Řešení problémů s dlouhou splatností faktur na jeden klik. Abra Flexi spojilo síly se startupem Roger

Spolupráce mezi fintechem Roger a systémem Abra Flexi klientům umožňuje zkracovat splatnost faktur a podporovat tak peněžní toky.

Peter BrejčákPeter Brejčák

soukal-roger-2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Adam Šoukal, zakladatel startupu Roger

Jeden systém vládne všemu. Takovým způsobem se dá přiblížit, co obecně dělá ERP software – tvoří jádro firemního řízení, ve kterém se nastavují všechny procesy. Jedná se o komplexní programy, na nichž stojí a padá fungování největších korporací. Tuzemská společnost Abra Software ale vytvořila i „odlehčenou“ verzi takového softwaru. Jmenuje se Abra Flexi a je určená pro střední podniky. V Česku ji využívají tisíce firem včetně Prusa Research, Esetu či Liftaga. Na rozdíl od konkurence funguje také ve webovém prohlížeči a umožňuje i napojení softwarů třetích stran. A díky tomu může také zkrátit dobu splatnosti faktur, která trápí mnoho podniků.

Vlastní integrovaný doplněk má v Abra Flexi totiž i fintechový startup Roger, který svým klientům z řad obchodníků a e-shopů pomáhá bojovat právě s dlouhými splatnostmi faktur, čímž jim zlepšuje cash flow. Způsob, jakým to dělá, je jednoduchý – investoři sdružení na platformě soutěží v aukcích o faktury, jež mají proplatit odběratelé jako například Alza či jiné řetězce. Protože jde o velké hráče, snižuje se u nich riziko nesplacení. Vítězí investor s nejnižším nabízeným úrokem, v průměru se cena pohybuje ve výši 1,64 procenta.

Firma, která fakturu vystavila, tak získá peníze rychleji a nemusí čekat někdy i měsíce na zaplacení. Tyto finanční služby se označují jako faktoring a Roger je u nás jejich průkopníkem, protože na rozdíl od bank dokáže posoudit rizikovost i malých firem. To zaujalo také Komerční banku, která do startupu v roce 2020 investovala stovky milionů korun. Jak popsal zakladatel Rogeru Adam Šoukal v rozhovoru pro CzechCrunch, jen během loňského roku takto firma profinancovala faktury o celkové hodnotě 6,5 miliardy korun.

Uživatelé, kteří vedou účetnictví v Abra Flexi, si díky spolupráci s Rogerem mohou přímo v programu vybrat, kterou fakturu chtějí poslat do aukce. „Firmy, vůči nimž dokážeme zajistit financování, jsou označené štítkem Roger. Díky otevřenosti systému Flexi se snadno postaráme o instalaci doplňku. Naši odborníci zodpoví technické i obchodní dotazy a na dálku se postarají o propojení pomocí integračního můstku (API). Zvládnou to během hodiny,“ popisuje Šoukal. Roger přitom s Abra Flexi spolupracuje třetím rokem.

jar-rasa

Foto: Abra Software

Jaroslav Řasa, zakladatel společnosti Abra Software

Mezi chystané novinky má patřit integrace doplňků skrze notifikační centrum, čímž bude Roger moci automatizovaně nabízet financování faktur relevantním zákazníkům. „Tím se celý proces financování maximálně zrychluje. Inovace ze strany Flexi patří k oblastem, které oceňujeme. Roger o svých produktech uvažuje stejně, a tak se nám snadno podařilo najít společnou řeč,“ doplňuje finančník, který sbíral zkušenosti v londýnském City, kde se podílel na integraci Royal Bank of Scotland do španělské skupiny Banco Santander.

Spolupráce Abry a Rogeru přitom neskončila pouhým partnerstvím – Roger koncem loňského roku začal v Abra Flexi vést vlastní účetnictví. „Když nám loni končila licence informačního systému, zkoumali jsme možnosti na trhu. Tento nástroj jsme si vybrali, protože splňoval naše kritéria a k tomu máme pozitivní zkušenost se společností jako s obchodním partnerem,“ říká Šoukal.

Přes API je na systém Flexi možné napojit jakoukoli další aplikaci, třeba e-shop nebo banku. Kromě Rogera jde například o Balíkobot, Zásilkovnu, platební bránu GoPay i další finanční instituce. Abra Flexi uživatelům nabízí funkcionality včetně kompletního účetnictví, správy skladů, cenotvorby nebo například HR administrativy. Navzdory komplexitě přitom umožňuje práci s programem z webového prohlížeče. Standardem je, že podobně pokročilé softwary musí lidé využívat přímo jako samostatnou aplikaci, což přístup k platformě ztěžuje.

Počet funkcí Flexi a jeho webového prohlížeče průběžně roste, do poslední verze vývojáři přidali podporu výrobních čísel, šarží a expirací, kusovník a objednávku pro výrobu. V nejbližších plánech do budoucna pak Abra počítá s lokalizací Flexi pro Švýcarsko, které je vedle Česka a Slovenska třetím trhem, kde firma působí.

Partnerem článku je společnost Abra Software. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.