Rekordní pře italských instalatérů. Raritní kopie Super Mario Bros. se prodala za 43 milionů a je nejdražší hrou světa

Filip HouskaFilip Houska

super-mario-bros-1

Foto: Rally

Raritní kopie kultovní hry Super Mario Bros. pro konzoli NES

0Zobrazit komentáře

Je až k neuvěření, kolik peněz jsou vášniví sběratelé videoher ochotni vynaložit za to, aby své kolekce obohatili o další herní skvosty. Skvělým příkladem může být nedávná aukce, během které neznámý kupec za více než 34 milionů korun vydražil raritní kopii slavného titulu Super Mario 64 pro konzoli Nintendo 64 a současně z ní udělal nejdražší hru planety. Ani ne po měsíci se však tento rekord znovu přepisoval. A opět u toho byl legendární italský instalatér.

Neotevřená kopie původní dílu hry Super Mario Bros. z roku 1985, který vyšel v podobě malé kazety (cartridge) pro herní systém Nintendo Entertainment System (NES), se dočkal úspěšného prodeje na službě Rally. Tam za ní anonymní sběratel zaplatil dva miliony dolarů (přes 43 milionů korun) a postaral se o nový rekord v kategorii nejdražších her světa.

Předčil tak nejen Super Mario 64 z července letošního roku, ale také kopii neméně kultovní hry The Legend of Zelda z roku 1987, která dala vzniknout světově jedné z nejúspěšnějších herních sérií na hrdiny. Ovšem oproti těmto aukcím byl prodej více než šestatřicet let starého titulu Super Mario Bros. jiný. Především kvůli tomu, jak k prodeji došlo.

Sběratelská služba Rally, která tento obchod zprostředkovala, totiž nefunguje jako klasická aukční síň. Naopak skupuje nejrůznější fyzické sběratelské předměty a dává lidem možnost do nich investovat, respektive si koupit jejich pomyslnou „akcii“. Pokud má v konkrétním předmětu podíl více vlastníků, musí hlasovat, než k případnému prodeji dál dojde.

Konkrétně zmíněné vydání Super Mario Bros. Rally loni v dubnu koupilo za 140 tisíc dolarů (tři miliony korun). Poté na něj dorazila nabídka na odkup ve výši 300 tisíc dolarů (6,5 milionu korun), kterou investoři zamítli. Nyní však evidentně nemohli odolat – prodej za cenu dvou milionů dolarů (více než 43 milionů korun) odsouhlasili tři ze čtyř podílníků.

Kolektování videoher se tak stává čím dál větším byznysem, kterému podle deníku The New York Times výrazně pomohla i pandemická situace, kdy lidé hledali nové možnosti, kam investovat peníze. Velký boom mimo jiné zažily i japonské příšerky Pokémon, na kterých vydělal miliony dolarů i youtuber, podcaster a příležitostný boxer Logan Paul. Zapomenout nelze ani na velké aukce legendárních konzolí.

1super-mario-bros-1

Foto: Rally

Kopie hry Super Mario Bros. a konzole NES

Diskuze (0)

Novinka

Anonym