pak více než tisíc specializovaných pracovníků.

Meta, mateřská společnost Facebooku, WhatsAppu a Instagramu, už v listopadu uvedla, že propustí více než jedenáct tisíc zaměstnanců, asi 13 procent své pracovní síly. Potýká se s poklesem reklamních zakázek a rostoucími náklady. „Makroekonomický pokles, zvýšená konkurence a ztráta reklamních signálů způsobily, že máme mnohem nižší příjmy, než jsem očekával. Spletl jsem se a beru za to zodpovědnost,“ uvedl šéf firmy Mark Zuckerberg.

K firmám obávajícím se světové ekonomické situace se zařadil i Apple. Ten nedávno oznámil úspory a pozastavení náboru. Významné škrty ohlásila i jedna z největších bank světa Goldman Sachs, kterou opustí více než tři tisíce zaměstnanců. Současnou situaci řeší i české firmy. Zatímco bankovní domy nehodlají následovat postup Goldman Sachs, k radikálnímu kroku se uchýlil Productboard.

Teprve druhý český startup, jenž po Rohlíku dosáhl hodnoty miliardy dolarů, na podzim propustil pětinu zaměstnanců. „Rozloučili jsme se s naprosto špičkovými profesionály v oboru. Bylo to nejtěžší rozhodnutí naší dosavadní kariéry,“ zmínil pro CzechCrunch Hubert Palán, jeden ze zakladatelů Productboardu.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym