SpaceX Elona Muska získá v nové investici 500 milionů dolarů. Hodnota firmy dosáhne 30 miliard

elonmuskxx

Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Nejprve Tesla, nyní i SpaceX. Společnosti vizionáře Elona Muska potřebují mimo nových nápadů a výrobních kapacit také ohromné množství finančních prostředků, které dokážou krýt jejich rychlý růst. Zatímco Tesla se nedávno dostala do zisku, o SpaceX nebylo v souvislosti s finančními výsledky či investicemi delší dobu slyšet, tedy mimo dodatečného bankovního úvěru od Bank of America, díky kterému vesmírná firma Elona Muska získala 250 milionů dolarů z plánovaných 750 milionů, o kterých se spekulovalo dříve.

Nyní se má k této částce zařadit dalších 500 milionů dolarů, respektive 11,3 miliardy korun, které do firmy poputují od stávajících akcionářů a také nového investora – investiční společnosti Baillie Gifford & Co., která mimo jiné vlastní i akcie Tesly. O chystané investici jako první informoval deník The Wall Street Journal s odkazem na zdroje obeznámené s detaily transakce.

Nová půlmiliardová investice, která by se měla uzavřít do konce roku, by posunula SpaceX na hodnotu přesahující 30 miliard dolarů, tedy 678 miliard korun. Peníze má SpaceX využít na rozvoj své chystané služby Starlink, jež má v budoucnu nabízet prostřednictvím vlastních satelitů, které postupně vysílá na oběžnou dráhu, rychlé a dostupné internetové připojení.

bfr-spacex-2018update1

Inovovaná podoba rakety BFR od SpaceX

Musk se již dříve zmínil, že jeho internetová služba bude ještě před plným provozem stát bezmála 10 miliard dolarů. Je to ale jen jeden krok před mnohem větším plánem – zlevněním meziplanetárního cestování a budování kolonie na Marsu. Je to sice stále vzdálená budoucnost, ale SpaceX již v minulosti představilo jak technologii, tak vizualizaci toho, jak by podobná myšlenka mohla vypadat v praxi.

bps-space2

Přečtěte si takéAmeričan Joe Barnard staví funkční repliky raket od SpaceX. Používá k tomu 3D tiskárny Josefa PrůšiAmeričan Joe Barnard staví funkční repliky raket od SpaceX. Používá k tomu 3D tiskárny Josefa Průši

Očekávaná investice a její výše se může samozřejmě v příštích měsících ještě změnit. Například v dubnu schválilo SpaceX vydání nových akcií v hodnotě 507 milionů dolarů jako součást investičního kola Series I, nakonec ovšem vybralo „pouze“ 214 milionů dolarů. K chystané investici se jak stávající akcionáři, tak nový investor a SpaceX odmítli vyjádřit. Jasněji by mělo být v průběhu následujících týdnů.

spacex-mars-bfr

Elon Musk má v plánu se SpaceX kolonizovat Mars

Diskuze (0)

Novinka

Anonym