Sekyra přispěje do pražské kasy víc než půl miliardou. Výstavba Rohan City tak může naplno začít

Peníze od developera by měly jít do nového povodňového parku Maniny a také do školy pro víc než 800 žáků.

Eliška NováEliška Nová

Rohan City

Foto: IPR Praha

Rohan City by mělo do deseti let vzniknout v pražském Karlíně

0Zobrazit komentáře

Původně se přemýšlelo o tom, že tu bude plavecký areál sloužící pro olympijské hry. Praha je ale nakonec nikdy neuspořádala. O Rohanském ostrově, který je součástí Karlína, se tak začalo mluvit jako o místě, kde by mohlo vzniknout klasické město s bydlením, kancelářemi a službami. Rohan City má být hotové do roku 2033.

Projekt přinese do Prahy opět známá architektonická jména, ale také víc než půl miliardy korun. Zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu, aby zde mohla vzniknout zástavba. Za to se developer, kterým je Sekyra Group miliardáře Luďka Sekyry, bude podílet na městských projektech. Konkrétně částkou 560 milionů korun.

To vše díky novým pravidlům pro developery. Vzhledem k tomu, že v Praze se v příštích letech bude stavět především na bývalých brownfieldech, tak v nich bude potřeba udělat také nové chodníky, ulice, školy, parky, osvětlení nebo kanalizaci. Přispět na to má právě ten, kdo staví.

V případě Rohanského ostrova by peníze měly jít konkrétně na nový park Maniny a novou školu. Peníze se rozdělí mezi hlavní město a městskou část Praha 8, kam lokalita spadá.

Rohan City

Foto: IPR Praha

Rohan City má být hotové do roku 2033

„Jde o spravedlivou a transparentní platformu pro vyjednávání se soukromými investory o jejich podílech na budování související infrastruktury a zajištění občanské vybavenosti v případě zhodnocení pozemků změnou územního plánu,“ říká náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Projekt na Rohanském ostrově chystá Sekyra Group. Ještě před tím však místo předdefinovala urbanistická studie od kanceláře architekta Pavla Hniličky. Tu hlavní město schválilo v roce 2018. Podle ní by na ostrově měly vzniknout ulice, stanovuje, že výška domů nesmí překročit jinou zástavbu v Karlíně nebo že by tu měly být také dostatečně široké chodníky. Počítá se rovněž se vznikem obchodů a služeb.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Od řeky by měla zástavbu oddělovat promenáda. Dlouhá bude víc než kilometr a navázat na ni má zmíněný park. Půjde o povodňový park, ve kterém se vytvoří nový kanál a sníží se úroveň terénu, aby sloužil jako případná ochrana města před velkou vodou. Parky a veřejná prostranství by měly tvořit polovinu Rohanského ostrova. Škola, rovněž financovaná z vybraného příspěvku, by pak měla poskytnout zázemí pro víc než 800 žáků.

V první etapě výstavby na Rohanském ostrově vznikne bydlení pro jedenáct tisíc lidí, dohromady se tu postaví 380 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy. Náklady jsou v hodnotě osmnáct milionů korun. Ve druhé etapě vznikne dalších pět set bytů a také tři kancelářské budovy.

Součástí projektu jsou dvě rezidenční věže a nové sídlo Sekryra Group od architekty Evy Jiřičné. Na celé výstavbě se budou ale podílet například také studio Jakuba Ciglera, Schindler Seko architekti, Atelier bod architekti, EBM Expert, Loxia, A.D.N.S. architekti a Qarta architektura.

Ti všichni navrhli projekty pro místo, kde bylo až do první poloviny minulého století řečiště. Později bylo zasypáno a plochy sloužily k průmyslovým a skladovým účelům. Dlouho pak byla plocha o 21 hektarech nevyužívanou a zarůstající džunglí.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Hypoteční mánie je málem srazila, měli moc klientů. Teď Zaloto cílí na půjčky a byty, o nichž se neví

Startup, který propojuje zájemce o finanční produkty s poradci a bankéři, musel loni překopat svůj byznys. Byl totiž zahlcený klienty.

Luboš KrečLuboš Kreč

zaloto

Zakladatelé Zalota Marek Kříž (vlevo) a Martin Šetek

0Zobrazit komentáře

Přestože jim byznys loni v zimě a na jaře doslova padal do klína, moc velkou radost z toho Marek Kříž s Martinem Šetkem neměli. Před třemi roky založili společnost Zaloto, která online propojuje zájemce o různé finanční produkty s poradci a bankéři. Realitní boom, který během covidové pandemie nastal, se samozřejmě odrazil i u nich, takže poptávek po hypotékách výrazně přibylo. Jenže až moc.

„Loňský rok jsme začali naprosto brutálně, v lednu a únoru jsme zpracovali ohromné množství poptávek. Ale nebyli jsme na to připraveni, takže jsme se hodně zákazníkům ozývali pozdě a nedokázali jim nabídnout dobrý servis. Hned v březnu jsme proto zatáhli za ruční brzdu a šli se věnovat investicím do infrastruktury, abychom byli schopni lépe škálovat,“ říká Kříž.

Co to znamená? Vypnuli digitální marketing, omezili příjem nových klientů, překopali interní procesy, ještě víc se zaměřili na hledání nových a osvědčených poradců, aby měli kvalitnější databázi. Promítlo se to ale v tržbách – ty se za rok 2021 ustálily na 26 milionech korun, místo aby překonaly hranici 40 milionů, jak si v Zalotu původně plánovali. Celkem u nich lidé loni poptali hypotéky za 40 miliard korun.

„Nic jiného nám nezbývalo. Riskovali bychom, že sice naženeme obrat, ale ztratíme pověst a zákazníky, protože služba, kterou jim dáme, nebude stát za to. Dnes jsme připraveni na násobky toho, co děláme, ale ve stejném týmu. Takže po otočení tržního prostředí bychom měli být schopni profitabilně vyrůst na dvoj- až trojnásobek tržeb,“ dodává devětadvacetiletý Kříž, který Zaloto rozjel se svým stejně starým kamarádem a oba mají ve firmě rovný podíl.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Změna toho, jak Zaloto uvnitř fungovalo, ale nebyla ani zdaleka jediná. S tím, jak centrální banka začala už loni zvyšovat úrokové sazby a tlačit na to, aby zchladila realitní mánii, se i firma musela chystat, že zájem o hypotéky poklesne. Zatímco loni poptávky po hypotékách tvořily jasnou většinu příjmů Zalota (za každé propojení na potenciálního zákazníka dostane malý poplatek), letos už hrají prim spotřebitelské úvěry. V portfoliu mají přes 1 200 poradců a bankéřů.

„Diverzifikace byla nutná. Chceme, aby hypotéky i do budoucna tvořily maximálně polovinu našeho byznysu,“ upřesňuje Martin Šetek. Zatímco meziročně došlo na hypotečním trhu v důsledku nárůstu úroků a zpřísnění podmínek k šedesátiprocentnímu poklesu zájmu, u Zalota je propad mírně menší zhruba o 50 procent. „Ke konci podzimu očekáváme, že trh půjde meziročně dolů ještě víc, a to až o 80 procent,“ doplňuje.

Naopak zájem o spotřebitelské úvěry narostl: „Když člověk sleduje výsledovky bank v obou kvartálech tento rok, tak to jde krásně vidět. Jedná se o produkt, po kterém je teď zvýšený zájem. Díky vyšším úrokovým sazbám půjde nejen o nejvíce poptávaný, ale taky v absolutním zisku o nejdůležitější produkt bank letos.“

tym-zaloto

Foto: Zaloto

Tým startupu Zaloto

Podle statistiky Hypoindex, která sleduje výši hypotečních úroků, je aktuálně průměrnou sazbou 6,23 procenta. Před rokem to bylo 2,84 procenta. Ruku v ruce s tím jde Šetkem vzpomínaný propad zájmu o úvěry na bydlení. Podle Zalota ale opět dojde k probuzení trhu, společnost očekává, že obrat nastane ve druhém pololetí roku 2023.

Ačkoli hypotéky tvořily, tvoří a i nadále budou tvořit podstatnou část byznysu Zalota, které by letos v tržbách rádo aspoň mírně pokořilo loňský rok, vedle nich a spotřebitelských úvěrů nabízí startup také pomoc při sjednání půjčky na auto nebo s životním pojištěním. A už plánuje ještě další úplně nový obchodní směr – prodej nemovitostí.

I když nejde tak úplně o realitní činnost… „Náš nový produkt se jmenuje Zaloto Home. Propojujeme zákazníky s neveřejnými nabídkami developerských projektů. Máme na to malý tříčlenný tým. Developer, který bude stavět projekt, musí před získáním peněz od banky mít určitou předprodanost. Proto jde za námi a my mu ji zajistíme,“ vysvětluje Marek Kříž.

Zaloto má v databázi přes 120 tisíc klientů, navíc se na něj obrací i noví zákazníci, kteří shání bydlení a zatím nemají vybranou nemovitost: „Do konce roku chceme mít v téhle neveřejné nabídce tři sta nemovitostí. Dnes jich máme kolem sta, primárně jde o byty, ale také apartmány. Zatím pracujeme se čtyřmi developery.“