Startup s avatary prodal Googlu za miliardy. Český designér teď dělá nový a získal rekordní investici
Dlouhodobě žije v USA, Robin Raszka ale patří mezi nejúspěšnější české startupisty. Nyní chce změnit, jak interagujeme s umělou inteligencí.
Svůj první startup prodal ještě v roce 2013 do rukou společnosti Yahoo za vyšší stovky milionů korun. Druhý startup, na který získal investici i od Twitteru, prodával loni Googlu za 2,5 miliardy. Český designér Robin Raszka teď chce ve své nové štaci vybudovat ekosystém mikro influencerů, které pohání umělá inteligence. Reálným uživatelům pak bude platit za to, aby vytvářeli své vlastní. Startup 1337 (s výslovností Leet) se poprvé představil světu a rovnou oznámil zásadní investici.
1337 získal čtyři miliony dolarů, což je v přepočtu 94 milionů korun, od několika fondů včetně českého Credo Ventures. Mezi dalšími jsou třeba GFR Fund, Treble Capital a Roosh Ventures. Jde o první, takzvané pre-seed investiční kolo, přičemž žádný ze startupů českých zakladatelů tolik v tak brzkém stadiu nezískal. Dřívější rekord na úrovni 56 milionů korun držel od ledna projekt Filuta, který v září na této sumě dorovnal i E2B.
Raszku v 1337 jako spoluzakladatele doplňuje další Čech Jan Malý, bývalý inženýr strojového učení a softwarový designér v STRV, a také Američanka Jenny Dearing, jež ve startupu zasedla na židli ředitelky. K nim se jako poradkyně přidala například Bailey Richardson, bývalá komunitní ředitelka v Instagramu.
Startup společně s oznámením investice představil také ekosystém mikro influencerů, takzvaných „entit“, které řídí umělá inteligence. Každá entita má přitom jedinečný soubor dovedností s cílem propojovat, vzdělávat a inspirovat komunity reálných uživatelů s velmi specifickými zájmy jako zahradničení, emo hudba, vintage móda, klasická literatura a podobně. Podle portálu TechCrunch přitom za tvorbu dalších entit plánuje uživatelům platit, suma ale zatím nebyla zveřejněna.
V aktuální verzi softwaru je takových entit padesát, přičemž 1337 chce využít získané prostředky na vývoj platformy a škálování svého ekosystému mezi další tisícovky komunit po celém světě. „Takové komunity dohromady reprezentují obrovské publikum lidí na internetu. Vytváříme nový způsob, jak mohou tito hluboce zapojení členové komunit spolupracovat a komunikovat mezi sebou díky velkým jazykovým modelům,“ přibližuje Dearing. Mezi velké jazykové modely spadá například i populární chatovací robot ChatGPT od OpenAI.
„V budoucnosti sociálních médií budeme svědky posunu směrem k hyperpersonalizaci a spoluvytváření umělého obsahu inspirovaného principy open source,“ komentuje sám Raszka a mluví o entitách umělé inteligence s lidskou duší. Svůj startup považuje za průkopníka v tomto posunu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsRaszka má přitom ze startupového světa hodně zkušeností. Svůj první projekt Summly prodal Yahoo za 30 milionů dolarů (v dnešním přepočtu by to bylo 700 milionů korun), další startup Alter pak loni koupil Google za sto milionů dolarů (2,5 miliardy korun).
„Další vlna umělé inteligence bude mít významný dopad na prostředí sociálních médií a ovlivní jak tvůrce, tak sledující a inzerenty. Jsme rádi, že můžeme podpořit Robina, Jenny, Jana a celý tým 1337 v jejich misi, jejímž cílem je revoluce v tvorbě obsahu a propojení ve světě sociálních médií i mimo něj,“ dodává partnerka fondu Credo Ventures Karolína Mrozková.