Rod draka je podle prvních reakcí velkolepý, brutální a pro fanoušky. Prequel Hry o trůny vyjde v pondělí

První recenze na největší seriál HBO pro letošní rok jsou převážně pozitivní a oceňují rychlý spád děje. Najde se ale také kritika.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

house-of-the-dragon-hbo-fantasy-game-of-thrones

Reprofoto: HBO Max/YouTube

Seriál Rod draka vyjde na HBO a HBO Max

0Zobrazit komentáře

Už v noci z neděle na pondělí na televizní obrazovky dorazí Rod draka, dlouho očekávaný prequel Hry o trůny odehrávající se 200 let před fantasy hitem. Na internetu už začaly vycházet recenze několika prvních epizod nového seriálu. Názory jsou veskrze pozitivní, ale objevuje se také několik forem kritiky. Shrnuli jsme, co největší titul HBO pro letošní rok přináší.

Rod draka je adaptací knihy George R. R. Martina Oheň a krev, která popisuje období panování rodu Targaryenů, dračích vládců, mezi které patřila i Daenerys ze Hry o trůny. Seriál se přitom zaměří hlavně na pozdní období jejich éry na trůně Sedmi království, o nějž bude sveden boj. (následuje mírné vyzrazení zápletky) Postupné rozkližování impéria zahrnujícího většinu Západozemí nakonec vyeskaluje až v rozsáhlou občanskou válku. (konec spoileru)

Zaprvé je okamžitě zřejmé, že Rod draka je produktem zcela jiného prostředí než Hra o trůny. Ta v roce 2011, kdy vyšla první řada, působila jako zjevení – epický fantasy seriál s poměrně bohatým rozpočtem, vysokou mírou násilí, sexu a se středověkou atmosférou zde ještě nebyl. Tvůrci tak diváky v zásadě museli do zcela nového světa postupně uvést, představit pravidla hry a složité vztahy mezi mnoha postavami.

Pro novinku některé z těchto aspektů platí také, ale televizní tituly s masivní výpravou jsou už dnes relativně běžné. Vzniká proto tlak na zaujetí hned na první pohled. Většina diváků už zároveň bude obeznámená se základními mechanismy intrik v Martinově světě a mnozí si budou pamatovat spíše velkolepý závěr Hry o trůny než pomalejší začátky. Nemluvě o rozhořčení z konce staršího seriálu, které ještě zvyšuje tlak na tvůrce, aby diváky nezklamali.

Například server Variety tak hned v úvodu recenze zmiňuje důraz na vizuální zpracování, které s častými záběry draků a bohatou výpravou demonstruje rozpočet dosahující průměrně dvacet milionů dolarů za epizodu. Na intenzitě nabralo také násilí, v místech prý testující limity únosnosti. Zmenšil se naopak záběr vyprávění, jež se soustředí primárně na jednu rodinu.

Vše dohromady na jednu stranu znamená svižné vyprávění plné atrakcí a s naprostým minimem hluchých míst, na druhou stranu přílišný důraz na posouvání děje kupředu. Někdy tak nezbývá mnoho času se ponořit více do motivací postav, které spíše než scénář musí zprostředkovat kvalitní herci.

Přinejmenším v první polovině první řady také chybí větší váha příběhu Rodu draka, jež by byl významný sám o sobě a ne jako předvoj událostí vzdálených stovky let. Nakonec seriál dokáže vytvořit zajímavý svět s několika prvky osvěžujícími celou franšízu, s ničím si ale nedává načas a žene se kupředu k dalším brutálním soubojům, historickým momentům a emocím, které se snaží z diváků dostat.

Deník Los Angeles Times zdůrazňuje zajímavé malé změny ve vyznění nového seriálu. Oceňuje zpracování ženských postav, které se dočkají většího porozumění jejich role v patriárchálním světě, byť to neznamená, že v kritických momentech mohou očekávat jakýkoliv soucit.

rod-draka_3

Foto: HBO

Záběr z fantasy seriálu Rod draka

Pozitivní recenze, kterých je prozatím většina, se nesou veskrze v podobném duchu. Ať už kritici Rod draka otevřeně srovnávají s jeho předchůdcem, nebo poukazují na rozdíly, shodují se v ocenění velkolepých vizuálů i vyprávění plného politikaření, rodinného melodramatu a dostatku překvapení a zvratů na to, aby diváci neustále s napětím očekávali, kam se seriál vydá dále.

Většina kritických recenzí naopak rychle ztrácí trpělivost s nárůstem násilí a vizuálních atrakcí, které prý rozptylují od možnosti vybudovat koherentní příběh se silnými motivy. Opakovaně pak zaznívají poznámky o tom, jak Rod draka hraje na jistotu. Například server USA Today říká, že seriál „někdy působí, jako by si projížděl seznam prvků ze Hry o trůny, a položky jednu po druhé odškrtával tak, aby nenaštvaly jediného fanouška.“

Podobně se vyjadřuje i Slant Magazine, podle něhož je novinka zcela nepokrytou snahou potěšit fanoušky, kteří chtějí vidět více krve, překvapivých vražd a pohybů dějin. Nezůstává pak prostor k vystavění přesvědčivých postav a celek je proto velice efektní, ale prázdný.

Rod draka se bude v pondělních brzkých ranních hodinách našeho času vysílat na televizní stanici HBO i na streamovací službě HBO Max s titulky i s dabingem. Další díly budou tradičně vycházet po týdnu a zdá se, že většina diváků se má na co těšit. Alespoň pokud hledají temné a nekompromisní fantasy spíše než mnoho nuancí a hloubky.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym