Tesla překonala očekávání. V posledním čtvrtletí doručila rekordních 95 tisíc elektromobilů

model3

Foto: Tesla

Tesla Model 3

0Zobrazit komentáře

Je jen málo firem, které by byly v takovém hledáčku veřejnosti a přitom se jejich historie vyvíjela jako na horské dráze. S kalifornskou automobilkou Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, to ale jde chvíli z kopce a poté dokáže několika kroky ohromně překvapit. Podobné překvapení čekalo akcionáře i běžnou veřejnost, když Tesla během včerejšího dne oznámila rekordní výsledky v počtu doručených vozidel.

Za druhý kvartál letošního roku se jí podařilo po celém světě doručit celkem 95 200 elektromobilů, což je o 32 tisíc více než v předcházejícím období a o téměř 5 tisíc kusů více než v doposud historicky rekordním čtvrtletí firmy, kdy jich Tesla byla schopna doručit 90 700. Dalších zhruba 10 tisíc automobilů bylo na sklonku čtvrtletí v přepravě k zákazníkům.

Za minulé čtvrtletí Tesla zvládla vyrobit celkem 87 048 vozidel, mezi kterými bylo lehce přes 72 500 nejlevnějších Modelů 3. Především počet doručených automobilů překonal veškerá očekávání analytiků, která počítala s číslovkou kolem 91 tisíc, což zapříčinilo krátkodobý nárůst hodnoty akcií. Firma ovšem prozatím nekomentovala finanční výsledky minulého čtvrtletí, které se měly dle slov jejího šéfa stále pohybovat v červených číslech. Více se tedy dozvíme až během následujících týdnů.

elonmusk

Šéf Tesly Elon Musk

Pozitivní zprávy se Tesle hodí, jelikož za poslední týden kalifornská automobilka přišla rovnou o tři velká jména ve svém vedení. Dle deníku Financial Times přešel bývalý viceprezident produkce do konkurenčního startupu Lucid Motors, po čtyřech letech odešel viceprezident vývoje Steve MacManus a po pouhém roce také viceprezident Tesly pro Evropu Jan Oehmicke.

Pokud by se Tesle nějakým způsobem podařilo i za druhé čtvrtletí letošního roku dostat do zisku, mohlo by to mít dlouhodobě velmi pozitivní vliv na hodnotu akcií firmy i přes negativní zprávy kolem. Od minulého čtvrtletí, ve kterém firma vykázala ztrátu ve výši 702 milionů dolarů, jsou samozřejmě kolem Tesly obrovská očekávání a nepřidaly tomu ani problémy s počtem doručených kusů Modelu 3 v Číně a v Evropě.

turek

Přečtěte si takéAmerický startup Slováka Rastislava Turka expanduje do Česka. Povede ho tu Martin Hapl z GoodDataAmerický startup Slováka Rastislava Turka expanduje do Česka. Povede ho tu Martin Hapl z GoodData

Právě zmíněný trh v Číně se ovšem mohl do aktuálních čísel značným způsobem promítnout, jelikož jde o jeden z obecně nejsilnějších trhů, na kterém navíc Tesla buduje další továrnu Gigafactory, jež bude mít v budoucnu na starosti i produkci dílů pro chystaný Model Y. Od ledna do června nicméně hodnota akcií Tesly postupně klesá, ztratila již celkem 150 dolarů na hodnotě a aktuálně se drží na hranici 225 dolarů.

Během včerejšího dne se po oznámení novinek chvilkami vyhoupla až na 240 dolarů, nakonec se ovšem ustálila kolem zmíněných 225 dolarů a postupně rostla až po uzavření trhu. Pokud to nicméně půjde v nastaveném tempu dál, mohla by se Tesla dostat na dříve vytyčený cíl 360 až 400 tisíc doručených vozidel za celý rok, což by mohlo pomoci i k růstu na akciovém trhu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym