Rekordní rok pro Christie’s. Aukční síň letos vydražila umění za více než osm miliard dolarů
K rekordu přispěla třeba jedinečná sbírka spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena. Historické výsledky hlásí i české aukční domy.
Zdá se, že vzhledem k ekonomické situaci a nejasnému vývoji světa kryptoměn není čas pro investování do akcií, nemovitostí nebo kryptoměn ideální. Trh s uměním a luxusním zbožím však jakoby si žil vlastním životem. Předminulý týden se nejbohatším mužem světa stal módní magnát Bernard Arnault, tento týden slavná aukční síň Christie’s oznámila, že letos prodala umění za rekordních 8,4 miliardy dolarů. K výsledku jí pomohlo několik letošních významných aukcí.
Původně londýnská síň oznámila, že v roce 2022 vydražila umění v hodnotě v přepočtu okolo 191 miliard korun. V meziročním srovnání hodnota prodaných děl vzrostla o sedmnáct procent. Další prestižní aukční dům Phillips také ohlásil vyšší čísla než loni, 1,3 miliardy dolarů (asi 29 miliard korun) oproti loňské hranici 1,2 miliardy. Pár dní před Christie’s se se svými výsledky ukázala i americká Sotheby’s, nebylo to ale pozitivní oznámení, protože jí klesly prodeje oproti loňskému roku o sedm procent na 7,7 miliardy dolarů (176 miliard korun).
Rekordní rok to letos byl i pro české aukce umění. Vyplývá to z předběžného přehledu českého serveru Art+. Podle něj sběratelé a investoři na tuzemských aukcích výtvarného umění letos zatím utratili více než 1,6 miliardy korun. Ve srovnání s loňským rokem, kdy obrat činil 1,46 miliardy korun, by tak měl být letošní obrat českých aukčních síní zhruba o deset procent vyšší. „Je vidět, že inflace, energetická krize a nejistota způsobená válkou na Ukrajině neutlumila chuť sběratelů kupovat umělecká díla. Zároveň se vlastníci uměleckých děl nebáli dát i velmi kvalitní díla do aukcí,“ uvedl Jan Stuchlík, šéfredaktor Art+.