Rockaway má miliardu v blockchainovém fondu, Kovy inspiruje a luxusní rezidence v Brně. Přečtěte si zprávy týdne

Za námi je další týden, který byl opět plný zajímavých novinek a velkých příběhů. Hned na úvod musíme zmínit důležitý úspěch skupiny Rockaway, která do svého blockchainového fondu nabrala už miliardu korun, a nalákat na příběh s Karlem „Kovym“ Kovářem, který přes originální videa vzdělává přímo na YouTube a chce inspirovat i učitele.

Zavítali jsme i do Brna, konkrétně do čtvrti Zábrdovice, kde vyroste prémiový rezidenční komplex s potenciálem celou oblast výrazně proměnit. Velké vášně vzbudil v uplynulých týdnech i Rohlík, který se rozhodl, že bude přes unikátní rostlinnou vrstvu prodlužovat čerstvost potravin, a rezonovaly také příběhy o Brašnářství Tlustý a slovenském Powerlogy.

Připomenout si můžete i naši nedávnou konferenci CzechCrunch Onlajn, ze které nyní vznikají speciální články týkající se konkrétních spíkrů, a v neposlední řadě se ponořit do života Jany Soukupové z Innovators 20, jež nejprve učila mladé zajímat se o politiku a nyní chce bořit předsudky také v esportu, protože nastupuje do startupu Madmonq.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly! Nezapomeňte sledovat i náš Instagram, kde se můžete rychle o denních i zásadních novinkách dozvědět v jiné formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

🚀 LEGO a NASA postavily raketoplán: Když dají hlavy dohromady NASA a LEGO, je pravděpodobné, že z toho vznikne hvězdný výsledek. Nyní obě firmy spolupracovaly na replice slavného raketoplánu Discovery, jehož součástí je i Hubbleův teleskop. Do prodeje zamíří již brzy.

💰 Herní Bohemia vydělala 600 milionů korun: Pražské studio Bohemia Interactive má za sebou velmi vydařený rok, během kterého utržila 1,6 miliardy korun a vydělala 600 milionů. Nyní se čeští vývojáři chystají uspět i v Číně, k čemuž jim pomůže gigant Tencent.

🎮 Oddin predikuje výsledky esportových zápasů a nabírá desítky milionů: Český startup Oddin se specializuje na oblast, se kterou si mnohé analytické firmy zatím nedokáží poradit – predikování výsledků i jiných příležitostí u esportových zápasů pro sázkové kanceláře. A nyní na svůj byznys nabírá vyšší desítky milionů korun od Američanů.

🛴 Bolt ve velkém obsazuje Brno i Ostravu: Přepravní platforma Bolt načala rok 2021 na českém trhu velmi aktivně, což nyní potvrzuje i ještě větší rozšíření po Brně a Ostravě. Startup do nich vyrazil nejen se svými elektrickými koloběžkami a koly, ale také s rozvážkovou službou Bolt Food.

🐦 Historicky první tweet z roku 2016 vydražen: Spolu s růstem nového kryptotrendu NFT se i spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey rozhodl, že se zapojí. Nabídl v aukci historicky první tweet z roku 2006, který se teď vydražil za 2,9 milionu dolarů.

🕹️ Nové hravé kanceláře studia Applifting: Ačkoliv vývojáři z českého studia Applifting nemají na práci hry, milují je. Svou náklonnost k nim ukazují i přes své nové kanceláře, které jsou inspirované kultovními tituly jako Pac-Man nebo Need for Speed.

📱 Telegram hlásí půl miliardy uživatelů a nabírá masivní investici: Komunikační aplikace Telegram zažívá velmi plodné období, které se projevuje hlavně růstem uživatelů. Nyní eviduje přes 500 milionů měsíčně aktivních lidí a aby udržela růst, nabírá miliardu dolarů.

💊 Suplementy proti stárnutí: Michal Kočí se od projektu Pokeat a jídla do kapsy přesunul k výživovým doplňkům. Pod značkou Trime s odborníky připravuje zdravé suplementy na míru, které pomáhají s podvýživou i proti stárnutí.

🪙 Tesla začala přijímat bitcoiny: Nejprve do bitcoinu ve velkém investovala a teď ho Tesla začala přijímat jako platidlo za své vozy. Pokud bude navíc hodnota nejpopulárnější kryptoměny dál růst, může to být od Elona Muska chytrý investiční tah.

***

Rockaway už pro svůj blockchainový fond nabralo miliardu korun. Rosteme rychleji, než jsme čekali, říká Viktor Fischer

viktor-fischer-boxed

Viktor Fischer, šéf Rockaway Blockchain Fund

Foto: Rockaway

V Rockaway šlapou do svého blockchainového fondu. Vybrali už miliardu korun, chtějí ještě jednou tolik a díky růstu celého kryptosvěta roste i jejich portfolio rychleji, než bylo původně v plánu.

***

V Brně vzniká rezidenční komplex za 1,5 miliardy korun. Nabídne unikátní koncept bydlení poblíž centra

domoplan-brno-pekarensky-dvur-7-min

Střešní terasa s výhledem na okolní město

Foto: Domoplan

Brněnská čtvrť Zábrdovice se výrazně mění k lepšímu, což za pár let potvrdí i prémiový rezidenční komplex s netradičním konceptem bydlení, kterému vévodí minimalistický interiér.

***

Vzdělává masy přes YouTube a chce inspirovat i učitele. Baví mě rozšiřovat povědomí divákům i sobě, říká Kovy

kovy-boxed

Karel Kovář alias Kovy

Foto: Michala Rusaňuková

Alza v pandemii nezahálela a otevřela nové kancelářské patro, které je připravené na novou dobu. Má desítky zasedaček a počítá se s tím, že zaměstnanci už každý den v kanceláři nebudou.

***

Finále Creative Business Cupu se blíží. 🇨🇿

Už za pár dní se desítka českých startupů utká ve zlínském finále Creative Business Cupu o vítězství. A CzechCrunch bude jako mediální partner u toho.

Startupy jsou motorem inovací. Ambiciózní desítka se ve Zlíně utká o vítězství v Creative Business Cupu

slama-bc

Loňský vítěz Creative Business Cupu Jan Sláma, který stojí za startupem faceUp

Od Památníku Tomáše Bati ve Zlíně do celého světa. Už 30. března se utká deset českých startupů o vítězství v Creative Business Cupu, kterého je CzechCrunch mediálním partnerem. 🌎

***

Rohlík prodlouží čerstvost potravin. Na ovoce nanese unikátní rostlinnou ochrannou vrstvu od amerického startupu

tomas-cupr2

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Až si příště na Rohlik.cz koupíte pomeranče, je možné, že vám vydrží déle než obvykle. Český online supermarket nasazuje unikátní ochrannou technologii, která prodlouží čerstvost potravin.

***

Začínat byznys v USA je snazší, říká Jan Bednář na CzechCrunch Onlajnu. Teď chce se ShipMonkem dobýt Evropu

bednar-cc-onlajn

Jan Bednář ze Shipmonku na konferenci CzechCrunch Onlajn

Foto: CzechCrunch

Cílem mnoha českých podnikatelů je uspět v USA. Jan Bednář na to ale šel obráceně, svůj startup ShipMonk založil na Floridě a na konferenci CzechCrunch Onlajn popsal, proč to bylo skvělé rozhodnutí a jak nyní dobývá Evropu.

***

Partner newsletteru:

Inspirativní rozhovory na ZonkyTalks | Myšlenky, o kterých stojí za to mluvit. Inspirativní rozhovory i debaty s osobnostmi českého byznysu. Lidé lidem o svých inovativních nápadech.

zonkytalks

***

Od kávy k funkčním potravinám. Slovenský biohacker začíná se značkou Powerlogy dobývat Česko

fuji3919-min

Dušan Plichta, zakladatel značky Powerlogy

Foto: Powerlogy

Když poprvé ochutnal kávu s máslem a kokosovým olejem, byl to moment, který mu změnil život. Nyní chce slovenský biohacker Dušan Plichta se svou značkou funkčních potravin Powerlogy dobýt i Česko a rozjíždí spolupráci s Rohlíkem.

***

Začalo to obavou o život. Dnes je Brašnářství Tlustý úspěšná firma s baťovským přístupem a míří do USA

brasnarstvi-tlusty11

Ivan Petrův, jednatel a spoluzakladatel Brašnářství Tlustý

Foto: Jan Řezáč

Začalo to obavou o život zakladatele. Jenže přišla pomocná ruka Ivana Petrůva a z Brašnářství Tlustý je dnes úspěšná firma s obratem 44 milionů, baťovským přístupem k zákazníkům – a s plány na expanzi do USA.

***

Hollywood se od základu mění. Black Widow bude mít premiéru online a Warneři zkracují exkluzivitu pro kina

black-widow

Black Widow v kinech uvidíme už v létě

Foto: Falcon

Transformace Hollywoodu pokračuje. Disney pustí očekávaný blockbuster Black Widow online ve stejný den jako v kinech, zatímco Warner Bros. plátnům do budoucna zkrátí exkluzivní práva na promítání.

***

Startup ze SatoshiLabs získal 100 milionů korun na vývoj bezpečného čipu. Využije ho i česká kryptopeněženka Trezor

tropic-square4

Evžen Englberth a Jan Pleskač, spoluzakladatelé Tropic Square

Foto: Tropic Square

Češi jsou v kryptoměnovém světě známí díky populární peněžence Trezor od SatoshiLabs, kde vznikl další projekt, který má přinést ještě větší bezpečnost. Na vývoj vlastního čipu nyní získal přes 100 milionů korun.

***

Z parlamentu do gamingu. Jana Soukupová zbavuje předsudků politiku a jako provozní šéfka Madmonqu i esport

jana-soukupova-boxed

Jana Soukupová, nová provozní šéfka startupu Madmonq

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Několik let přibližovala politiku mladým a prosazovala jejich zájmy v parlamentu. I proto jsme Janu Soukupovou zařadili do výběru #Innovators20. Teď jako vášnivá hráčka nastupuje do startupu Madmonq a předsudky chce bořit také v esportu.

***

Pro dobře nastavenou firemní kulturu jsou důležité symboly a lidé, co jdou příkladem, říká Tereza Macháčková z Creda

onlajn-machackova

Tereza Macháčková na konferenci CzechCrunch Onlajn

Foto: CzechCrunch

„Pro dobře nastavenou firemní kulturu jsou důležité symboly a lidé, kteří jdou příkladem,“ říká Tereza Macháčková z Credo Ventures, která na konferenci CzechCrunch Onlajn prozradila, jak nastavit tým, aby byl připraven na zahraniční expanzi.

***

Výuka 3D tisku, laserů a robotiky. Brněnský FabLab spouští univerzitu digitálního řemesla pro učitele i studenty

fablab-university3

JIC spouští FabLab univerzitu, která naučí digitálnímu řemeslu

Foto: JIC

Digitální řemeslo se otevírá zájemcům z řad žáků i učitelů. V nově otevřené online univerzitě FabLabu se například dozvědí, jak dostat 3D tisk do hodin matematiky, biologie či cizích jazyků.

***

Lodní doprava mezi fjordy. V Norsku díky architektům ze studia Snøhetta vznikne světově první tunel pro oceánské lodě

norsky-tunel1

Návrh prvního tunelu pro velká plavidla od studia Snøhetta

Foto: Snøhetta

Unikát ze Skandinávie, který urychlí lodní dopravu. Norové mezi fjordy vyhloubí světově první tunel pro oceánské lodě, o jehož podobu se postará i slavné architektonické studio Snøhetta.

***

V Česku vzniká miliardový investiční fond pro vědecké startupy. Podpoří vývoj léků nebo inovativní diagnostiky

avcr-1

V Česku vzniká miliardový investiční fond pro vědecké startupy

Foto: Tomas Bellon

Akademie věd ČR spolu s Evropským investičním fondem chtějí více podporovat tuzemské vědecké startupy. Investují proto miliardu korun do vývoje léků či inovativní diagnostiky.

***

Rok 2020 vedl k razantnímu snížení znečištěného vzduchu. Mapa od IQAir i tak ukazuje místa, kde je stále nedýchatelno

uhelna-elektratna

Valná většina českých domácností svítí, vaří, chladí a topí energií získávanou z uhlí

Foto: Pixabay

S příchodem pandemie se začaly objevovat pozitivní zprávy o čistším ovzduší, report společnosti IQAir za rok 2020 však ukazuje, že se i tak některé části světa stále dusí.

***

Česká spořitelna investuje do elektronických podpisů. České Signi podpoří desítkami milionů korun

ondrej-synovec

Ondřej Synovec, zakladatel startupu Signi

Foto: Signi

Česká spořitelna dál proniká do startupového světa. Desítky milionů korun posílá do projektu Signi, který šetří čas digitalizací podpisů a chystá se nejen do největší tuzemské banky, ale i do světa.

***

Empatie a komunikace jsou základ úspěchu. Při expanzi je nutné být v centru dění, říká Hubert Palán z Productboardu

palan

Hubert Palán na konferenci CzechCrunch Onlajn

Foto: CzechCrunch

„To, co je při stavbě firmy nejdůležitější pro prodej, marketing i zákaznickou podporu, je co nejdokonalejší porozumění potřebám zákazníka,“ říká na konferenci CzechCrunch Onlajn Hubert Palán, který z USA buduje startup Productboard.

***

Loono vybralo přes 700 tisíc korun a rozjíždí díky tomu další kampaň. Zaměří se na prevenci duševního zdraví

loono

Tým neziskové organizace Loono

Foto: Martin Faltejsek

Loono hlásí, že se podařilo úspěšně vybrat peníze na další osvětovou kampaň. V ní se tým kolem Kateřiny Vackové a Blanky Sigmundové zaměří na prevenci v oblasti duševního zdraví.

***

Z královské role do Silicon Valley. Princ Harry se bude ve startupu BetterUp věnovat duševnímu zdraví

prince-harry

Princ Harry

Foto: E. J. Hersom/Wikimedia

Po roli v královské rodině naskakuje princ Harry do skutečného zaměstnání. Usedá do ředitelské pozice amerického startupu BetterUp, ve kterém se zaměří na duševní zdraví.

***

Kupkovo Tryskání II se v Sotheby’s vydražilo za 231 milionů korun. Za český obraz se v aukci nikdy nezaplatilo víc

kupka

Obraz Tryskání II Františka Kupky se vydražil za rekordních 231 milionů korun

Foto: NGP

České umění pokračuje v boření rekordů a není překvapivé, že je u toho opět František Kupka. Jeho obraz Tryskání II se ve slavné aukční síni Sotheby’s vydražil za 231 milionů korun.

***

Unikátní divadelní zážitek ve virtuální realitě. Český projekt Brejlando přenese diváky doprostřed pódia

hamlet-brejlando-boxed

Brejlando přináší divadelní představení ve virtuální realitě do obýváku

Foto: Brejlando

Oživení kultury může přijít i pomocí technologií. Nový český projekt Brejlando vás ve virtuální realitě přenese přímo mezi herce na pódia známých pražských divadel.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.