Skromnější rok pro Tima Cooka. Šéf Applu bude mít o 40 procent nižší odměnu

Lídr technologického gigantu dostane v nynějším finančním roce méně firemních akcií. Ke změně dochází po kritice ze strany akcionářů.

apple_1

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel společnosti Apple

0Zobrazit komentáře

Společnost Apple loni čelila zpomalení růstu globální ekonomiky a o Vánocích se musela vypořádat s výpadkem výroby kvůli koronavirovým opatřením v Číně, který způsobil delší čekací doby na model iPhone 14 Pro. V návaznosti na loňské zádrhele tak šéfovi Applu Timu Cookovi klesne v nynějším finančním roce celoroční odměna o více než 40 procent. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Za finanční rok 2022, který skončil v září, obdržel Cook odměnou 99,4 milionu dolarů, v přepočtu tedy 2,2 miliardy korun. Převážnou část – téměř 83 milionů dolarů – tvořil podílový balík. K základní mzdě firma přidala bonusové platby ve výši 12 milionů dolarů a navrch ještě zhruba 1,4 milionu dolarů, které utratila za bezpečnostní opatření a za Cookovy lety soukromým tryskáčem.

Odměna za aktuální finanční rok má být 49 milionů dolarů, přibližně tedy něco málo přes jednu miliardu. A 40 milionů dolarů bude ve formě akcií. Zatímco dříve byla polovina balíku přidělených akcií z jeho odměny závislá na tom, jak je Apple úspěšný, nyní to budou rovné tři čtvrtiny. Základní mzda šéfa Applu, která činí tři miliony dolarů, zůstane stejná. Ke změně v jeho odměňování dochází kvůli požadavkům některých velkých akcionářů.

Podle serveru BBC technologický gigant ve zprávě pro americké úřady uvedl, že se ke snížení uchýlil po doporučení Tima Cooka, který čelil kritice ze strany akcionářů. Proti odměnám jim doporučovala zasáhnout mezinárodní poradenská společnost Institutional Shareholder Services (ISS), která vyjadřovala velké znepokojení nad jejich výší.

Mimo jiné také zdůrazňovala, že Cookova výplata byla 1447krát vyšší než výplata řadového zaměstnance společnosti Apple. ISS upozorňovala také na to, že jen část akciového „balíčku“ je navázaná na výkonnostní kritéria, tedy na hospodaření firmy.

Kvůli problémům v dodavatelských řetězcích a zpomalení růstu globální ekonomiky už na konci loňského roku finanční ředitel Applu Luca Maestri naznačil, že počítá s tím, že dojde ke zpomalení růstu. Firma zastavila nábor do všech oddělení s čestnou výjimkou výzkumu a vývoje a dala najevo, že se blíží horší časy.

Apple ale není jediná firma, která si bude v nadcházejícím roku utahovat opasek. Prudce se propadly také akcie Amazonu, který rovněž zastavil podstatnou část nabírání nových zaměstnanců, nadto na začátku letošního roku začal propouštět. K úsporným řešením se uchýlila i společnost Meta, která loni v listopadu oznámila, že propustí přes 11 tisíc lidí. Pracovní sílu začal na sklonku roku 2022 redukovat i Google.

Cook převzal vedení Applu od jeho spoluzakladatele a technologického vizionáře Steva Jobse krátce před jeho smrtí v roce 2011. Firma za jeho vedení dosáhla rekordních výsledků a prošla i koronavirovou pandemií. Cookovo jmění se podle magazínu Forbes nyní pohybuje kolem 1,7 miliard dolarů.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym