Sdílená kola Nextbike míří do menších měst. Ve Vrchlabí a Dvoře Králové budou čtvrt hodiny zdarma

Ve Dvoře Králové bude službu dotovat tamní radnice, ve Vrchlabí zase automobilka Škoda Auto, která zde má svou výrobu.

nxtbk

Foto: Nextbike

České zastoupení bikesharingové společnosti Nextbike má za sebou úspěšný rok

0Zobrazit komentáře

Sdílená mobilita je vnímána jako dominanta velkých měst. Ty jednodušší dopravní prostředky jako koloběžky či kola si ale začínají nacházet cestu i do měst, jejichž populace čítá i méně obyvatel. Nejnovějším příkladem jsou Dvůr Králové a Vrchlabí, ve kterých bude nově možné sedlat kola společnosti Nextbike. A to díky podpoře magistrátu a automobilky Škoda za zvýhodněných podmínek.

Jízdu na sdílených kolech bude podporovat radnice šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem, kde je od pondělí na 15 místech dostupných 50 sdílených bicyklů Nextbike. Díky dotaci je první čtvrthodina jízdy zdarma. Od května do června zde bude provoz sdílených kol ve zkušebním režimu a podle výsledku se radnice rozhodne, zda bude sdílenou službu podporovat i nadále.

„Věřím, že sdílená kola budou ve městě využívána. A pokud ne, projekt ukončíme,“ říká Jan Jarolím, starosta města, které za první dva měsíce půjčování kol zaplatí částku ve výši 100 tisíc korun. Podobný systém dotací chce zavést například i radnice v Hradci Králové.

nextbike-cz3

Foto: Nextbike

Celá výpůjčka je odbavována skrze mobilní aplikaci

Po vypršení dotovaných 15 minut je dalších 45 minut zpoplatněných částkou 18 korun. Ta je účtována i za každých 30 minut najetých po úvodní hodině užívání kola. Maximální účtovaná částka za zápůjčku na celý den je 150 korun.

Kola společnosti Nextbike budou nově k dispozici také v přibližně dvanáctitisícovém Vrchlabí, a to díky podpory Škody Auto, která tuto službu již dříve zavedla v lokalitách svých závodů v Mladé Boleslavi a Kvasinách na Rychnovsku.

Podobně jako ve Dvoře i vrchlabští zájemci budou moci prvních 15 minut využívat kolo zcela zdarma právě díky podpoře nadačního fondu automobilky, která zde má výrobu převodovek. Každá dalších půlhodina zapůjčení jednoho ze 40 kol bude následně zpoplatněna částkou 16 korun.

Nextbike patří mezi nejprogresivnější bikesharingové společnosti v České republice. Jeho kola jsou dostupná ve 24 českých městech a za minulý rok zaznamenala 2,1 milionu výpůjček, což představuje nejvyšší číslo od roku 2017, kdy firma vstoupila do České republiky. Mezi další města, kde lze její služby využívat, patří například Mnichovo Hradiště, Kuřim či Hlučín.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym