Skupina PPF se vrátila do zisku. Loni vydělala skoro šest miliard

Za loňský rok dosáhl zisk PPF skoro stejné sumy, o kolik byla o rok dřív v minusu. Meziročně si polepšily všechny byznysy skupiny.

Iva BrejlováIva Brejlová

ppf-gate

Foto: PPF

Sídlo finanční skupiny PPF v pražských Dejvicích

0Zobrazit komentáře

Skupina PPF si loni připsala čistý zisk 239 milionů eur, tedy v přepočtu 5,9 miliardy korun. O rok dřív přitom byla ve ztrátě, která dosahovala 249 milionů eur. Celková aktiva skupiny se loni zvýšila a překročila 42 miliard eur, tedy asi 1,04 bilionu korun.

„Všechny naše byznysy loni meziročně zlepšily své výsledky. Navíc jsme za posledních 18 měsíců uskutečnili několik významných transakcí,“ popisuje finanční ředitelka skupiny Kateřina Jirásková a dovává, že to posílilo PPF v odvětvích, kde podniká, i její finanční rezervy. „Díky nim jsme připraveni aktivně investovat,“ říká.

PPF uvedla, že plánuje investice v souladu se svou strategií diverzifikace byznysu směrem na zavedené západní trhy. „Výhled na následující období ovšem komplikují současné náročné makroekonomické a geopolitické podmínky,“ upozornila Jirásková.

Podle analytika Cyrrusu Tomáše Pfeilera návrat k ziskovému hospodaření ukazuje postcovidové zotavení. „Výnosy skupiny dominantně generuje sektor finančních služeb, který je značně citlivý na širší makrotrendy,“ řekl ČTK. Loni totiž podle něj finanční instituce rozvolňovaly rezervy, které si o rok dřív raději nashromáždily. „To se propsalo do markantního zlepšení hospodářského výsledku PPF,“ dodal Pfeiler.

Skupina by měla do konce června dokončit prodej majoritního podílu v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB). Kompletní finalizace celé transakce, která znamená odchod skupiny Home Credit z ruského trhu, se očekává během následujících měsíců. Skupina PPF podle některých expertů pomalu opouští východní trhy, soustředit se chce na Evropu a Spojené státy.

PPF podniká v 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Kromě Home Creditu pod ní spadá mimo jiné Air Bank, O2, CME nebo Škoda Transportation.

Od poloviny června do jejího vedení nastoupil miliardář Jiří Šmejc, dřív obchodní partner zesnulého většinového majitele Petra Kellnera a minoritní akcionář skupiny. Následně skupina vycouvala z dlouho diskutované transakce, která měla spojit Air Bank s bankou Moneta.

Zároveň vznikl poradní výbor rodiny, který bude Renátě Kellnerové, vdově po Petru Kellnerovi, i jejím dětem poskytovat konzultace týkající se strategického směřování skupiny PPF i správy rodinného portfolia. Jeho členy jsou Jiří Šmejc, dřívější šéf PPF Ladislav Bartoníček, Daniel Křetínský a do budoucna i další osobnosti.

Načítám formulář...

S přispěním ČTK.