Sekyra přispěje do pražské kasy víc než půl miliardou. Výstavba Rohan City tak může naplno začít
Peníze od developera by měly jít do nového povodňového parku Maniny a také do školy pro víc než 800 žáků.
Původně se přemýšlelo o tom, že tu bude plavecký areál sloužící pro olympijské hry. Praha je ale nakonec nikdy neuspořádala. O Rohanském ostrově, který je součástí Karlína, se tak začalo mluvit jako o místě, kde by mohlo vzniknout klasické město s bydlením, kancelářemi a službami. Rohan City má být hotové do roku 2033.
Projekt přinese do Prahy opět známá architektonická jména, ale také víc než půl miliardy korun. Zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu, aby zde mohla vzniknout zástavba. Za to se developer, kterým je Sekyra Group miliardáře Luďka Sekyry, bude podílet na městských projektech. Konkrétně částkou 560 milionů korun.
To vše díky novým pravidlům pro developery. Vzhledem k tomu, že v Praze se v příštích letech bude stavět především na bývalých brownfieldech, tak v nich bude potřeba udělat také nové chodníky, ulice, školy, parky, osvětlení nebo kanalizaci. Přispět na to má právě ten, kdo staví.
V případě Rohanského ostrova by peníze měly jít konkrétně na nový park Maniny a novou školu. Peníze se rozdělí mezi hlavní město a městskou část Praha 8, kam lokalita spadá.
„Jde o spravedlivou a transparentní platformu pro vyjednávání se soukromými investory o jejich podílech na budování související infrastruktury a zajištění občanské vybavenosti v případě zhodnocení pozemků změnou územního plánu,“ říká náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
Projekt na Rohanském ostrově chystá Sekyra Group. Ještě před tím však místo předdefinovala urbanistická studie od kanceláře architekta Pavla Hniličky. Tu hlavní město schválilo v roce 2018. Podle ní by na ostrově měly vzniknout ulice, stanovuje, že výška domů nesmí překročit jinou zástavbu v Karlíně nebo že by tu měly být také dostatečně široké chodníky. Počítá se rovněž se vznikem obchodů a služeb.