PPF a Home Credit oznámily konec svých bankovních aktivit v Rusku. Prodají je domácím investorům

Odchod z Ruska plánovala finanční skupina rodiny Kellnerových už delší dobu, prodej aktiv se nakonec povedl až teď.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ppf

Foto: PPF

Sídlo finanční skupiny PPF v pražských Dejvicích

0Zobrazit komentáře

Významný krok v rámci svých zahraničních aktivit učinila finanční skupina PPF rodiny Kellnerových. Rozhodla se totiž odprodat svá bankovní aktiva v Rusku, čímž po dvaceti letech ukončí působení svého Home Creditu na tamním trhu. Podepsala dohodu se skupinou individuálních investorů v čele s Ivanem Tyryškinem, který je bývalým generálním ředitelem ruské burzy RTS. Výši transakce týkající se prodeje Home Credit and Finance Bank (HCFB) včetně jejích dceřiných společností ani jedna ze stran neprozradila.

„V rámci transakce bude kazašská Bank Home Credit, která je dceřinou společností HCFB, prodána akcionářům a manažerům ze skupin PPF a Home Credit. Transakce bude realizována podle platných právních předpisů a s cílem zajistit kontinuitu pro zaměstnance a klienty Home Creditu v Rusku i Kazachstánu,“ uvedla skupina PPF v tiskové zprávě s tím, že prodej zmíněných aktiv znamená odchod skupiny Home Credit z ruského trhu.

Zásadní byznysové rozhodnutí přichází ještě předtím, než se kormidla PPF v roli generálního ředitele ujme Jiří Šmejc. Jeden z nejbohatších Čechů pomáhal Petru Kellnerovi budovat právě Home Credit, v němž je i podílníkem, a PPF na začátku května oznámila, že nástupcem jejího tragicky zesnulého zakladatele se stane právě Šmejc, a to od 15. června. Šmejc vystřídá Ladislava Bartoníčka, který přechází do nově vzniklého poradního výboru rodiny, v němž bude i další miliardář Daniel Křetínský.

O prodej svých aktivit v Rusku se PPF snažila ještě před vypuknutím války na Ukrajině. Po zahájení ruské agrese se podnikatelské aktivity v Ruské federaci staly podobně jako pro mnoho jiných společností ještě větší přítěží, a to jak z ekonomického, tak i reputačního hlediska.

Nakonec se PPF podařilo pro své bankovní aktivity na tamním trhu najít několik kupců, v jejichž čele stojí Ivan Tyryškin. Ten je jedním ze zakladatelů burzy SPB, na níž se obchodují finančně-technologické firmy v regionu. V nich má sám Tyryškin několik investic. Jména dalších investorů, jimž svá aktiva prodává, PPF neprozradila

Finanční skupina PPF podniká v 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Do skupiny patří například splátková společnost Home Credit, nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), strojírenská firma Škoda Transportation nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym