Působivé i děsivé svědectví. Život na naší planetě Davida Attenborougha patří k nejsilnějším dokumentům poslední doby
Pokud můžeme mluvit o celebritách také v souvislosti s dokumentárními sériemi, sir David Attenborough patří k těm nejvýznamnějším. Je proto velkou událostí, když vlastní jméno použil přímo do názvu svého nového projektu a označil ho za „osobní svědectví“. Nabízí v něm jedno z vůbec nejsilnějších audiovizuálních zpracování naléhavosti ochrany přírody a s ní celého lidského druhu.
Snímek David Attenborough: Život na naší planetě, který má spíše než ke klasickému dokumentu blíže k filmové eseji, začíná takříkajíc na konci. Tedy konci, jaký už jednou nastal, když se lidem vymknuly z kontroly mechanismy pro využívání přírodních zákonů k vlastnímu prospěchu. Britský přírodovědec v Černobylu ukazuje prázdné zchátralé prostory, které už několik desítek let jsou a ještě dlouho zůstanou zcela neobyvatelné.
Zatímco Černobyl byl jednorázovou událostí, po celé planetě už desítky let probíhají operace ultimátně vedoucí k něčemu podobnému. „Svět přírody uvadá, sám jsem to viděl v průběhu mého života. Je mi 93 let. Tento film je mým svědectvím a vizí pro budoucnost,“ říká Attenborough v prvních minutách snímku.
Netflix před několika dny uvedl dost možná nejdůležitější film letošního roku. Přinejmenším. Ve své podstatě neříká nic nového, ale prostřednictvím života nejdéle působícího televizního přírodovědce dává vše do souvislostí, aby vytvářel působivý celek.
Důležitá je perspektiva – po zhlédnutí Života na naší planetě nás možná budou při sledování jiných přírodních dokumentů napadat paranoidní myšlenky. Budeme zvažovat, nakolik je hojnost přírody, na kterou se díváme, spíše složitě vyselektovaným výřezem obšírnější reality, kde většina krajiny vypadá velice odlišně. Stejně tak novinka působí v rámci celé Attenboroughovy filmografie.