Starlink jen pro mírové účely. SpaceX brání Ukrajině využívat satelitní internet k ovládání dronů
Ovládání bojových dronů prý nebylo součástí dohody mezi zemí a Muskovou firmou. Starlink má být využíván jen k humanitárním účelům.
Když loni v únoru napadlo Rusko Ukrajinu, pomocnou ruku podala řada zemí, ale i jednotlivců. Byl mezi nimi i miliardář Elon Musk, respektive jeho vesmírná společnost SpaceX, která nad Ukrajinou aktivovala satelitní internet Skylink. Ten Ukrajinci začali mimo jiné využívat pro ovládání bojových dronů, které se ukázaly jako klíčová zbraň. To jim však SpaceX nyní znemožňuje.
SpaceX poskytlo Ukrajincům služby satelitního internetu zdarma pár dní poté, co na zemi zaútočila ruská armáda. Šlechetné gesto, díky kterému byl Elon Musk oslavován jako miliardář se srdcem na správné místě, pro ztrátové SpaceX ovšem znamenalo milionové náklady navíc. Situace během loňského října vyústila v Muskovu žádost, aby náklady na provoz internetu převzala pod svá křídla vláda Spojených států.
Jednalo se o rozhodnutí, které se nemuselo líbit všem, ale lze na něm nalézt i pochopitelné důvody. Kde se ovšem Musk setkal s absolutním nepochopením, byl moment, kdy na Twitteru nastínil svou představu o ukrajinsko-ruském míru, která se do značné míry potkávala s představami Ruska. A nepomohlo ani oznámení, že SpaceX bude napadené zemi internet poskytovat zdarma i nadále.
Nyní se Muskovo jméno ve spojitosti s konfliktem na Ukrajině skloňuje zase, poměrně kriticky. „Naším záměrem nikdy nebylo, aby se používala (satelitní internetová služba Starlink – pozn. red.) k útočným účelům,“ pronesla během konference ve Washingtonu provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell. Odůvodňovala tím rozhodnutí firmy učinit kroky, které ukrajinské armádě znemožňují skrze Starlink ovládat armádní drony.
Ukrajinská armáda skutečně Starlink využívá k přesnému navádění bezpilotních letounů nad nepřátelské pozice, aby zde prováděly sledování pozemních cílů a napomáhaly k zaměřování palby, ale také na jednotlivé cíle aktivně útočily shazováním bomb.
Podle Shotwell tím ukrajinská armáda překročila rámec dohody uzavřené mezi Ukrajinou a SpaceX, podle které měl byl satelitní internet využíván pro humanitární účely. Ty měly na základě slov ředitelky zahrnovat využívání širokopásmového internetu v nemocnicích, bankách a domácnostech postižených ruskou invazí.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Shotwell podotkla, že internet měla využívat i armáda pro komunikaci, o čemž SpaceX vědělo – a toto využití akceptovalo. Muskova firma dokonce měla vylepšit software služby, aby zabránila rušení signálu ze strany Rusů, kteří se o to pokoušeli. Je ovšem otázkou, jak dlouho je SpaceX známá informace o využití Starlinku pro ovládání dronů. O tomto využití se totiž veřejně vědělo již delší dobu.
Bezpilotní letouny přitom byly pro dosavadní průběh války klíčové, a to zejména pro schopnost Ukrajinců efektivně bránit strategické pozice. Jak moc může znemožnění ovládání dronů ochromit ukrajinskou armádu, je informace, kterou zodpoví až čas.