Školy nepokrývají poptávku po IT znalostech. Fond Sandberg proto investuje do vzdělávacího projektu

Sandberg Capital v transakci přesahující sto milionů korun kupuje většinu v maďarské Green Fox Academy se zaměřením na IT. Ta působí i v Česku.

Peter BrejčákPeter Brejčák

1-sandberg-capital-green-fox-academy

Foto: Sandberg Capital

Jakub Krajčovič, Peter Langmár a Kristóf Bárdos

0Zobrazit komentáře

V Maďarsku začínali před sedmi lety jako vůbec první akademie, která poskytovala IT kurzy pro lidi se zájmem stát se juniorními programátory. Od té doby se Green Fox Academy rozrostla také do Česka a na Slovensko, jejími kurzy prošly přes čtyři tisíce účastníků a teď otevírá novou kapitolu. Většinový podíl ve firmě kupuje slovenská společnost Sandberg Capital, pro niž jde o první investici na maďarském trhu.

Sandberg Capital se jako private equity společnost zaměřuje na investice do menších a středně velkých firem ve středoevropském regionu, a to zejména v segmentech IT, telekomunikací, vzdělávání, zemědělství a maloobchodu. Spravuje více než 340 milionů eur – přes 8,3 miliardy korun – a koncem loňska oznámila uzavření druhého fondu ve výši 3,3 miliardy korun.

„V rámci neustálých snah, které směřují ke zvyšování úrovně digitalizace, se základní IT znalosti stávají – napříč odvětvími – nezbytnými. Tradiční vzdělávací systém tuto poptávku, bohužel, nedokáže pokrývat. Jsme přesvědčeni, že společně s Green Fox budeme mít příležitost podporovat digitalizační trendy ve středoevropském regionu,“ říká investiční manažer v Sandberg Capital Jakub Krajčovič.

„Střední Evropa je známá svou tradicí v oblasti výrobních odvětví. Nicméně probíhající automatizace si nevyžádá jen IT specialisty v každodenním provozu mnoha firem. Green Fox má předpoklady k tomu, aby lidem v tomto směru pomohla a aby zároveň sehrávala významnou roli v přerodu středoevropského regionu na znalostní ekonomiku,“ popisuje Krajčovič.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sandberg ani Green Fox podrobnosti o transakci nesdělují, podle informací CzechCrunche ale za většinový podíl fond zaplatil jednotky milionů eur, tedy kolem úrovně sta až dvou set milionů korun. Akademie vznikla v roce 2015, v Česku působí od roku 2018 a o dva roky později vstoupila na Slovensko. V současnosti zaměstnává 113 lidí a doposud poskytla vzdělání více než čtyřem tisícům IT specialistů v rámci spektra online i offline kurzů.

Její zakladatelé zůstávají i po akvizici součástí managementu, Kristóf Bárdos na pozici ředitele, Peter Langmár jako předseda představenstva a Barbara Barath jako generální manažerka. Po uskutečnění transakce přebírá Sandberg Capital roli strategického investičního partnera v Green Fox Academy s Jakubem Krajčovičem v pozici viceprezidenta a Natálií Letkovou v pozici členky představenstva.

„Hledali jsme investora, který se hlásí k inovacím ve vzdělávání, snaží se o pozitivní vliv na společnost a dokáže poskytnout finanční prostředky i know-how pro rychlejší regionální růst. Finanční zdroje a know-how Sandbergu nám otevírají nové dimenze pro posílení korporátního byznysu a pro mezinárodní expanzi,“ řekl Bárdos.

peter-kosa-a-tomas-cmelik_1-min

Přečtěte si takéTravelking mění majitele. Přes sto milionů za něj zaplatili NěmciBrněnský cestovní portál Travelking mění majitele. Přes sto milionů korun za něj zaplatili Němci

Ačkoli se jedná o první přímou investici Sandbergu na maďarském trhu, dohromady jde již o třetí investici společnosti v oblasti vzdělávání. V tuzemsku přitáhla pozornost, když získala za stovky milionů korun podíl v české Daktele, jež vyvíjí řešení pro kontaktní centra.

Zároveň stála v pozadí další transakce, kdy fondem podpořená slovenská společnost Titans Freelancers získala většinu ve zdejší personální agentuře Bridgewater. Asi nejvýraznější investicí je ale více než třímiliardová skupina Solitea spolumajitele Martina Cíglera, v níž Sandberg také drží majoritní podíl. Solitea se přitom veze na jedné velké akviziční jízdě.

Volat s Apple Watch bez iPhonu jde už i u O2. Operátor jako druhý v Česku podporuje eSIM u hodinek

V Česku eSIM v Apple Watch funguje rok, dodneška u jediného operátora, kterým byl T-Mobile. Teď se konečně připojuje alespoň jeden další.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

apple-series-8-watchos-9

Foto: Apple

Apple Watch Series 8

0Zobrazit komentáře

Už pět let je díky zabudované SIM kartě – neboli eSIM – možné s Apple Watch volat či připojit se na internet zcela bez telefonu. Je to poměrně zásadní funkce, jelikož díky ní hodinky fungují i jako autonomní zařízení, ne pouze jako extrémně drahý doplněk. V Česku ovšem eSIM v Apple Watch funguje teprve rok, dodneška navíc jen u jediného operátora, kterým byl T-Mobile. Teď se konečně připojuje alespoň jeden další – O2 spouští podporu právě dnes.

Ti, co chtějí novou funkci využít, k tomu musí mít verzi Apple Watch s označením GPS + Cellular. U nich je pak třeba nainstalovat nejnovější aktualizaci, která umožní službu pojmenovanou prostě O2 Chytré hodinky zákazníkům operátora spustit. To se provede v několika krocích přímo v aplikaci Watch na telefonu.

Pro novou službu nebude potřeba si zařizovat nový tarif, jen se cena toho stávajícího navýší o 99 korun měsíčně. Kompatibilní jsou všechny tarify s datovou službou. Funkce O2 Chytré hodinky přitom bude všem na půl roku dostupná zdarma, aby si ji každý mohl vyzkoušet a zhodnotit, zda mu za příplatek stojí. Pokud ne, před vypršením bezplatného období ji půjde zrušit – podle informací operátora už však nebude stačit aplikace, ale bude třeba vydat se na prodejnu.

„Doposud mohli fanoušci kalifornské značky propojit svůj telefon s chytrými hodinkami jen prostřednictvím bluetooth. Nyní se ale možnosti využití posouvají. Díky Apple Watch Cellular s eSIM můžou zákazníci telefonovat, esemeskovat i využívat data třeba při poslechu písniček stejně, jako jsou zvyklí u svého iPhonu,“ popisuje Roman Bacík, ředitel pro produkty a inovace mobilních služeb O2.

ultra_1

Foto: Apple

Hodinky Apple Watch Ultra cílí na sportovce a dobrodruhy

„Největší výhodu vidím v tom, že uživatel může jít ven a vyčistit si hlavu bez telefonu v kapse. Zároveň ale zůstane v kontaktu se svou rodinou, přáteli a prací,“ dodává Bacík.

Apple Watch nezávislé na telefonu jsou ale užitečné třeba i při sportování, kdy se v oblečení kapsa na telefon často nenajde. Nemusí jít přitom o potřebu být pořád dostupný, dosud ale nebylo možné si při běhání z hodinek pustit hudbu ze streamovací služby, respektive bylo nutné ji mít předem vybranou a uloženou pro offline poslech.

Spolu se spuštěním podpory pro eSIM O2 také začalo prodávat odpovídající hodinky Apple Watch Cellular. V nabídce jsou různé verze letošních modelů Apple Watch SE, Series 8 a novinky s přídomkem Ultra. Na oslavu nové služby pro všechny zmíněné modely operátor připravil slevu ve výši tisíc korun. 

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Služba O2 Chytré hodinky je dostupná také pro kompatibilní zařízení od Samsungu, konkrétně hodinky Galaxy Watch3 LTE, Watch4 Classic LTE, Watch5 LTE a Watch5 Pro LTE. Proces aktivace je podobný jako v případě Apple Watch, jen se v telefonu provádí v aplikaci Moje O2.

Jak zaznělo v úvodu, Apple Watch s mobilními sítěmi mohou už něco přes rok využívat i zákazníci T-Mobile. Navýšení ceny tarifu je zde stejné, tedy o 99 korun měsíčně. Operátor má v nabídce pochopitelně i starší modely hodinek včetně Series 6 a 7.

Vodafone v minulosti zmínil, že svou službu pro hodinky s eSIM připravuje, nyní však na dotaz o její případné dostupnosti zatím nereagoval.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.