Technologie v módě. Google a Levi’s vytvořili džínovou bundu, se kterou lze ovládat mobilní telefon

levis-jacquard

Foto: Google ATAP

Nová bunda Levi’s má chytrý rukáv

0Zobrazit komentáře

Na první pohled vypadají jako klasické bundy, kterých uvidíte za den na ulici desítky, ovšem díky technologii od Googlu se stávají nové modely Jacquard Smart Jacket značky Levi’s unikátní záležitostí. Kombinují totiž módu s moderními technologiemi, které mění jejich rukáv na touchpad, skrze který lze ovládat mobilní telefon, a to pouhými dotyky modrého denimu.

Značka Levi Strauss & Company byla založena v roce 1853 v San Francisku židovským imigrantem Levi Straussem, který původně vyráběl hrubé celty z látky dovážené z francouzské oblasti Nîmes. Tkanina sloužila na pokrytí stanů a vozů, ovšem později se ukázalo, že se materiál díky své odolnosti skvěle hodí na výrobu oděvů pro horníky a zemědělce.

Tím se začala psát nová kapitola značky Levi Strauss, která se zaměřila na výrobu kalhot, které byly později doplněny o výrazné stehování a ikonické nýtky na kapsách. Dnes je společnost jednou z největších módních značek na světě a prodejny má ve více než 100 zemích světa.

levis-jacquard6

Foto: Google ATAP

Jacquard Smart Sherpa Jacket

V tomto roce se navíc oblíbená značka vrátila na burzu a zájem ze strany akcionářů byl velice silný. Akcie se začaly prodávat za 17 dolarů za kus a během prvního dne vyskočily až na 22 dolarů. Po úspěšném vstupu na burzu ovšem přišel propad akcií, které se aktuálně obchodují kolem 19 dolarů, což Levi’s oceňuje zhruba na 7,5 miliardy dolarů. Za propadem akcií byly i výsledky za druhé čtvrtletí, v němž se firmě prý i kvůli nákladům na IPO meziročně zásadně propadly zisky.

Denim je nicméně stále módní stálicí zejména co se kalhot týče a v poslední době se do módy vrací i džínové bundy a košile. A právě v dlouhodobém měřítku svému byznysu věří i Levi’s. Není proto divu, že to byl právě on, koho si Google v roce 2017 vybral pro svůj nový projekt inteligentního zařízení Jacquard, pomocí kterého lze dotyky oblečení ovládat spárovaný telefon.

stranger-things-s03_1

Přečtěte si takéPopulární seriál Stranger Things dostane čtvrtou řadu. Netflix diváky zavede mimo městečko HawkinsPopulární seriál Stranger Things dostane čtvrtou řadu. Netflix diváky zavede mimo městečko Hawkins

První generace bundy Jacquard Commuter Trucker Jacket však nenaplnila veškeré požadavky, které uživatelé na tento typ módy kladli. Rukáv se zařízením nebyl příliš pohodlný kvůli tuhosti a také velikosti zařízení. Nyní však přichází druhá generace této chytré módy v podobě dvou modelů bund v pánském i dámském provedení. První z nich je model Trucker Jacket, tedy jarní či podzimní model za cenu 198 dolarů (přibližně 4,5 tisíce korun).

Druhý model nese označení Sherpa Jacket a jedná se o zateplenou verzi klasického Truckeru za cenu 248 dolarů (přibližně 5,8 tisíce korun). Svou cenou jsou tak oba modely dostupnější než jejich předchůdce, který se prodával za 350 dolarů (přibližně 7,9 tisíce korun).

levis-jacquard2

Foto: Google ATAP

Dioda upozorňuje na notifikace telefonu

Cenovka však není to hlavní, čím se současná generace liší od té předchozí. Google totiž inovoval svůj Jacquard Bluetooth modul, který je nyní mnohem menší a má přepracovaný algoritmus. Díky tomu mohl Levi’s navrhnout zcela nový způsob implementace tohoto zařízení do rukávu bundy. Prostě jen vytvořil klasickou bundu a do manžety jejího levého rukávu následně vsunul dotykovou vložku Jacquardu. Levi’s tak nemusí pracně vplétat dotyková vlákna přímo do bundy a díky tomu je schopen vyrobit bundu mnohem levněji.

