Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak se pouští do prvního kryptoměnového startupu

wozniak
0Zobrazit komentáře

Technologický nadšenec, vynálezce a také spoluzakladatel Applu, Steve Wozniak, byl vždy fascinován matematikou a vším, co souvisí s čísly. Od svého prvního počítače a primitivního operačního systému přes po vývoj pro Apple či herní společnost Atari až k univerzálním dálkovým ovládáním pro konzumní elektroniku. A proto netrvalo dlouho, než jeho fascinace přesáhla i do světa kryptoměn a především samotné technologie decentralizované databáze blockchain, na které běží.

A to i přesto, že byl Wozniak zpočátku skeptický k tomu, kam se svět s kryptoměnami ubírá, jelikož většina projektů nikdy neměla reálný produkt, zakladatelé mizeli s vybranými prostředky po vydání nové kryptoměny, a obecně nevznikalo mnoho startupů, které by řešily nějaký zásadní problém. To se začíná postupně měnit a zájem Wozniaka o tuto oblast razantně stoupá. V poslední době se účastní jedné konference za druhou, o blockchainu začíná mluvit a také se mu do detailu věnovat.

Již dříve naznačil, že i když byl skeptický, nikdy ho nepřestal fascinovat například bitcoin, u kterého se neví, kdo ho vytvořil, nikdo ho centralizovaně neovládá, má omezené množství kusů v oběhu a funguje jako jakési digitální zlato, jehož transakce navíc nejdou jednoduše vystopovat. A všechny tyto poznatky nyní dovedly Wozniaka až k připojení se do prvního kryptoměnového startupu v jeho kariérní historii.

wozniakw

Steve Wozniak

V dosud nespecifikované pozici by měl totiž působit ve startupu, neboli spíše investiční společnosti Equi Capital, která chce prostřednictvím blockchainu kryptoměny Ethereum vytvořit unikátní investiční fond, do kterého se skrze investice ve formě kryptoměn mohou zapojit menší i větší investoři a celé investiční společnosti, s cílem dát dohromady kapitál, dále reinvestovat do zajímavých projektů a z případných úspěchů si poté dělit zisk.

bompass

Přečtěte si takéDesignové studio Bompas & Parr vytvořilo první zmrzlinu na světě, která se neroztečeDesignové studio Bompas & Parr vytvořilo první zmrzlinu na světě, která se nerozteče

Investoři navíc mají získat také roční dividendu ve výši 5 procent v případě, že se rozhodnou nově vydané tokeny (virtuální „akcie“) Equi Capital držet dlouhou dobu a prostředky nevybírat. Až do této fáze by vše znělo relativně v pořádku, kdyby ovšem neměl Equi Capital prapodivnou historii.

Jak vlastně Equi Capital vzniklo

I přes nadšení z prvního zapojení Wozniaka do podobného druhu společnosti je třeba připomenout, co je vlastně Equi Capital zač, jaká je jeho historie a kdo za ním stojí. Firma byla založena skotskou podnikatelkou Michelle Georgina Mone, která měla se svými podnikatelskými praktikami problém již ve své minulé firmě, společně s miliardářem Dougem Barrowmanem.

Dříve totiž bylo pro Equi Capital spuštěno ICO, tedy prvotní nabídka nově vydávané kryptoměny či tokenů, kterého se mohli zúčastnit všichni investoři. Firma si ovšem dala vysoké cíle a i přes vybrání částky 7 milionů dolarů se nepodařilo minimální částky pro tvorbu samotné měny dosáhnout, takže se muselo celých sedm milionů dolarů vrátit zpět zúčastněným investorům.

equi

Equi Capital také sliboval svým podporovatelům, kteří byli ochotni projekt propagovat, kdekoliv to jen šlo, zajímavou práci s mnoha výhodami – ani toho se zúčastnění lidé nedočkali a ve skutečnosti to vypadalo spíše jen jako mizerně placená práce. Ani jedna z těchto věcí projektu příliš neprospěla a teď komunita s napětím očekává, co se bude dít dále, natož jakou spojitost bude mít se znovuobnovením důvěry v Equi Capital samotný Wozniak. Doufejme, že si nevybral tak špatně, jak se na první pohled zdá.

Foto: Gage Skidmore / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym