Čeští BRAINZ VR spustili na olympiádě v Koreji virtuální sáňkování historickým děním v Československu

Filip HouskaFilip Houska

sanky
0Zobrazit komentáře

Pražské vývojářské studio BRAINZ VR zpřístupnilo v Českém domě na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu zajímavou atrakci ve virtuální realitě. Ta spočívá v připomenutí stoleté historie Československa během virtuální projížďce na saních.

Fanoušci včetně českých reprezentantů si mohou v kangnunském Českém domě nasadit headsety Mixed Reality od Microsoftu, posadit se na historické saně „rohačky“ a díky aplikaci od BRAINZ VR poznat jednotlivé momenty, které se udály v průběhu sta let v Československu. To vše pod hlavičkou státní organizace CzechTourism.

dont

Přečtěte si takéNa tomto webu lze sledovat pohyb elektromobilu Tesla, který vyslala raketa SpaceX k MarsuNa tomto webu lze sledovat pohyb elektromobilu Tesla, který vyslala raketa SpaceX k Marsu

Virtuální jízda má návštěvníkům připomínat všechny důležité milníky jak z oblasti historie, společnosti, politiky či kultury, tak i z oblasti sportovních úspěchů. Celá čtyřminutová akce navíc začíná návštěvou kanceláře prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, odkud se startuje do dalších lokalit.

6E06913F-52AE-4141-A383-A3F6CC66FB4A

Podle Jana Bruknera, 3D specialistu a art directora v BRAINZ VR, si na své přijdou i cizinci, kteří díky grafické a zvukové stylizaci poznají to nejdůležitější z dějin Československa.

„Zemi příběhů a mnohdy velmi dramatické úseky naší historie jsme ztvárnili výstavbou 3D surrealistického prostředí, které je papírovou koláží a zároveň deníkem se vzpomínkami na minulost. Pro tyto účely jsme prozkoumali archivy a staré sbírky. V samotném VR zážitku proto můžete vidět desítky novinových výstřižků, bezpočet fotografií a magicky oživlých videí,“ dodává Brukner.

952BFEA4-4D64-46D2-A238-8EF68E1557B4
Uvedené VR řešení od studia, které se podílelo i na AR aplikaci pro mladoboleslavskou automobilku ŠKODA AUTO, bude dostupné i na dalších akcích k oslavám 100. výročí republiky. Ty se mají po České republice letos konat v rámci projektu Připomínek a oslav významných výročí roku 2018.

Hackeři zneužili cloudové servery Tesly k těžbě kryptoměn

musk

CEO Tesly Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Jak v zahraničí, tak v České republice se v posledních zhruba dvou letech rozmohlo mezi hackery zneužívání bezpečnostních chyb k tomu, aby na weby instalovali na první pohled téměř nerozpoznatelné skripty, které následně využívají výkon návštěvníků k těžbě kryptoměn – tzv. cryptojacking. Jen v Česku se tak dělo na stovkách webů, a to včetně vládních institucí.

Problémy ovšem nejsou pouze na viditelných částech webu, ale i na serverech, na kterých mnoho služeb funguje nebo ukládá svá data. To se stalo osudným Tesle, u níž hackeři využili slabého zabezpečení administrátorské konzole Kubernetes k přístupu do Amazon Web Services (AWS), který obsahoval také cloudové úložiště Amazon S3 s citlivými telemetrickými daty.

durovx

Přečtěte si takéTelegram v ICO pro svoji novou kryptoměnu vybral již 850 milionů dolarů z cílové miliardyTelegram v ICO pro svoji novou kryptoměnu vybral již 850 milionů dolarů z cílové miliardy

Na problém přišla bezpečnostní agentura RedLock, která Teslu okamžitě upozornila a ta problém během několika hodin opravila. Hackerům se ovšem i tak mezitím podařilo nainstalovat program Stratum sloužící k těžbě dosud neznámé kryptoměny. Tesla zároveň v oficiálním prohlášení potvrdila, že v žádném případě neunikly data majitelů elektromobilů.

model3

Tesla Model 3

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

RedLock dále uvádí, že hackeři využili pouze velmi malou část výkonu CPU, pravděpodobně proto, že se chtěli vyhnout brzkému odhalení. Podobné problémy nicméně budou stále častější a vypadá to, že se dotýkají i předních technologických společností.

Foto: Tesla