První start družic z Británie se nezdařil. Raketa vyslaná Boeingem se nedostala na oběžnou dráhu

Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona posílá rakety do vesmíru z Boeingu 747. První start z Velké Británie ale zmařila systémová anomálie.

Jiří BlatnýJiří Blatný

virginorbit1

Foto: Virgin Orbit/Greg Robinson

Letadlo společnosti Virgin Orbit

0Zobrazit komentáře

Byznysové hvězdné války firem, které vypouští satelity na oběžnou dráhu, jsou v plném proudu. Novým centrem tohoto snažení by se ráda stala Velká Británie, jež spoléhá na firmu Virgin Orbit, která satelity do vesmíru posílá za letu speciálně upraveného Boeingu 747. „Máme problém,“ museli si ovšem říkat po vypuštění rakety inženýři v noci na dnešek. Byť se totiž předchozí starty ve Spojených státech firmě zdařily, historicky první vyslání družic ze západní Evropy, které na ostrovech sledovaly tisíce lidí, bylo neúspěšné.

Upravený Boeing 747, pojmenovaný Cosmic Girl, odstartoval z letiště v britském Cornwallu a vypustil raketu LauncherOne, která nesla devět satelitů, dnes po půlnoci ve výšce necelých jedenácti kilometrů. Když se zažehl druhý stupeň raketového pohonu, došlo podle Virgin Orbit k systémové anomálii, která misi předčasně ukončila.

Dodala, že to bylo poprvé, co její nosná raketa satelity nedopravila podle plánu na oběžnou dráhu ve výšce 550 kilometrů nad zemí. Předchozí podobné lety v USA přitom byly úspěšné. Firmu v roce 2017 založil britský miliardář Richard Branson. Výkonný ředitel společnosti Dan Hart v prohlášení uvedl, že hodlá podniknout nápravné kroky a doufá, že se vrátí na oběžnou dráhu, jakmile dokončí vyšetřování.

Matt Archer z Britské vesmírné agentury prohlásil, že raketa nedosáhla požadované výšky a devět satelitů o přibližné velikosti krabice od bot nebylo možné vypustit. Zda a kde části rakety spadnou zpátky na Zemi, není jasné. Zasáhnout by však případně měly neobydlené oblasti, ujistil Archer.

Nezdar se okamžitě podepsal i na hodnotě akcií firmy. Po konci obchodování se podle americké CNBC propadly o třicet procent z ceny necelých dvou amerických dolarů za akcii před uzavřením burzy. V oblasti technologií vypouštění satelitů Virgin Orbit soupeří například se SpaceX Elona Muska, které pomocí své rakety Falcon 9 minulý týden vyneslo další českou družici.

virginorbit-2

Foto: Virgin Orbit

Richard Branson a šéf firmy Virgin Orbit Dan Hart

Historickému pokusu o vzlet stroje firmy Virgin Orbit přihlíželo přímo v Cornwallu kolem dvou tisíc lidí. Letadlo značky Boeing raketu vypustilo přibližně po hodině letu, poté se vrátilo na letiště ve městě Newquay.

Podle agentury DPA jde o těžkou ránu ambiciózním plánům Velké Británie, která se míní postavit do čela evropského vesmírného průmyslu. Takzvaný horizontální start nosné rakety, jak Virgin Orbin svůj postup nazývá, katapultoval letovisko v jihozápadní Anglii s dvaceti tisíci obyvateli do centra pozornosti jako možné západoevropské centrum pro vypouštění malých družic.

Jinak rezervovaná veřejnoprávní stanice BBC hovořila ještě před startem o milníku pro britské vesmírné letectví a o zrození domácího průmyslu nosných raket. O to větší bylo ve Spojeném království zklamání z nezdaru. „Newquay, máme problém,“ hlásila britská televize Sky News.

Před rokem a půl tehdejší britský premiér Boris Johnson nadšeně ohlašoval, že se ze země stane „galaktická Británie“. Na počest legendární britské rockové kapely Rolling Stones se mise nazvala podle jejího hitu Start Me Up. Británie se chce stát největším komerčním poskytovatelem startů malých satelitů v Evropě. Londýn doufá, že kosmický průmysl v příštím desetiletí britskému hospodářství přinese 3,8 miliardy liber (téměř 104 miliardy korun).

Tamní ministr průmyslu a obchodu Grant Shapps dnes potvrdil, že ambice země stát se přední destinací pro starty malých satelitů zůstává navzdory neúspěchu první mise nedotčena a že bude následovat další pokus. „Vesmír je obtížný,“ řekl pro Sky News. „Skvělé na této technologii je, že se nikdo nezranil, piloti se vrátili v letadle. Není pochyb o tom, že se zvednou, opráší se a půjdou do toho znovu,“ dodal Shapps.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym