Stavebnická éra 3D tisku. Americký startup chce tisknout desítky tisíc domů ročně a získal na to obří investici
V Amsterdamu díky ní vyrobili most, v africkém Malawi zase školu. Do toho s její pomocí vzniká čím dál více alternativních domečků, které jsou postaveny rychleji a patrně i šetrněji vůči přírodě než při použití běžných postupů. Technologie 3D tisku zažívá ve stavebnictví velký rozmach, což potvrzuje i americká společnost Icon, která na své trojrozměrně tištěné domy nabrala obrovskou investici.
Značku Icon jste mohli vidět už u několika zvučných projektů. Není tomu tak dávno, co se podílela na výstavbě unikátního obydlí, které by jednou mohlo stát až na Marsu. Do hledáčku běžné veřejnosti se ovšem dostala už o pár měsíců dříve, když se v americkém Texasu spolupodílela na výstavbě rodinných domků určených k prodeji.
Teď se o slovo přihlásila znovu, akorát nikoliv v rámci nového stavebního projektu, nýbrž investice. Icon úspěšně uzavřel masivní investiční kolo, které mu vyneslo 207 milionů dolarů, tedy v přepočtu 4,5 miliardy korun. Dohromady už tak firma získala v investicích přes 266 milionů dolarů (5,8 miliardy korun).
Nové peníze plánuje použít do dalšího vývoje, přičemž bude posilovat především svou patentovanou technologii pod názvem Vulcan. Díky ní má Icon tvořit „odolné a energeticky úsporné“ domy rychleji než běžné stavební metody. Navíc s produkcí menšího množství odpadu a větší volností při navrhování.
Totožná technologie bylo mimo jiné použita i pro výstavbu malých domků v Mexiku, které jsou určené pro sociálně slabé rodiny. Tiskárna Vulcan II tak pomocí své trysky osázela půdorys domu vrstvami cementu, přičemž po dokončení obvodových stěn se stavby chopili tamní dělníci, kteří na stavbu dosadili střechu, okna a dveře.
Do budoucna chce Icon vylepšovat i svou novou, pokročilejší verzi systému Vulcan, která by dle spoluzakladatele a šéfa firmy Jasona Ballarda měla zvládnout vytisknout 3D domy a stavby o rozloze až 279 metrů čtverečních. Navíc je až 1,5krát větší a dvojnásobně rychlejší než předchozí 3D tiskárny této modelové řady.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Již jsme zahájili výrobu v rané fázi a nyní ji modernizujeme a urychlujeme, abychom uspokojili poptávku po dalších domech vyrobených 3D tiskem. Věříme, že v příštích pěti letech budeme dodávat tisíce domů za rok a budeme na cestě k desítkám tisíc domů ročně,“ říká Ballard pro magazín TechCrunch.
Společnost Icon je tak jedním ze zářných příkladů úspěšnosti 3D tisku na stavebním trhu. Zdaleka však není jedinou, která se v tomto byznysu pohybuje. Na světě lze najít řadu zajímavých projektů, které vznikají prostřednictvím této metody. Například v Německu byl loni v říjnu zahájen tisk rodinného domu, za zmínku stojí i dům v Antverpách a uznání zaslouží i Prvok, první český domeček vytvořený pomocí 3D tisku.