Stovky milionů jen tak. Karibský ráj má sexy doménu a vydělává na mánii kolem umělé inteligence
Ostrůvek Anguilla drží lukrativní webovou koncovku .ai, po které teď šílí jak startupy, tak velké technologické firmy.
Karibský ostrov Anguilla se s trochou odhodlání dá přejít z jižního na severní cíp za den, na délku totiž měří zhruba 25 kilometrů. Taková cesta by byla lemovaná azurovou hladinou oceánu, bílým pískem, kokosovými palmami a desítkami krásných, katalogových pláží… Zkrátka, slovy Járy Cimrmana, na Anguille by chtěl žít každý. A nejen to, kdekdo by chtěl mít i webovou doménu tohoto britského teritoria, protože je pro dnešní dobu jako dělaná: AI.
Stačí si vzít přední české startupy, které se věnují umělé inteligenci a jejímu nasazení v byznysu: Resistant AI, Blindspot AI nebo Rossum AI. Všechny nejenže mají anglickou zkratku artificial intelligence ve svém názvu, ale i jejich webovky končí primárně .ai, nikoli .cz. A totéž platí o takových velikánech oboru, jako jsou Stability, Runway, Google, Facebook nebo někdejší Twitter, dnes X. Ti všichni používají nebo mají aspoň zaregistrovanou ai adresu, protože v době, kdy je umělá inteligence, respektive AI tím nejlukrativnějších buzzwordem, to ani jinak nejde.
A právě maličkému karibskému ostrovu o rozloze 91 kilometrů čtverečních a nějakých 16 tisících obyvatelích populární doména ai náleží. Jak píše reportérka agentury Bloomberg Rachel Metzová: „Od 90. let má Anguilla v péči přidělování internetových adres, které končí ai, rezidentům a firmám, které si dělají webovou registraci. Byla to jedna ze stovek domén, které jsou odvozené od jména země. A nic na ní nebylo výjimečné – až dosud.“
Poslední rok je minimálně v technologickém a investičním světě ve znamení umělé inteligence, zásadní roli v tom sehrály pokroky, kterých se podařilo dosáhnout u funkčnosti velkých modelů typu OpenAI nebo Midjourney, jež umí převádět text do obrázků a videa či jej různě interpretovat, doplňovat a vůbec s ním pracovat. Investoři, kteří se loni propadli do deprese kvůli velkým odpisům ve valuacích IT a kryptostartupů, zavětřili novou šanci a do AI proudí obří prostředky. Příkladem může být projekt Inflection AI, který po pár měsících existence ohodnotili na 1,3 miliardy dolarů.