Skákali jsme do věcí po hlavě a pak to prostě urvali nesmrtelnou energií, vzpomíná Dita Formánková

Spoluzakladatelka projektu Czechitas, která se věnuje vzdělávání žen i dětí, odpovídá na Karlínských 20.

k20_19Rozhovor

Foto: CzechCrunch

Na Karlínských 20 odpovídá Dita Formánková z Czechitas i Avastu

0Zobrazit komentáře

Do čeho investují, jaká byla jejich první práce, kam si rádi zajdou na dobré jídlo či jaký největší fuckup ve své kariéře zažili? Na toto a mnohem více se v rámci formátu Karlínských 20 ptáme zajímavých osobností nejen českého byznysu. Sled otázek a odpovědí přibližuje ty, o kterých se u nás můžete běžně dočíst, v netradičním světle a dává nahlédnout pod pokličku jejich kariérních úspěchů. Proč Karlínských? Protože právě v této pražské čtvrti sídlíme nejen my, ale také celá řada dalších startupů, firem a jednotlivců, co stojí za pozornost.

Karlínských 20 jsme položili Ditě Formánkové, datové analytičce, spoluzakladatelce organizace Czechitas a ředitelce pro diverzitu, inkluzi a spolupráci s komunitami ve společnosti Avast. Jakým peprným, ale pravdivým heslem se řídí? Proč ji většinou potkáte v černých šatech a proč se loudila do budov, aby klientům kradla data?

***

V kolik chodíš spát a kolik toho průměrně naspíš?
Obvykle, když nejsem zrovna pár dní před porodem jako teď, se snažím dodržet sedm hodin kvalitního spánku, přičemž ulehám mezi jedenáctou a půl dvanáctou večer. A vstávám brzy, víkend nevíkend. Za těch pár let, co mi v tom pomáhá prsten Oura a můj drahý manžel biohacker, vím, že díky absolutní tmě, regulaci teploty v místnosti, kvalitní matraci a povlečení z přírodního materiálu, tlumenému červenému světlu před ulehnutím a zero hluku a elektroniky se mi to daří. Zeptejte se mě pak, až se miminko narodí.

Jakou aplikaci v telefonu otevíráš ihned po probuzení?
Ihned po probuzení žádnou. Chytrá domácnost mi zajistí hudbu, informace o počasí i čištění zubů a také zamkne dveře. Telefon mám v letovém režimu často až do doby, kdy sedím ve vlaku do práce. To otevírám pracovní, sociální a zpravodajský set, tedy Kalendář od Googlu a Inbox, Slack, sítě a Podcasty.

Ty nejzásadnější nástroje ve tvém telefonu a počítači?
Kalendář od Googlu, Slack, Zoom a Notes.

Na jakém přístroji pracuješ nejčastěji?
MacBook Pro, iPhone a Moleskin.

Jaký outfit nosíš ve většině případů?
Batoh od Fjällrävenu, tenisky a různé, ale skoro vždycky černé šaty volnějšího střihu, ideálně z kvalitních nechemických materiálů, abych mohla během dne a večera zkombinovat neformální pracovní akce, běh na tramvaj, jízdu na Rekole, procházky v parku, ale i divadlo nebo návštěvu Strakovy akademie.

dita2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Dita Formánková, zakladatelka Czechitas a ředitelka pro diverzitu v Avastu

Co boty? Máš nějaký oblíbený model tenisek?
V létě Perky, jsou jako papuče a vyrobeny ekologicky, ručně a z recyklovaného materiálu. A jinak běžecké tenisky, pohorky a lezečky.

Pět věcí, které nikdy nesmí chybět v tvém batohu?
iPhone, AirPody, pepřák, gumička do vlasů a skleněná lahev.

Jmenuj knihu, kterou bys doporučila všem k přečtení.
Asi víc relevantní mimo „czechcrunchí“ sociální bublinu a populistické voliče, Faktomluvu od Hanse Roslinga. Datový pohled na globální problémy, jako je chudoba nebo kriminalita. Svět je totiž daleko pozitivnější, než podvědomě i vědomě vnímáme.

Jaký film/seriál můžeš vidět klidně tisíckrát a neomrzí tě?
Takový neexistuje. Možná jen pohádky a Pelíšky na Vánoce.

Jakou hudbu si pustíš pro uklidnění? A která tě naopak nakopne?
Já jsem v hudbě hrozně univerzální a tvárný člověk. Na pozadí toho, co dělám většinou, poslouchám Playlists by Mood na Apple Music, elektroniku, indie, klasiku, R&B, soul. Miluji koncerty klasické hudby stejně jako rap na rádiu Spin v autě.

Odebíráš pravidelně nějaký youtubový či podcastový kanál, potažmo newsletter?
Jsem audio člověk, newslettery mi vytváří šum v pracovním čase, kdy otevírám e-mail, a videoformát vyžaduje koukání se na displej, což mi nefunguje, protože jsem pořád, ale pořád v pohybu. Podcasty miluji, ale vždy vybírám podle hostů a témat, co mě zrovna zajímají. Z těch pravidelných odebírám Czechitas Podcast, Studio N, CC Weekly a Gartner ThinkCast.

Jakou hi-tech novinku chceš mít doma v obýváku, ale ještě ji tam nemáš?
Teď tam chci ještě více pokojových květin a větší knihovnu.

Jaký vůz parkuješ ve své garáži?
Specialized Kenevo Comp 2021 a lítačku.

Kam si ráda zajdeš na dobré jídlo?
Do Pastvy na Andělu.

Jak sis vydělala první peníze?
Hraním pokeru o desetníky s dědou a sbíráním rybízu za deset korun na kilo na statku u babičky.

Co byla ta vůbec nejpodivnější práce, za kterou jsi dostala zaplaceno?
Penetrační testování jako IT Security Specialist. Mým úkolem bylo dostat se do budovy klienta a ukrást nějaká data.

Investuješ?
Nejvíc do kvalitního jídla, vzdělání a sportovní výbavy. Ale jinak od každého trošičku. Mám podílové fondy, kryptoměny, nemovitosti, drahé kovy a akcie.

Nejlepší byznysová rada, kterou jsi kdy dostala?
„Hlavně se z toho nep**rat“ od Petra Skondrojanise, profíka na firemní kulturu – už od Impact Hubu v 2015, kdy jsme s Czechitas absolvovali inkubátor pro sociálně prospěšné podnikání. Řídím se tou radou dodnes, protože práce s lidmi, jejich spokojenost, angažovanost, spolupráce a loajalita ke značce je a vždycky bylo to nejnáročnější při budování a růstu organizace, když to s kulturou myslíte opravdu vážně a je vedle společenského dopadu prioritou v řízení.

Jaký největší fail tě potkal v profesní kariéře, na který nyní vzpomínáš s úsměvem?
Mám tendenci učit se z chyb, co nadělám každý den, ale hlavně zapomínat hrozně rychle na to špatné. I z těch největších průserů, co jsme nadělali na začátku podnikání, se stávají časem maličkosti. Byli jsme s Moni Ptáčníkovou (spoluzakladatelkou Czechitas) hrozní punkáči, skákali do věcí po hlavě bez pořádného plánování a pak to prostě urvali vlastní nesmrtelnou energií a entusiasmem. Takže ten největší profesní fail mě buď čeká, není (ještě) vtipný.

Kdo v Česku tě inspiruje?
Uf, nechci jmenovat jen pár lidí, protože v tom výčtu by vždycky někdo chyběl. Ráda se obklopuji lidmi z kategorií:

  • Pozitivní.
  • Dělají dobro.
  • Není jim jedno jejich okolí.
  • Budoucnost a společnost.
  • S pokorou.
  • S vizí.
  • Co konají víc, než mluví.
  • S vášní pro cokoliv.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym