Starlink na cestách. SpaceX spouští svůj internet i pro karavany, nebude omezený na jedno místo

Služba bude stát měsíčně o 25 dolarů více než standardní Starlink. Zatím však zákazníci mohou počítat se zhoršeným signálem.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

starlink

Foto: Starlink

Satelitní parabola pro příjem internetového signálu systému Starlink

0Zobrazit komentáře

Internetové připojení ze satelitů Starlink, které provozuje společnost SpaceX, se rychle stává dostupným z větší částí severní polokoule. Pokud jste si ale koupili tento set za 14 999 korun a předplatili službu za 2 579 korun měsíčně, museli jste připojení zároveň zafixovat na určitou lokalitu. Kdybyste totiž chtěli Starlink objednaný například do Prahy následně použít v Brně, nebude nefungovat.

SpaceX se nově snaží na tento problém reagovat a spouští službu, která dovolí Starlink vzít i na cesty. Třeba na výlet s obytným vozem. Ideálně by tak připojení mělo fungovat, ať už zastavíte v jakémkoliv kempu uprostřed ničeho. Už tak drahý internet nicméně v takovém případě ještě zdraží. Američané si za tuto službu měsíčně připlatí dalších 25 dolarů, což celkovou výši předplatného v Česku zvýší na 3 259 korun měsíčně. Za přijímací parabolu samotnou pak dáte 15 600 korun.

Jak podotknul magazín The Verge, výhodou je, že Starlink pro obytné vozy je dostupný okamžitě, zatímco na standardní připojení někteří lidé zatím stále musí čekat – a nejspíš budou muset čekat až do příštího roku. Zároveň bude měsíční předplatné možné pozastavit. Například na dobu, kdy nebudete cestovat. Stejně tak bude pochopitelně možné používat tento Starlink i v místě domácí lokality.

Připojení přes Starlink ale zatím není schopné fungovat, když se parabola pohybuje. Nečekejte tedy, že při použití v karavanu budete moci být online i při přesunech. Navíc podle samotného Elona Muska je Starlink vhodný hlavně k připevnění na větší auta.

Nevýhod však ještě přibývá. Jak totiž poodhaluje web společnosti, služba bude mít menší prioritu než Starlink fixovaný v určité lokalitě. „To bude mít za následek zhoršení kvality služeb a snížení rychlosti v přetížených oblastech a ve špičkách. Uvedené rychlosti a nepřetržité používání služby nemohou být zaručeny,“ píše se na stránkách.

Po oběžné dráze už obíhá více než 2 400 satelitů Starlink a firma jich chce vypustit celkově dvanáct tisíc. Internet Elona Muska pomáhá například i v probíhajícím konfliktu na Ukrajině. Satelity dokážou přímo komunikovat s ukrajinskými bojovými drony a tím lépe zaměřovat ruské pozemní síly.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym