Říkali mu Putinův kuchař, pak vedl jednodenní vzpouru proti Kremlu. Za Moskvou teď spadlo jeho letadlo

Jevgenij Prigožin dlouho věrně sloužil Vladimiru Putinovi, svým pokusem o puč ho ale oslabil a bylo otázkou času, kdy přijde trest.

Luboš KrečLuboš Kreč

prigozin

Foto: Telegram

Majitel wagnerovců Jevgenij Prigožin

0Zobrazit komentáře

Když se ředitele CIA Williama Burnse minulý měsíc na konferenci Aspen Institutu zeptali, co soudí o zdánlivém smíření ruského prezidenta s Jevgenijem Prigožinem, šéfem žoldnéřů zvaných wagnerovci, kteří v červnu táhli na Moskvu, jen se pousmál: „Putin pomstu nejraději servíruje za studena.” Parafrázoval tím fakt, že Prigožin začínal jako kuchař a potravinami zásoboval i Kreml. Zdá se, že Burnsův odhad byl správný: u Moskvy ve středu pozdě odpoledne havaroval privátní tryskáč, na jehož palubě se Prigožin podle všeho nacházel.

„Letadlo Embraer letělo z (moskevského letiště) Šeremeťjevo do Petrohradu. Na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů. Všichni zahynuli,“ uvedlo tiskové oddělení ruského ministerstva pro mimořádné záležitosti. „Zahájili jsme vyšetřování havárie letadla Embraer, která se stala dnes večer v Tverské oblasti. Na seznamu cestujících bylo i jméno Jevgenij Prigožin,“ citovala agentura TASS ruskou federální agenturu pro leteckou dopravu Rosaviacija.

Zda nechvalně proslulý válečník v letadle, které bylo registrované na jeho jméno, opravdu seděl, ale ještě stále není potvrzené. Úřady uvedly, že se sice našlo několik ohořelých mrtvol, ale že jejich identifikace bude těžká. Že havarovaným letadlem cestoval a zahynul, uvádí mimo jiné server Fontanka s odkazem na své zdroje, podle kterých byli na palubě i velitelé jeho paravojenské skupiny. Moskvou dosazený šéf okupační správy v ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov na telegramu napsal, že jeho zdroje zevnitř wagnerovců potvrdily úmrtí Prigožina a také jednoho z velitelů, bývalého pracovníka ruské vojenské rozvědky GRU Dmitrije Utkina.

Portál readovka.news na telegramu napsal, že hovořit o Prigožinově smrti je podle jednoho z jeho zdrojů předčasné, protože podnikatel mohl být na palubě jiného letadla. Z bezpečnostních důvodů prý často uváděl, že letí jedním ze svých strojů, nastoupil pak ale do jiného. Je třeba mít na paměti, že v Rusku vládne diktátor Vladimir Putin, který získal ostruhy coby agent KGB a který už se s pomocí atentátů zbavil mnoha svých odpůrců a kritiků. Například Borise Němcova nebo Alexandra Litviněnka, jednoho nechal otrávit poloniem, druhého ubodali nájemní zabijáci.

Ještě o něco později však Rosavijacija potvrdila, že na palubě stroje byl jak Prigožin, tak jeden z velitelů jeho žoldnéřů Dmitrij Utkin. Ruskojazyčný server BBC pak ocitoval telegramový kanál Grey Zone, který je všeobecně spojovaný s wagnerovci. Grey Zone údajně napsal, že je smrt někdejšího Putinova favorita dílem „zrádců Ruska“.

Poměrně často, hlavně od loňského vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, v čemž byli Prigožin a spol. velmi aktivní, nepohodlní kritici či manažeři a funkcionáři vypadávali z oken svých domů nebo jachet. Právě proto se ihned na sociálních sítích začaly v souvislosti s pravděpodobnou Prigožinovou smrtí šířit vtipy typu „Proč padat z okna, když můžete letět z nebe.“

Prigožin, jehož bojovníci z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny se v rámci ruského vojenského tažení na Ukrajině účastnili nejtvrdších bojů, se letos na konci června pokusil o ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení a ministerstvu obrany. Při bleskové akci 24. června obsadil armádní objekty a letiště v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska. Následně se několik tisíc žoldnéřů s tanky, obrněnými vozidly, protiletadlovými zbraněmi a civilními nákladními automobily vydalo na Moskvu, ještě ten den ale Prigožin postup svých lidí zastavil.

Kreml následně ohlásil, že wagnerovci i jejich šéf nebudou stíháni, ale odejdou do Běloruska. Od té doby není jejich osud jasný. Prigožin tento týden zveřejnil první video od vzpoury, na kterém naznačoval, že je v Africe. Není ale jasné, kdy a kde záběry vznikly. Na Telegramu se v kanálech blízkých wagnerovcům začaly po zprávách o Prigožinově smrti množit výzvy, že je třeba svrhnout kremelskou vládu. Zároveň se objevily nepotvrzené zprávy, že letadlo nehavarovalo, ale že ho sestřelila ruská protivzdušná obrana.

S využitím ČTK