T-Mobile rozšíří své nejmodernější datacentrum. Má speciální chlazení a požene ho zelená energie

Český operátor hlásí velkou poptávku po cloudových službách. Proto staví nové křídlo svého datacentra, které využívají největší banky i státní úřady.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

datacentrum-tm

Foto: T-Mobile

T-Mobile rozšiřuje své datacentrum v Praze

Celkem 3 500 metrů čtverečních bude mít brzy technologická budova T-Mobilu v Praze 15, v níž využívají už od roku 2018 různé datové a cloudové služby desítky mezinárodních firemních zákazníků. V místě bývalé skládky ze 70. let, která vznikla při výkopových pracích během budování pražského metra, se nachází velké datacentrum DC7, které teď růžový operátor rozšiřuje. Zahájil výstavbu nového křídla, do kterého investuje zhruba 800 milionů korun a chce díky němu posílit své kompetence v oblasti infrastrukturních služeb a ukládání dat. Jde totiž o stále důležitější část byznysu T-Mobilu. Součástí datového centra firmy jsou také energeticky efektivní technologie.

„Na rozdíl od ostatních operátorů máme velkou část příjmů, až 48 procent za rok 2022, z oblasti poskytování ICT produktů a služeb, jde řádově o miliardy korun. Z necelé poloviny ho tvoří klasické mobilní a datové služby pro firemní klienty, zbytek jsou ICT řešení. A pokud se podíváme na nové prodeje, většina je dnes v oblasti mimo mobilní služby. Čtyři pětiny tvoří datový svět, datová centra, zabezpečení a podobně,“ vysvětloval nedávno v rozhovoru člen představenstva T-Mobilu Luboš Lukasík.

Proto teď T-Mobile v Praze 15 staví další čtyři nové datové sály, aby dokázal pokrýt rostoucí poptávku, kterou registruje. Mezi mobilními operátory v Česku je už teď v oblasti datových center největším hráčem co do rozlohy plochy pro IT a počtem datacenter. V křídle DC7 bude mít další kapacitu až 780 racků (skříň, do které se montují jednotlivé síťové prvky) a nabídne díky tomu svým zákazníkům řadu pokročilých služeb a řešení na míru v oblasti infrastrukturních a cloudových služeb a uchovávání dat. Stávající kapacity svých datacenter už má totiž T-Mobile naplněné.

lukasik

Foto: T-Mobile

Luboš Lukasík, člen představenstva českého T-Mobilu

„Poptávka je obrovská a kapacita naplněna, proto jsme se rozhodli pro další významnou investici do rozšíření centra. Naše DC7 nabízí nejvyšší standard na trhu, vysokou efektivitu provozu a v budoucnu se zaměří také na udržitelná řešení. Provozované cloudové služby garantují vysoké zabezpečení i díky kombinaci fyzické a digitální bezpečnosti. S atraktivní cenotvorbou, kterou jsme schopni nabídnout jak pro housing, tak cloudová řešení, a dostupnou konektivitou je DC7 vynikající volbou pro efektivní a bezpečnou správu dat,“ říká Luboš Lukasík, ředitel divize T-Business.

Mezi klienty T-Mobilu patří velké mezinárodní firmy, bankovní domy, obchodní řetězce či státní správa, konkrétně například Bank ID, Český úřad zeměměřický a katastrální, Raiffeisenbank či Česká exportní banka. V datacentrech operátora mohou využít pronájem celých sálů, klecových systémů, racků nebo jejich součástí. A také služby pronájmu a provozu hardwaru a kompletní IT infrastruktury včetně profesionálních služeb konfigurace, správy a dohledu v režimu 24/7.

Důležitou součástí celého projektu jsou také technologie, které zajišťují efektivní a šetrný provoz. Datacentrum DC7 bude mít například nejmodernější systém chlazení, který využívá princip nepřímého freecoolingu s adiabitickým dochlazováním (chlazení odpařováním) s energetickou efektivitou PUE 1.3. „Tato hodnota patří do nejnižších v rámci provozu komerčních datových center v Česku. Díky tomu dokáže datacentrum poskytnout nejvyšší možný výkon při zachování velmi vysoké efektivity, tedy i za nižších celkových provozních nákladů,“ vysvětluje Michal Erlich, manažer datových center a cloudových služeb T-Mobilu.

Dbáno je také na napájení celého objektu. Nové datacentrum bude využívat ze sta procent zelenou energii a T-Mobile již pracuje na přípravě a realizaci fotovoltaických panelů přímo v areálu svého datového centra. Po dokončení druhého křídla bude zároveň k dispozici v rámci záložního napájecího systému datového centra již celkem pět dieselových agregátů s možností dalšího rozšíření. Vedle tří datových center v Praze T-Mobile nabízí tento typ služeb také v Brně a Ostravě.

CC Premium

Partnerem článku je T-Mobile