SpaceX vyneslo do vesmíru další českou družici. Podpořit má radioamatérskou komunitu

Při letu český výtvor sdílel raketu Falcon 9 s dalšími malými satelity. Její první stupeň při misi úspěšně použila firma už po patnácté.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

bdsat

Foto: BDSAT

Vizualizace malé družice BDSAT na oběžné dráze země

0Zobrazit komentáře

Loňský rok ukončila vesmírná společnost SpaceX pod taktovkou Elona Muska s rekordním počtem letů – startovala více než jednou za týden. Pro rok 2023 má ale ambice ještě větší, proto není čas otálet. V úterý uskutečnila první letošní misi s názvem Transporter 6, která nese i českou stopu.

I šestý ze série transportních letů má velké množství zákazníků, kteří si tak rozdělí náklady za let. Na orbit chtějí vyslat typické malé satelity, takzvané cubesaty, o základní standardizované velikosti 10 x 10 x 10 centimetrů.

To je případ i družice BDSAT-2, kterou ve spolupráci s firmami BD Sensors a Spacemanic vyvinulo brněnské výzkumné centrum CEITEC. Podle informací na webu projektu funguje správně a na Zemi začala posílat první data.

Jak již název napovídá, jedná se o druhý satelit od stejných výrobců. Ten první vyneslo SpaceX v rámci mise Transporter 4 loni v dubnu. Tato družice se však kvůli softwarové chybě po několika týdnech odmlčela a není tak možné s ní nadále komunikovat.

Družice je primárně designovaná jako experimentální. Jak uvádí server Kosmonautix, jejím cílem je podpořit radioamatérskou komunitu, ověřit prototyp tlakoměrného zařízení a ověřit využití superkapacitorů, což je moderní řešení pro ukládání elektrické energie v družicích.

Let Transporter 6 obsahoval celkem 114 družic a proběhl bez komplikací. Z mysu Canaveral odstartovala raketa Falcon 9 včera v 15.56 středoevropského času. První stupeň rakety se následně úspěšně vrátil na na pozemní přistávací plošinu. Tento konkrétní již tak od roku 2020 úspěšně absolvoval patnáctý let.

BDSAT-2 je dvanáctou českou družicí, která se do vesmíru kdy dostala, přičemž v posledních letech je patrná jejich vyšší frekvence vypouštění s tím, jak se snižují náklady na lety do vesmíru. Jen loni se vedle jeho předchůdce dostaly na orbit VZLUSat-2 pražského Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu a také Planetum 1 pražského planetária.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym