Šéfoval Dukle a na Slavii ukazuje, jak vypadá moderní fotbalová zábava. Pivo a klobása už nestačí
David Šrámek fandil Slavii odmala. Nejprve za ni hrál, teď je její provozní ředitel. Díky němu se už do Edenu nechodí jen na fotbal, ale i na burger.
David Šrámek, provozní ředitel SK Slavia Praha
„Ludvo, jestli si ten fotbal neprosadíš, tak jsi u mě mrtvej muž.“ Fotbal byla dlouho hlavně mužská záležitost a legendární hláška z filmu Ecce homo Homolka demonstrovala, jaké „boje“ se občas doma vedou, když chtějí pánové o víkendu navštívit zápas svého milovaného klubu. Většinu fanoušků na stadionech pořád tvoří muži, ale z nejsledovanějších sportovních zápasů se i v Česku stále více stávají celospolečenské události, které navštěvuje pestrá skupina diváků. A těm už nestačí jen 90 minut fotbalu, nedobré pivo a vlažná klobása. Dobře to ví David Šrámek, kterého fotbalová obec zná jako člověka, jenž u nás prokopal takzvané předzápasové fanzóny.
Třiatřicetiletý David Šrámek má fotbal v krvi. Prošel mládežnickými kategoriemi pražské Slavie, avšak v rozhodující fázi kariéry, kdy se rozhodovalo o tom, zda by se mohl fotbalu věnovat profesionálně, ho zradilo zdraví. Ze hřiště se nakonec přesunul do kanceláří. Nejprve na pražskou Julisku, kde hraje své zápasy druholigová Dukla a kde se postupně pod majitelem Petrem Pauknerem vypracoval až do role výkonného ředitele. S omezeným rozpočtem se tehdy snažil udělat duklácké zápasy, na které chodí obvykle jen několik stovek skalních příznivců, co možná nejatraktivnější.
Jelikož sám nemohl přímo ovlivnit, jak budou vypadat hráčské výkony na hřišti, rozhodl se fanouškům zpříjemnit alespoň vše kolem toho. Ke stadionu postavil stánky se zajímavým občerstvením, které oživily tradiční dvojkombinaci v podobě piva a klobásy, a slavil úspěch. „Byly na to skvělé ohlasy. A já nechápal, proč něco takového nezkusí velké kluby jako Slavia,“ vzpomíná na dobu v Dukle David Šrámek. Když pak přišla nabídka právě ze Slavie, nebylo pro něj co řešit. A zároveň mu bylo okamžitě jasné, že také v jednom ze dvou největších klubů v Česku musí pracovat s fanoušky ještě lépe.
Dnes je již Slavia známá pro své předzápasové fanzóny, kde se schází už tři hodiny před zápasem několik tisícovek fanoušků. Nasávají atmosféru a k tomu si pochutnávají třeba na kvalitních burgerech, zatímco jejich ratolesti si vedle na hřišti kopou do míče. Slavistické aktivity už stihly inspirovat řadu dalších českých klubů, které se snaží přilákat diváky. Jen fotbal jako takový už nestačí. „Klíčová je pro nás dlouhodobá zaplněnost stadionu,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch David Šrámek. Popisuje v něm, jak se dostal do Slavie, co obnáší ve fotbalovém klubu práce provozního ředitele a proč má v kanceláři velkou mapu Česka s vlakovými zastávkami a parkovacími domy.
Pozorní fotbaloví fanoušci vás mohli v předchozích letech zaregistrovat na Dukle, kde jste se několikrát blýskli zajímavými aktivitami, které rezonovaly v médiích či na sociálních sítích. Nakonec jste se tam vypracoval až do role výkonného ředitele. Jak na to angažmá vzpomínáte?
Na Dukle jsem začínal svou fotbalovou manažerskou kariéru. Prošel jsem si tehdy odzdola prakticky všemi pozicemi, díky čemuž jsem velmi dobře poznal, jak fotbalový klub funguje. Pak jsem se po pár letech dostal do stavu, kdy jsem potřeboval z fotbalu zmizet. Tři čtvrtě roku jsem cestoval po Asii, až se opět ozvala Dukla s nabídkou pozice výkonného ředitele, do které jsem naskočil v srpnu 2020. Dukla tehdy byla druhým rokem ve druhé lize, peněz nebylo nazbyt, ale přestože jsme hodně řešili existenční záležitosti, rozjeli jsme i několik nových rozvojových projektů, kterými jsme chtěli klub posunout vpřed.
A minimálně z pohledu zvenčí se vám řada věcí povedla, že?
Snažili jsme se vše ukazovat a otevřeně komunikovat směrem k fanouškům. I třeba přes můj Twitter, kde aktivně vystupuji i teď ve Slavii. Myslím, že se nám díky tomu podařilo zvětšit povědomí o Dukle jako takové. Snažili jsme se být i v rámci omezeného rozpočtu co nejvíce kreativní a dělat zajímavé věci, třeba příchod trenéra Petra Rady, kterého jsme natočili ve vojenské uniformě, měl slušný zásah.
Až vám to nakonec vyneslo pozici ve Slavii?
Po dvou a půl letech, co jsem Duklu řídil, mi loni na podzim napsal Martin Říha (výkonný ředitel Slavie – pozn. red.), se kterým jsme se znali, ať jdeme na pivo. Tehdy to byla relativně nezávazná debata, ptal se na moji pozici, jak o fotbale přemýšlím. Pak mi jeden večer Martin zavolal a ptá se: Máš uši? (smích) Když jsem ho ujistil, že jsem sám doma, tak říkal, že mi někoho předá. Ozval se Jaroslav Tvrdík (předseda představenstva Slavie – pozn. red.), který mi představil, jakou pro mě má Slavia nabídku, jak by moje pozice mohla vypadat. A vlastně jsme si prakticky hned plácli. Oficiálně jsem nastoupil letos v únoru.
Vy jste ve fotbale odmala, že?
Fotbal jsem hrál celý život. Začínal jsem v přípravce na Slavii, takže když se Slavia ozvala, zda bych se nechtěl vrátit v manažerské roli, nebylo o čem přemýšlet. Prošel jsem tu všechny mládežnické kategorie až do dorostu a měl jsem sen dostat se do přípravy s A týmem. Předtím jsem zamířil do Kladna na farmu Dukly, které tehdy ještě fungovaly, kde jsem si ale v posledním zápase utrhl přední zkřížený vaz v koleni. To mě na půl roku vyřadilo. Když jsem se pak vrátil na hřiště, hned v prvním přátelském utkání jsem si udělal stejné zranění na druhé noze. Byl jsem přitom ve věku, kdy se rozhodovalo, zda se budu fotbalu věnovat profesionálně, ale zdraví mě zradilo. Vlastně jsem vůbec nedostal možnost se ukázat, a to mě tehdy zlomilo.