Spoluzakladatel Pilulky Petr Kasa už není jejím akcionářem. Teď prozradil své další plány
Kasa investičně vstupuje do projektu Lokni a stane se jeho výkonným ředitelem. Zakladatel Martin Václavík zůstane ve strategickém vedení.
V posledních měsících Petr Kasa postupně skončil v nejvyšších pozicích a následně i jako akcionář lékárenské skupiny Pilulka, kterou zakládal se svým bratrem Martinem. A nyní oznamuje novou kariérní kapitolu – jako investor vstupuje do projektu Lokni, jenž si za cíl klade změnit přístup ke konzumaci vody a přinést udržitelnou alternativu k baleným nápojům. A ve firmě se stane také výkonným ředitelem.
Uplynulé dva roky procházela lékárenská skupina Pilulka – svého času miláček investorů na pražské burze – turbulentním obdobím. To během loňského podzimu vyvrcholilo odchodem jejích zakladatelů, bratrů Petra a Martina Kasových, z nejvyšších manažerských funkcí. Od tohoto pondělí sourozenci už nepatří ani mezi akcionáře, opci na jejich podíl totiž uplatnila a oficiálně nabyla společnost Growth Expert zakladatele Rohlíku a nyní i záchrance Pilulky Tomáše Čupra, jenž do firmy před časem vyslal vlastního šéfa Petera Kleknera. Lékárenská skupina tak píše novou kapitolu a ohledně její budoucnosti jsou optimističtější i investoři na burze.
Své nové působení teď oznámil Petr Kasa v projektu Lokni, kam vstupuje jako investor i nový výkonný šéf. Zakladatel a dosavadní ředitel Martin Václavík se bude účastnit strategického vedení. Hlavní prioritou sedmačtyřicetiletého Kasy – jenž historicky kromě Pilulky rozbíhal například úspěšný e-shop Kasa.cz – teď má být vybudovat pozici Lokni jakožto jedničky na poli filtračních řešení a změnit přístup k filtrované vodě v domácnostech, ve veřejném prostoru i hotelích či restauracích.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsProjekt funguje na bázi filtračních stanic, které lidem nabízí čerstvou filtrovanou vodu do vlastní lahve bez produkce platového odpadu. Lokni hlásí, že registruje celkem 132 tisíc uživatelů, z čehož 20 až 30 tisíc lidí si má vodu čepovat denně. Po celé republice má 93 filtračních stanic – především na univerzitách, vysokých školách, železničních nádražích a nově také na pražské autobusové stanici Florenc. Kromě toho nabízí i filtrace pro domácnosti.
Podle vyjádření firmy, která provozuje stanice, z nichž si zájemci mohou na veřejných místech načepovat filtrovanou vodu, si měli lidé přes tyto terminály natočit už přes dva miliony litrů vody a ušetřit tak přes šestnáct milionů PET lahví. Firma má meziročně růst dvouciferným tempem, konkrétnější čísla ale nesděluje. Podle účetní závěrky za rok 2023 (za loňský rok zatím není k dispozici) Lokni dosáhlo obratu 14,5 milionu korun a ziskem na úrovni dvou milionů korun.
„Lokni jsem dlouho sledoval, měl jsem čas poznat jejich skvělý tým i technologii produktu do detailu. Věřím, že má obrovský potenciál růst, škálovat a stát se synonymem pro moderní přístup k pitné vodě nejen v Česku,“ komentuje Petr Kasa. Jakou částku do firmy investuje, nechtělo Lokni komentovat s tím, že celková výše se bude odvíjet od budoucích potřeb a rychlosti expanze.
Podle Kasy Češi ročně utratí za balenou vodu asi devět miliard korun, což má být zhruba jedna miliarda lahví zbytečného plastového odpadu. „To je pro nás jednak veliký a zajímavý trh, ale hlavně obrovská příležitost měnit spotřebitelské chování Čechů a nabídnout jim jednodušší, zdravější a ekologičtější řešení,“ říká.
„Věříme, že spojení s Petrem, který je skvělý vizionář, nám umožní nejen urychlit naše technologické i obchodní ambice, ale zároveň přinést filtrační stanice a další řešení Lokni do běžného života větší části společnosti,“ doplňuje zakladatel Martin Václavík.