Shoptet našel klíč, jak rychle růst i na rozebraném e-commerce trhu. Loni utržil přes 700 milionů

Tržby Shoptetu rostou rychleji než počet nových e-shopů na jeho platformě i jejich souhrnné obraty. Stále více spoléhá na nové produkty.

Peter BrejčákPeter Brejčák

samo-huba-11-23Insider

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Samuel Huba, ředitel Shoptetu

0Zobrazit komentáře

E-commerce trh je jedním z nejvíce konkurenčních, podle dat Heureky v Česku ke konci loňska působilo 49,7 tisíce e-shopů, tento počet přitom každoročně od roku 2021 klesá. Naproti tomu Shoptet se svou platformou, na níž online obchodníci fungují, dlouhodobě roste – v počtu samotných e-shopů, ale i v souvisejících byznysových ukazatelích.

Podle aktuálního vyjádření Shoptetu jeho řešení v Česku, na Slovensku a v Maďarsku využívá již 41 tisíc e-shopů, o čtyři tisíce víc než před rokem. Jejich celkové tržby měly loni meziročně vyrůst o dvacet procent na 79 miliard korun. Jde o údaj za tři země, v Česku má ale společnost nejsilnější pozici. Zde e-commerce loni dosáhla velikosti 194 miliard korun, podle odhadu tak může Shoptet stát za přibližně třetinou tohoto výkonu.

Tempo růstu malých a středních e-shopů, které jako klienti na platformě dominují, mělo být čtyřnásobné oproti celému trhu, jenž rostl o pět procent. Pozitivním vlivem jsou objednávky ze zahraničí. „Každá desátá objednávka na Shoptetu směřovala do zahraničí. Za poslední tři roky jde o nárůst o třetinu,“ komentuje ředitel Samuel Huba.

samuel-huba-min

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Samuel Huba, ředitel Shoptetu

Díky zmíněným faktorům se daří růst i samotné společnosti, která loni dosáhla tržeb ve výši 718 milionů korun s meziročním růstem na úrovni 24 procent. Předběžný provozní konsolidovaný zisk (EBITDA) měl činit 279 milionů korun. Podle vyjádření firma – kterou po postupném odkupu podílů od zakladatele Miroslava Uďana vlastní miliardář Ondřej Tomek – veškerý zisk investuje zpět, zejména do vývoje a technologií.

„Díky těmto vysokým investicím výrazně zkracujeme inovační cyklus, což se projeví například letos, kdy průběžně spouštíme velké množství nových služeb a technických vylepšení,“ přibližuje Huba. Právě vysoké inovace v oblasti produktů tak mohou vysvětlit, proč hospodářské výsledky samotné společnosti rostou rychlejším tempem než její noví klienti a jejich obraty.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Ve srovnání s konkurencí přinášíme lokalizované služby, které zásadně usnadňují práci, snižují celkové náklady na provoz e-shopu a pomáhají zvyšovat prodeje jak na domácím trhu, tak i v zahraničí,“ vysvětluje Huba. Shoptet v posledních letech představil několik zásadních produktových novinek včetně vlastní platební brány, krátkodobého úvěrového financování či marketingového nástroje na tvorbu automatizovaných reklam.

Závazek pokračovat v dalším rozšiřování novinek potvrdil i koncem loňska, kdy avizoval, že do konce letoška spustí ještě tři nové produkty. Jedním z nich byla logistická služba Shoptet Balíky, která nabízí objednávání přepravy balíkových zásilek, tisk štítků, sledování stavu zásilek a jejich statistik přímo z administrace e-shopu.

jakub-borovicka

Přečtěte si takéVydělal na akciích, pak propadl startupům a rozjel rodinný fondVydělal na akciích, pak propadl startupům a rozjel rodinný fond. S tátou a bráchou se nehádáme, říká

„Doposud bylo běžné, že podnikatelé museli jednat s každým přepravcem zvlášť a zpracovávat odeslání zásilek ve speciálních systémech. Teď mají vše na jednom místě. Díky tomu ušetří náklady,“ dodává Huba s tím, že v předvánočním období službu využily již dvě tisícovky e-shopů.

Zmiňovaný marketingový nástroj – Shoptet Kampaně – pak měla využít více než tisícovka e-shopů. Jednou z nejpoužívanějších služeb na platformě je však Shoptet Pay, toto platební řešení aktuálně využívá každý třetí e-shop. Loni přes něj byly zpracovány platby ve výši přes šest miliard, dvojnásobek oproti předloňsku.

Mezi významné pilíře růstu měla patřit i služba Shoptet Premium s možnostmi vývoje řešení na míru, která je určená spíše pro větší e-shopy. Počet jejích zákazníků měl dosáhnout 600 a meziročně vzrůst téměř o padesát procent. Z konkrétních značek jde například o Havlíkovu Apotéku, elektrospotřebiče Rohnson či Erika Fashion.

V průběhu loňska se v kuloárech začaly objevovat informace o tom, že Shoptet může být na prodej. Získané informace se redakci CzechCrunche nepodařilo nezávisle ověřit, na přelomu roku o tom ale s odvoláním na několik zdrojů informovaly Hospodářské noviny. V únoru pak na téma navázal deník e15, podle vícero stran ale spíš majitel Ondřej Tomek možná jen „testuje vody“ a k reálné transakci nemusí dojít. Samotná společnost reagovala s tím, že tato otázka není aktuální a proces prodeje neprobíhá.

25. února: Článek byl aktualizován o přesnější čísla, Shoptet udělal chybu ve své tiskové zprávě. 

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.