Rád začínám den přemýšlením o věcech, které chci dělat já, ne ostatní, říká Lukáš Marek

Šéf startupu DIVR Labs, který vytváří neobvyklé zážitky ve virtuální realitě, odpovídá na Karlínských 20.

k20_28Rozhovor

Foto: CzechCrunch

Lukáš Marek odpovídá na Karlínských 20

Do čeho investují, jaká byla jejich první práce, kam si rádi zajdou na dobré jídlo či jaký největší fuck-up ve své kariéře zažili? Na toto a mnohem více se v rámci formátu Karlínských 20 ptáme zajímavých osobností nejen českého byznysu. Sled otázek a odpovědí přibližuje ty, o kterých se u nás můžete běžně dočíst, v netradičním světle a dává nahlédnout pod pokličku jejich kariérních úspěchů. Proč Karlínských? Protože právě v této čtvrti, kde sídlíme i my, se často řeší otázky, které jinde v Praze nepadnou.

Tentokrát jsme Karlínských 20 položili Lukáši Markovi, šéfovi českého startupu DIVR Labs, který prostřednictvím virtuální reality umožňuje návštěvu světů, o kterých se vám ani nesnilo. Která z Markových prací byla ta vůbec nejhorší? Proč nejradši poslouchá ticho? A za co si váží Jaromíra Jágra či Ester Ledecké?

***

V kolik chodíš spát a kolik toho průměrně naspíš?
Snažím se chodit spát nejpozději kolem půlnoci a většinou spím tak 7,5 hodiny.

Jakou aplikaci v telefonu otevíráš ihned po probuzení?
Žádnou. Rád totiž začínám den přemýšlením nad věcmi, které chci ten den dělat já – ne nad těmi, co po mně chtějí ostatní. Dokonalé ráno u mě probíhá v offline režimu, kdy si můžu třeba sám zacvičit venku.

Ty nejzásadnější nástroje ve tvém telefonu a počítači?
Kromě telefonních funkcí a přístupu k internetu je to Gmail, pak aplikace Trello a Discord. A samozřejmě také internet banking.

Na jakém přístroji pracuješ nejčastěji?
Pracovní věci řeším jak na telefonu, tak na laptopu. Řekl bych, že v poměru padesát na padesát.

Jaký outfit nosíš ve většině případů?
Vyhrává u mě tričko nebo košile a kalhoty, v létě přezouvám na žabky a oblékám kraťasy.

Co boty? Máš nějaký oblíbený model tenisek?
Nejradši chodím bosý, ale zároveň si hrozně rád nazouvám boty jen na chvíli. Nekupuju si moc často nové, když už si je pořídím, mám z nich vždycky ohromnou radost, protože mi vydrží dlouho.

lukas-marek_ceo-min

Foto: DIVR Labs

Lukáš Marek, CEO DIVR Labs

Pět věcí, které nikdy nesmí chybět ve tvém batohu?
Mobil, iQOS, klíče a bankovní karta. Nemám ji v telefonu, abych si v případě ztráty mohl hned koupit nový – z operativního hlediska to beru jako superkrizový bod.

Jmenuj knihu, kterou bys doporučil všem k přečtení.
Tulák po hvězdách od Jacka Londona. Vždycky mi připomene, že to, jak se cítíme a prožíváme život, se ze sta procent rozhoduje v nás, ne okolo. Není v tom žádná další podmínka ani háček.

Jaký film nebo seriál můžeš vidět klidně tisíckrát a neomrzí tě?
Nejčastěji jsem asi viděl Statečné srdce – i když tisíckrát to asi nebylo. Mám k tomuhle filmu speciální vztah, byl totiž asi jediný, na kterém jsem byl sám v kině, asi ve dvanácti letech. A někdy mi stačí si pustit jen soundtrack a znovu si užít ty nejlepší momenty.

Jakou hudbu si pustíš pro uklidnění? A která tě naopak nakopne?
Musím přiznat, že hlasitost a intenzita komunikace mých dcer mi skoro vypnula chuť poslouchat hudbu a často vyhledávám ticho. Takže mé playlisty se smrskly na pop-rockovou hudbu puštěnou na plné pecky, když jedu sám v autě.

Odebíráš pravidelně nějaký youtubový či podcastový kanál, potažmo newsletter?
Ne, snažím se omezovat informační záplavu a cíleně si vybírám, co si pustím nebo přečtu.

Jakou hi-tech novinku chceš mít doma v obýváku, ale ještě ji tam nemáš?
Doufám, že mi brzy přibude VR headset s home VR obsahem z dílny DIVR Labs.

Jaký vůz parkuješ ve své garáži?
VW Tiguan Allspace.

Kam si rád zajdeš na dobré jídlo?
Důležité je pro mě spíš to, s kým na jídlo jdu, ne samotná restaurace. Momentálně je pro mě nejcennější, když můžeme povečeřet v klidu s mou ženou, ať už si dáme sushi nebo pečená žebra.

Jak sis vydělal první peníze?
První brigáda byla v tátově dílně, kde jsem pracoval jako truhlář.

Co byla ta vůbec nejpodivnější práce, za kterou jsi dostal zaplaceno?
Prosekávání malinových keřů ve Skotsku. Nebyla ani tak podivná jako spíš nejhorší, jakou jsem kdy zažil. Celý den ohnutý, puchýře na rukou od srpu a s každým odseknutím zdřevěnělých stonků se zvedl oblak modrého prachu plísně.

Investuješ?
Equity držím jen v DIVR Labs a pro uchování hodnoty jsem zvolil nemovitosti. Kryptoměny pozorně sleduji, ale zatím mě jako investice nezlákaly, jde podle mě spíše o společenskou sázku než investování. Potenciál seriózních kryptoměn jako prostředku směny a uchovatele hodnoty je proti čím dál inflačnějším státním měnám samozřejmě obrovský, ale pořád vidím i řadu zásadních překážek, které brání zhmotnění potenciálu.

Nejlepší byznysová rada, kterou jsi kdy dostal?
Není to ani tak rada, jako spíš sebepozorování – že chybná rozhodnutí jsem udělal tehdy, když jsem nedal na svou intuici.

Jaký největší fail tě potkal v profesní kariéře, na který nyní vzpomínáš s úsměvem?
Největší fail a zároveň nejhodnotnější impuls pro změnu vzešel z tendence přebírat zodpovědnost i za věci, které jsem neměl sílu ovlivnit. To už se snažím nedělat.

Kdo v Česku tě inspiruje?
Jako první mě napadli Jarda Jágr a Ester Ledecká. Ani ne tolik kvůli superúspěchům, ale protože prostě dělají to, co milují.