Ekonomická nejistota dopadla i na Microsoft. Propustí 10 tisíc pracovníků, nejvíc za osm let

Technologická firma se řadí po bok Amazonu, Applu, Facebooku i českého Productboardu a kvůli ekonomickým obavám činí razantní kroky.

Michal MančařMichal Mančař

satya-nadella

Foto: Microsoft

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu

Microsoft plánuje letos propustit asi deset tisíc zaměstnanců, téměř pět procent své pracovní síly. Přidá se tak do rostoucího seznamu nejen technologických firem, které s obavami sledují současný ekonomický vývoj. Podobné kroky už oznámily například Amazon, Meta, Alphabet nebo Apple, ale i bankovní dům Goldman Sachs.

Microsoft masivní rušení pracovních míst uvedl ve zprávě pro americké regulační orgány, dále dodal, že v této souvislosti mimořádně zaúčtuje náklady asi 1,2 miliardy dolarů (26,4 miliardy korun). O chystaném propouštění v technologické společnosti už začátkem týdne spekulovala některá americká média. Opatření podle Microsoftu sníží zisk na akcii o 12 centů, cenné papíry na oznámení zareagovaly mírným růstem.

Pro firmu je to největší vlna propouštění za posledních osm let. Mezi roky 2014 a 2015 šéf firmy Satya Nadella už jednou zkrouhl stavy o 25 tisíc míst po nepovedeném kroku s převzetím známé značky mobilních telefonů Nokia. Podle dokumentů z poloviny loňského roku má v současnosti Microsoft přibližně 221 tisíc pracovníků na plný úvazek, mírnou většinu ve Spojených státech.

Aktuální propouštění deseti tisíc z nich má skončit v závěru třetího finančního čtvrtletí, tedy do konce března. Náklady s tím spojené firma zaúčtuje ve druhém finančním čtvrtletí, které skončilo v prosinci. Menší škrty zaměstnanců Microsoft oznámil už v průběhu loňského roku, teď se potýká s propadem trhu s osobními počítači. Ten sice oživila pandemie, nyní je ale po produktech firmy slabší poptávka.

Microsoft je navíc jen dalším z řady technologických obrů, kteří s obavami sledují globální ekonomickou situaci. Jen před dvěma týdny oznámil král online obchodů Amazon, že zruší 18 tisíc pracovních míst, podle informací CzechCrunche se propouštění bude týkat i Česka. Už v listopadu pak hromadné výpovědi oznámila společnost Meta, mateřská firma Facebooku, WhatsAppu a Instagramu, jež propustí 11 tisíc lidí.

Po jejich bok se zařadil i Apple, jenž oznámil, že přestává nabírat nové lidi a šetří. Zpomalení náboru už dříve oznámil i Alphabet, mateřský koncern Googlu. A před pár dny oznámila razantní škrty i jedna z největších bank světa Goldman Sachs. Odejít mají více než tři tisíce zaměstnanců. Zajímavostí v nejisté době nicméně je fakt, že české banky podobné kroky jako Goldman Sachs prý neplánují.

Zhoršující se makroekonomická situace nicméně přiměla k radikálnímu řezu český Productboard. Po Rohlíku druhý domácí jednorožec, tedy startup s hodnotou miliardy dolarů, který tohoto titulu dosáhl před rokem, na podzim propustil pětinu zaměstnanců. „Bylo to nejtěžší rozhodnutí naší dosavadní kariéry,“ řekl pro CzechCrunch spoluzakladatel firmy Hubert Palán.

S přispěním ČTK.