Rozzuřený býk z kladenské továrny. Češi vzali přes 400 tisíc dílků LEGO a postavili Lamborghini Sián v životní velikosti

Filip HouskaFilip Houska

lego-lambo-1

Foto: LEGO

Lamborghini Sián FKP 37 vytvořené z kostiček LEGO

0Zobrazit komentáře

Jako Češi dokážeme být v mnoha ohledech velmi kreativní a zruční, což je důvod, proč si nás všímají také v dánském Billundu, přesněji řečeno v ústředí firmy LEGO. Už v minulosti totiž slavný výrobce barevných kostiček spolupracoval s továrnou v Kladně na výrobě modelů luxusních sportovních aut v životních velikostech a nyní toto partnerství prohloubil dalším skvostem, tentokrát s rozzuřeným býkem v logu.

Tým pod vedením designéra Lubora Zelinky a manažera projektu Lukáše Horáka po více než 8 600 hodinách práce odhalil kostičkový model výkonného hybridního sporťáku Lamborghini Sián FKP 37. Nejde však o variantu v malém, hracím měřítku – tu ostatně LEGO představilo už loni v červnu. Jedná se o maketu v životní velikosti kombinující snad všechny ikonické prvky, jimiž vůz disponuje.

Na první pohled tak zaujme křiklavý zelenkavý design složený z více než 400 tisíc dílků. Výjimkou jsou skutečná kola a dvě loga Lamborghini na přídi a zádi vozu, která byla doručena ze sériové výroby. Rovných dvacet kostiček navíc muselo být vyrobeno přímo na míru modelářům – například průhledné elementy s LED světly, jež slouží jako světlomety a zároveň vytváří efekt blesku.

lego-lambo-5

Foto: LEGO

Na model Lamborghini Sián FKP 37 padlo přes 400 tisíc dílků

Zajímavým detailem jsou také speciální povrchové plošky, díky nimž Sián působí jednolitěji. Na stavbu mimo jiné padly i kostičky ze stavebnice LEGO Technic, v rámci které dánská společnost nabízí Lamborghini Sián ve zmenšené podobě, konkrétně v měřítku 1 : 8. Ty pokrývají povrch zrcátek. A protože se jedná o světový unikát, musel být posvěcenou samotnou automobilkou.

Kladenští inženýři a designéři, kteří model o hmotnosti 2,2 tuny stavěli, spolupracovali také přímo s Lamborghini, kam podle serveru Aktuálně.cz poslali díly na karoserii k lakování. Dokonce je měli lakovat ti stejní zaměstnanci, kteří pracovali na skutečném Siánu, přičemž myšlenkou bylo zajištění stejné péče, jakou má pravý sériový vůz, vyráběný ve vysoce limitovaném počtu 63 kusů.

„Naši designéři milují výzvy, takže si jistě dokážete představit, jakou měli radost, když jsme jim zadali úkol, aby tento model promysleli ještě trochu více, než je obvyklé. Chopili se příležitosti spojit se s našimi úžasnými konstruktéry a inženýry z kladenské továrny v Česku, kteří staví tyto působivé modely v životní velikosti, a posunuli hranice toho, co lze s LEGO Technic udělat,“ říká Lena Dixen, senior viceprezidentka produktu a marketingu v LEGO Group.

Ano, pro kladenský tým rozhodně nejde o první takový model, na kterém pracovali. V dubnu roku 2019 dokončili práce na hypersportu McLaren Senna ze zhruba půl milionu kostiček, do kterého zahrnuli i funkční motor, aby se mohl vůbec rozjet. Před zhruba třemi lety navíc ještě uvedli Bugatti Chiron, také v celoživotní velikosti a s motorem.

Maketu Lamborghini Sián FKP 37 nyní čeká cesta do Spojených států na výstavu a existuje šance, že i čeští fanoušci sportovních aut a Lega dostanou příležitost precizní práci kladenských designérů a konstruktérů obdivovat. I zmíněné Bugatti Chiron totiž nejprve cestovalo po světě, aby se okolo Vánoc následně ukázalo v Praze. Je tudíž možné, že něco podobného čeká i Sián.

lego-lambo-7

Foto: LEGO

Precizní práce kladenských konstruktérů

Diskuze (0)

Novinka

Anonym