Roden pěstuje borůvky, Šafář chřest. Rozdíl v chuti mezi dovezeným a lokálním je extrémní, říkají
Dát si chřest, borůvky nebo rajčata, která byla utržená týž den ráno, nemusí být jen luxus vlastní zahrady. Je však potřeba podporovat české farmáře.
V českých obchodech se rok od roku objevuje stále více zeleniny a ovoce, které na české stoly neputují z velké dálky, ale vypěstovali je lokální producenti. Za každým rajčetem, jahodou, svazkem chřestu, jablkem, borůvkou či okurkou se přitom mnohdy ukrývá zajímavý příběh, jako třeba v případě Karla Rodena a Jiřího Šafáře, kteří v Česku začali pěstovat borůvky, chřest a křen. Konkurovat levnému ovoci a zelenině ze zahraničí ale není vždy snadné. V jejich hospodaření je tak podporuje například online supermarket Rohlík. „Akceptuje naši cenu a neargumentuje aktuální cenou dovozu pochybné kvality. Díky tomu se naše produkce dostává k lidem zralá a čerstvá,“ říkají.
Když před přibližně pěti lety začal herec Karel Roden na svých pozemcích budovat farmu, rozhodoval se, která plodina by mohla na relativně malé ploše uživit jeho hospodářství a zároveň půjde o něco, za čím by si mohl s čistým svědomím stát. Volba nakonec padla, možná trochu nečekaně, na borůvky. Nezačal je pěstovat sám, ale ve spolupráci s borůvkovými specialisty, kteří mu hned na začátku řekli, jak se o keře správně starat.
„Každý keř vyžaduje trochu jiný střih, musíte u toho přemýšlet. Taky neustále bojujete s plevelem. Musíte správně naplánovat sběr, aby borůvky byly při utržení dozrálé a měly chuť, vitamíny a tělu prospěšné látky. Používáme mikroskopy, abychom předešli hrozícím problémům. Není to prostě tak jednoduché, jak jsme si původně trochu naivně mysleli. Ale je to velmi zdravé, chutné, zajímavé, hypoalergenní ovoce a stojí to za to,“ říká Karel Roden.
K pěstování přitom od začátku přistupuje co nejšetrněji. A to nejen vůči rostlinám, ale i životnímu prostředí. Na farmě proto funguje elektronicky řízený systém kapkové závlahy, který dokáže ušetřit spoustu vody. A obstarává i zásobení rostlin hnojivem, takže se k nim dostane jen to, co skutečně využijí.
„Měříme pH a konduktivitu závlahové vody (koncentrace všech rozpuštěných látek kromě plynů, pozn. red.), děláme rozbory listů… Díky tomu dokážeme přesně stanovit, čeho má rostlina nadbytek a čeho naopak nedostatek. S tím pak balancujeme. A aby naše borůvky byly vypěstovány v nejvyšší kvalitě, regulaci škůdců a prevenci proti plísním provádíme přípravky použitelnými v ekologickém zemědělství,“ přibližuje.
V případě Jiřího Šafáře, který stojí za značkou Český chřest, vedla k vlastní farmě trochu jiná cesta. V roce 2012 koupil od holandských podnikatelů, kteří pěstovali chřest na Mělnicku a prodávali ho po Evropě, zadluženou firmu. V pěstování chřestu chtěl pokračovat, ale měl vidinu, že jej bude prodávat v Česku. Původně chtěl firmu oddlužit a prodat ji někomu, kdo jeho vizi převezme. Nakonec se jí však chopil sám a v průběhu dekády se postaral o renesanci této plodiny u nás.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.