Aktuální generaci chytré bundy byste tak neměli od standardní džínové bundy na první pohled vůbec rozeznat. Jedním rozdílem je o něco tužší rukáv a zašité fyzické tlačítko spolu s prostorem, do kterého se Jacquard vkládá. Možná vás taky napadá klasická otázka: „A jak to pereš?“ Bundu by podle Levi’s mělo jít prát standardním způsobem, poté, co je z ní samozřejmě vyjmuto samotné zařízení Jacquard.

Triky v rukávu

Chytré zařízení lze naprogramovat na čtyři různé druhy dotyků, od přejetí prstem až po přikrytí celou dlaní. Tyto čtyři pohyby stačí k tomu, aby šlo skrze bundu vyvolat více než 10 různých akcí, mezi kterými může být zahájení přehrávání hudby, její stopnutí, ztišení hlasitosti telefonu, uložení aktuální polohy, spuštění stopek, ovládání fotoaparátu telefonu na dálku a mnoho dalších.

Zařízení má v sobě Jacquard umístěnou diodu, prostřednictvím které vás upozorňuje na notifikace telefonu. Jedná se o šikovný doplněk k haptice, jejíž vrnění nemusí být přes tuhý denim vždy dobře cítit. Nabíjení zařízení probíhá trochu zpátečnicky přes microUSB a jeho baterie by měla udržet zařízení při životě i několik dní.

levis-jacquard3

Foto: Google ATAP

Zařízení je jednoduše zasune do manžety rukávu bundy

Kdo bude mít o takovouto bundu, jejíž cena je oproti klasickým modelům značky vyšší až o několik tisíc korun, zájem, je ovšem otázka. Pro podobné vychytávky totiž mnoho lidí dnes již nosí různou nositelnou elektroniku, jako jsou chytré hodinky či náramky, a tak po chytré bundě sáhnou zřejmě především ti, kterým zařízení na zápěstí nevyhovuje. A nebo se zkrátka chtějí odlišit a vyzkoušet horkou technologickou novinku.

tomas_braverman_ceo_heureka1

Přečtěte si takéHeureka loni v Česku vydělala 200 milionů a už nepatří do prodělečné Mall Group. Prodávat se ale nebudeHeureka loni v Česku vydělala 200 milionů a už nepatří do prodělečné Mall Group. Prodávat se ale nebude

Inovované modely by se měly dostat na trh během tohoto podzimu a budou k dispozici v USA, Velké Británii, Austrálii, Francii, Německu, Itálii a Japonsku. Oddělení Google ATAP, které má vývoj Jacquardu na starosti, slibuje, že časem toho bude možné se zařízením provádět ještě mnohem více.

Uvidíme tedy, s čím Google přijde a zda bude jeho zařízení pronikat i k dalším výrobcům, kteří se připojí k Levi’s a také k Yves Saint Laurent, který Jacquard umístil do popruhu svého batohu za 877 dolarů, tedy téměř 21 tisíc korun.

Je to však dost pravděpodobné, protože technika začíná vplouvat do vod oděvního průmyslu stále více. Jacquard od Googlu připomíná technologické řešení osobních klimatizací, které jsou taktéž malou krabičkou aplikovanou do oděvu. Největší pokrok se však děje na poli materiálů, ze kterých je oblečení vyráběno.

V nedávné době jsme vás informovali o českém nezničitelném oblečení ušitém z grafenu a také o oblečení startupu Volleback, které se za 12 týdnů strávených v zemi samo rozloží. Inovativní technologie však lákají i oděvní giganty, jako je Adidas, který se snaží nejen o udržitelnost, ale také vyvinul umělé pavoučí vlákno, ze kterého utkal dámské sportovní šaty a pohodlnou klokanku.

CzechCrunch Jobs