Ruské akcionáře v české Expobank nakonec nenahradí zahraniční investoři. Banku koupí Creditas

Výsledkem by měl být odchod ruských akcionářů ze struktury Expobank CZ v čele s Igorem Kimem, který má úzké byznysové vazby právě na Rusko.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

creditas-pobocka

Foto: Creditas

Pobočka Banky Creditas

0Zobrazit komentáře

Prodej Expobank CZ konsorciu zahraničních investorů oznámený v březnu tohoto roku se neuskuteční, protože tento zájemce se rozhodl od záměru z důvodu změny své investiční strategie odstoupit. Expobank již nicméně našla nového nápadníka, s nímž se na prodeji domluvila. Převzít by ji měla Banka Creditas. Podmínky transakce ani jedna ze stran neprozradila.

Obě banky podepsaly smlouvu o prodeji, která ještě podléhá schválení regulačními orgány, tedy Českou národní bankou a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Obě banky zároveň uvedly, že nadále fungují samostatně a pro jejich klienty ani zaměstnance se nic nemění.

Výsledkem celé transakce by měl být odchod ruských akcionářů ze struktury Expobank CZ v čele s hlavním akcionářem Igorem Kimem, který má úzké byznysové vazby právě na Rusko a patří mu celá Expobank. Ta má sídlo v Moskvě a Kim ji řídí od roku 2011, kdy ji spolu s dalšími investory koupil od Barclays Group. V roce 2014 se stal většinovým akcionářem. V Česku tato banka operovala pod entitou Expobank CZ.

„Banka Creditas je stabilní finanční instituce, která má ambice dále růst jak organicky, tak prostřednictvím akvizic. Koupě Expobank CZ je plně v souladu s naší růstovou strategií. Obchodní modely Banky Creditas i Expobank CZ se vzájemně vhodně doplňují a může tak dojít k dalšímu rozšíření produktů a rozvoji služeb pro klienty,“ uvedl předseda představenstva Banky Creditas Vladimír Hořejší. V březnu přitom v rozhovoru pro Peníze.cz říkal, že letos jeho banka již žádné akvizice neplánuje.

„Tato transakce je dalším impulsem k růstu Expobank CZ na českém trhu. Naší strategií bude využít synergií mezi oběma společnostmi a zázemí silného, ryze českého vlastníka. Expobank CZ se bude dále koncentrovat zejména na oblasti retailového bankovnictví a poskytování služeb s maximálním využitím moderních technologií,“ uvedl předseda představenstva Expobank CZ Petr Krumphanzl.

Expobank, která patří k menším českým bankám s bilanční sumou 12 miliard korun, se zaměřuje na domácí a zahraniční korporátní klientelu, privátní bankovnictví a na finanční služby pro občany. Její většinový vlastník Igor Kim působí jako investor v ruském i v evropském bankovním sektoru. Expobank CZ působí na českém trhu od roku 1991. K síti bankovních domů s názvem Expobank se připojila po akvizici od německé LBBW v roce 2014.

Banka Creditas vznikla v roce 1996 jako 1. Třebíčská záložna. Do konce roku 2016 byla největší tuzemskou záložnou a od 1. ledna 2017 se stala bankou. Patří mezi středně velké banky s bilanční sumou více než 80 miliard korun. Banka je součástí investiční skupiny Creditas.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym