Ekonomická nejistota dopadla i na Microsoft. Propustí 10 tisíc pracovníků, nejvíc za osm let

Technologická firma se řadí po bok Amazonu, Applu, Facebooku i českého Productboardu a kvůli ekonomickým obavám činí razantní kroky.

Michal MančařMichal Mančař

satya-nadella

Foto: Microsoft

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Microsoft plánuje letos propustit asi deset tisíc zaměstnanců, téměř pět procent své pracovní síly. Přidá se tak do rostoucího seznamu nejen technologických firem, které s obavami sledují současný ekonomický vývoj. Podobné kroky už oznámily například Amazon, Meta, Alphabet nebo Apple, ale i bankovní dům Goldman Sachs.

Microsoft masivní rušení pracovních míst uvedl ve zprávě pro americké regulační orgány, dále dodal, že v této souvislosti mimořádně zaúčtuje náklady asi 1,2 miliardy dolarů (26,4 miliardy korun). O chystaném propouštění v technologické společnosti už začátkem týdne spekulovala některá americká média. Opatření podle Microsoftu sníží zisk na akcii o 12 centů, cenné papíry na oznámení zareagovaly mírným růstem.

Pro firmu je to největší vlna propouštění za posledních osm let. Mezi roky 2014 a 2015 šéf firmy Satya Nadella už jednou zkrouhl stavy o 25 tisíc míst po nepovedeném kroku s převzetím známé značky mobilních telefonů Nokia. Podle dokumentů z poloviny loňského roku má v současnosti Microsoft přibližně 221 tisíc pracovníků na plný úvazek, mírnou většinu ve Spojených státech.

Aktuální propouštění deseti tisíc z nich má skončit v závěru třetího finančního čtvrtletí, tedy do konce března. Náklady s tím spojené firma zaúčtuje ve druhém finančním čtvrtletí, které skončilo v prosinci. Menší škrty zaměstnanců Microsoft oznámil už v průběhu loňského roku, teď se potýká s propadem trhu s osobními počítači. Ten sice oživila pandemie, nyní je ale po produktech firmy slabší poptávka.

Microsoft je navíc jen dalším z řady technologických obrů, kteří s obavami sledují globální ekonomickou situaci. Jen před dvěma týdny oznámil král online obchodů Amazon, že zruší 18 tisíc pracovních míst, podle informací CzechCrunche se propouštění bude týkat i Česka. Už v listopadu pak hromadné výpovědi oznámila společnost Meta, mateřská firma Facebooku, WhatsAppu a Instagramu, jež propustí 11 tisíc lidí.

Po jejich bok se zařadil i Apple, jenž oznámil, že přestává nabírat nové lidi a šetří. Zpomalení náboru už dříve oznámil i Alphabet, mateřský koncern Googlu. A před pár dny oznámila razantní škrty i jedna z největších bank světa Goldman Sachs. Odejít mají více než tři tisíce zaměstnanců. Zajímavostí v nejisté době nicméně je fakt, že české banky podobné kroky jako Goldman Sachs prý neplánují.

Zhoršující se makroekonomická situace nicméně přiměla k radikálnímu řezu český Productboard. Po Rohlíku druhý domácí jednorožec, tedy startup s hodnotou miliardy dolarů, který tohoto titulu dosáhl před rokem, na podzim propustil pětinu zaměstnanců. „Bylo to nejtěžší rozhodnutí naší dosavadní kariéry,“ řekl pro CzechCrunch spoluzakladatel firmy Hubert Palán.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym