Slavný počítač Amiga 500 se vrací jako retro konzole. Zahrajete si na ní kultovní pecky včetně Another World nebo Worms

Michal MančařMichal Mančař

thea500_mini

Foto: Retro Games

Minikonzole od Retro Games láká na slávu Amigy 500

0Zobrazit komentáře

Jako dnes o pozornost hráčů soupeří PC, PlayStation a Xbox, tak na přelomu 80. a 90. let ve videoherním ringu bojovala tehdy podobně velká jména. I díky úspěchu značek jako Commodore 64, ZX Spectrum nebo Amiga je současný herní průmysl také v Česku na vrcholu popularity a úspěchu. Připomenout slávu posledně jmenovaného stroje se teď chystá konzole THEA500 Mini, která nabídne jemně zmodernizovaný zážitek z Amigy 500 včetně pětadvacítky známých her.

Když před pěti lety přišlo Nintendo s konzolí NES Classic Edition, byl to návrat do osmdesátých let, který odrostlejším hráčům připomněl jejich dětství a těm mladším pak ukázal slavnou kapitolu herní historie. Zařízení totiž emulovalo veleúspěšný Nintendo Entertainment System, kde na hvězdnou kariéru nastoupily dnes už legendární videohry Super Mario Bros. nebo The Legend of Zelda, které se v současnosti prodávají za desítky milionů.

Stejného retro remaku se o rok později od japonské společnosti dočkalo podobně populární Super Nintendo z let devadesátých, v roce 2018 pak obdobný krok učinilo také Sony s PlayStationem. To ke čtyřiadvacátým narozeninám své konzole představilo miniaturní verzi PlayStation Classic, ačkoliv jeho návrat do minulosti si nevysloužil tak pozitivní ohlasy jako ten od Nintenda.

Nyní se o pětatřicet let nazpátek vydává společnost Retro Games, která představuje konzoli THEA500 Mini, jež si za největší – ale ne jedinou – inspiraci bere neméně významnou kapitolu z historie herního průmyslu s názvem Amiga 500. Právě tento počítač příští rok oslaví třicet pět let od uvedení na trh a k tomuto výročí by se měla do prodeje dostat i nová minikonzole.

thea500_mini_box

Foto: Retro Games

Minikonzole od Retro Games láká na slávu Amigy 500

Byť se THEA500 Mini primárně stylizuje do Amigy 500, přináší i možnosti jejích mladších sourozenců, například vylepšené grafické schopnosti modelů A600 a A1200. K nim připojuje dvoutlačítkovou retro myš, nový gamepad a přidává další moderní (či alespoň modernější) technologie, jako je vyhlazování obrazu s 720p výstupem, ukládání her, připojení obrazovky HDMI kabelem, napájení pomocí USB-C nebo možnost přes USB připojit další periferie, například novou klávesnici.

Přes USB bude také možné rozšířit seznam předinstalované pětadvacítky her, které v THEA500 Mini po vydání najdete. Výrobci ještě neodhalili všechny tituly, už teď se ale mohou zájemci těšit na absolutní klasiky jako futuristickou plošinovku Another World, bojovými animacemi vyšperkované šachy Battle Chess, klasickou adventuru Simon The Sorcerer nebo brutální červí souboje Worms.

Milovníky retra však možná nepotěší jedno potenciální úskalí minikonzole. Pro Retro Games totiž THEA500 Mini není první výlet časem. Už před třemi lety se společnost zhostila podobně historického úkolu, když na trh uvedla moderní variaci jiného slavného kusu hardwaru v podobě THEC64 Mini, jenž oživoval slávu stroje Commodore 64. Klávesnice o 50 procent zmenšeného remaku však byla čistě okrasná, funkční měl až pozdější model v plné velikosti THEC64.

Výlet do pro mnohé fanoušky zlaté éry videoher má THEA500 Mini nabídnout už na začátku příštího roku coby pomyslný dárek k 35. narozeninám svého vzoru Amigy 500. Minikonzole by pak už během prvních měsíců roku měla být k mání za cenu 130 eur, tedy přibližně 3 300 korun. A to je za možnost si vyzkoušet či připomenout důležitou část herní historie velice lákavá nabídka nejen pro ty, kdo ji už sami jednou zažili.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym